Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.


Please leave this field empty.

Artykuły

Skorzystaj z bazy wiedzy
rachunkowej SIGMAPARTNER

Co zrobić, gdy wykryjesz błąd na wystawionej fakturze?

Błędy zdarzają się każdemu. W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej istnieje wiele okazji gdzie nietrudno o pomyłkę. Gdy przedsiębiorca wykryje błąd na wystawionej fakturze, powinien bez zwłoki poprawić go, wystawiając odpowiednią korektę. Gdy takie błędne faktury wyjdą na jaw w trakcie kontroli skarbowej, mogą sprawić przedsiębiorcy niemałe kłopoty, dlatego zawsze warto wykryte błędy naprawić jak najszybciej. Z rozwiązaniem przychodzi Faktura Korygująca.

Fakturę korygującą wystawia zawsze ta sama osoba, która wystawiła oryginalną, błędną fakturę. Jeżeli to przedsiębiorca jest sprzedawcą, do niego będzie należał obowiązek wystawiania korekty, jeżeli jednak jest on nabywcą, będzie musiał zwrócić się z prośbą o wystawienie faktury korygującej sprzedawcy. Ten dokument służy do poprawienia wszelkiego rodzaju błędów, jakie mogły się pojawić na pierwotnej fakturze, od kwot po datę czy stawkę podatku.

Wystawienie faktury korygującej nie może się odbyć bez wiedzy i zgody wystawcy oryginalnej faktury. Faktura korygująca powinna w sobie zawrzeć następujące informacje:

  • przyczyna wystawienia korekty
  • numer i data wystawienia korekty
  • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą
  • korektę (poprawioną treść)
  • zawierać zwrot „faktura korygująca” „korekta”
  • dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6,

Wykrycie błędu i wystawienie faktury korygującej nie oznacza automatycznego rozwiązania problemu. By przejść do rozliczeń podatkowych danej faktury, przedsiębiorca musi otrzymać pisemne potwierdzenie od nabywcy o akceptacji zmian, które może być dostarczone fizycznie bądź elektronicznie.

Zmiany w 2016 roku
Po zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów zostały wprowadzone nowe rozwiązania w sprawie sposoby księgowania faktur korygujących. Obecnie moment ujęcia korekty faktury zależy od powodu, z jakiego została ona wystawiona. Faktury korygujące wystawione w wyniku błędu ujmuje się w okresie wystawienia pierwotnej faktury, a te wystawione w wyniku reklamacji, zwrotu, bądź udzielenia rabatu ujmuje się na bieżąco – z datą jej wystawienia.

Termin wystawianie korekty
Nie ma jasnego ustalenia dotyczącego terminu wystawienia faktury korygującej. Powodem ku temu jest fakt, iż nie da się przewidzieć, w jakim okresie od wystawienia faktury zostanie wykryty jej błąd. Uważa się jedynie, że poprawka taka powinna zostać wprowadzona niezwłocznie po wykryciu. Warto jednak zaznaczyć, że dokumentacja sprzedaży w firmie przechowywana jest najczęściej przez okres 5 lat. Po upływie tego okresu zobowiązanie podatkowe przedawnia się, a więc przepada możliwość wystawienia jej korekty.

Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

Inne artykuły

Jak bezboleśnie zmienić biuro księgowe?

biuro rachunkowe luboń

Kiedy nie masz pełnego wglądu w sytuację rozliczeń albo wiedza merytoryczna Twojego księgowego Cię nie zadowala, rozważasz zmianę biura rachunkowego. Jak jednak przejść przez to bezboleśnie? Nie diabeł taki straszny Wielu z nas gubi się w „papierologii”, dlatego nasze księgi powierzamy biurom księgowym. Nie jest to obowiązkowe, ale nie każdy też ma do tego głowę. […]

Czytaj więcej

Kim jest doradca podatkowy?

usługi rachunkowe poznań

Doradca podatkowy to zawód, który istnieje w Polsce od niecałych 20 lat. Prawo podatkowe w Polsce nawet na tle innych krajów europejskich uznawane jest za skomplikowane, a prowadzenie księgowości w przedsiębiorstwie za czasochłonne. Doradca podatkowy jest osobą, która pomaga przedsiębiorcom odnaleźć się wśród skomplikowanych i wciąż zmieniających się przepisów. Nie wszyscy przedsiębiorcy i podatnicy na […]

Czytaj więcej
Zadzwoń do nas +48 500 300 788

Masz Jakiekolwiek pytania?

Napisz do nas