Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.


Please leave this field empty.

Artykuły

Skorzystaj z bazy wiedzy
rachunkowej SIGMAPARTNER

Dlaczego bardziej opłaca się sp z o.o. zamiast jednoosobowej działalności gospodarczej?

Podstawową przyczyna dla której omija się spółki z o.o. to aspekt finansowy. Czy się opłaca Sp. z o. o.?

Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: opłaca się bardziej, niż jest to przyjęte w ogólnej świadomości przedsiębiorców. Często nikt nie rozważają nawet takiej możliwości, a szkoda, bo w niektórych przypadkach decydując się na spółkę z o.o. możemy wiele zyskać….i na dodatek wcale nie jest to takie trudne.

Więc na początek aspekt finansowy. Obawa jest zupełnie nieuzasadniona jeśli chodzi o konieczność wpłaty kapitału zakładowego, czyli owych 5 czy 50 tysięcy złotych bo tych pieniędzy nie trzeba lokować na żadnym koncie.  Są to po prostu środki zadeklarowane jako dostępne, przeznaczone na rozwój działalności, które w praktyce często przekłada się z jednej kieszeni do drugiej i nawet wpłacone na konto mozna wydac juz na drugi dzień np. na marketing. Koszty założycielskie i wyższa cena obsługi księgowej są faktem, jednak w rzeczywistości kwoty te nie są tak przytłaczające, jakby mogło się wydawać.  Pewną niedogodnością może natomiast okazać się konieczność przejścia na pełną księgowość. Pomijając kwestię kosztów, przejrzystość operacji wewnątrz firmy, którą uzyskujemy dzięki tej formie rozliczeń, nie wszystkim przedsiębiorcom wyda się zaletą. A gdy dodamy do tego obowiązek płacenia w niektórych przypadkach podwójnego podatku… No cóż, może wydać się to dziwne, ale nadal uważam, że to się często opłaca. O tym przeczytasz dalej.

Potencjalne korzyści z założenia spółki z o.o.

Najbardziej pociągającą cechą spółek z o.o. jest, jak sama nazwa wskazuje, ograniczona odpowiedzialność właścicieli. Z punktu widzenia ponoszonego ryzyka trudno o lepsze rozwiązanie. Przykładem niech bedzie firma, której zadłużenie w związku z brakiem płatności od jednego z kontrahentów osiągnęło jakąś konkretną kwotę i spółka zwyczajnie nie ma możliwości rozliczyć się z wierzycielami, zakład jest sparaliżowany. Wystarczy odpowiednio wcześnie ogłosić upadłości, a właściciel nie odpowie za długi własnym majątkiem. Gdyby jednak prowadził działalność jednoosobową, lub stworzył spółkę cywilną, jego rodzina musiałaby pogodzić się z utratą własnego majątku.

Wbrew ogólnym opiniom tych osób, które nie sa zorientowane w temacie spółek zoo chcielibyśmy powiedzieć, że rozsądnie zorganizowana spółka może być bardziej oszczędna w działalności przedsiębiorcy niż jednoosobowa działalność gospodarcza. Dzieje się tak po pierwsze ze względu na oszczędność na składce ZUS, po drugie z uwagi na większe możliwości optymalizacji podatkowej.

Jesli mówimy nadal o finansach to warto wspomnieć o znacznie większych możliwościach kredytowych. W przypadku spółki mamy do czynienia z odrębnym podmiotem, więc jej właściciel nie obniża swojej prywatnej zdolności kredytowej kupując samochód na kredyt firmowy.

Przyjrzyjmy się bliżej kilku najczęściej spotykanym zarzutom wobec spółek z o.o.

Pierwszym z nich są podwyższone koszty prowadzenia księgowości. Mogą się one wydawać niepotrzebnym wydatkiem, jednak wielu przedsiębiorców ceni sobie takie rozwiązanie. Pełna księgowość daje daleko lepszy wgląd w sytuację firmy, stany rozliczeń i inne dane przydatne w skutecznym zarządzaniu przedsiębiorstwem. Niejedna firma upadała tylko dlatego, że obraz wyłaniający się z ksiąg został zlekceważony.

Pozostając w temacie kosztów za prowadzenie pełnej księgowości, warto nadmienić, że w przypadku niewielkich firm nie różnią się one drastycznie od cen za prowadzenie księgowości uproszczonej. Dla bardzo małych i większych firm koszty nie powinny stanowić problemu.

Niektórzy zwracają uwagę na konieczność dwukrotnego odprowadzenia podatku dochodowego: za pierwszym razem od osiąganych zysków spółki, i ponownie przy wypłacie zysku właścicielom, można jednak zlikwidować tę niedogodność poprzez odpowiednią forme wypłaty zysków . Biorąc dodatkowo pod uwagę możliwą oszczędność na składkach ZUS, jest to wariant naprawdę opłacalny. Jak wspominamy często w rozmowach z naszymi klientemi o konstrukcji Sp. z o. o.  razem z Ltd zyski wypłacane poprzez spółki Ltd dają wymierną korzyść podatkową ( kwota wolna od podatku w UK jest 12 razy większa niż w PL a ogólnie mozna zwolnić z podatku na jednego dyrektora nawet około 190 tys zł rocznie! ) Co prawda właściciel jednoosobowej spółki z o.o. jest zobowiązany płacić ZUS na takich zasadach, jak osoba prowadząca działalność gospodarczą, jednak wystarczy, że odstąpi 5% udziałów zaufanej osobie, i obowiązek ten znika.

Jak bardzo opłaca się konstrukcja małej spółki z o.o. widać w poniższym przykładzie na tabeli. Nadmienimy tylko ze zyskujemy dodatkową oszczędność nie ujętą w tabeli, gdzie podatek umowy o dzieło (800 zł) znika kiedy umowa będzie realizowana ze spółką Ltd a nie z właścicielem. To dodatkowa oszczędność wynosząca w skali roku dodatkowe 9’600 zł!  Przyjmijmy wiec, że Pan Jan Przedsiębiorczy prowadzący działalność ma kontraktów na ok. 10.000 PLN miesięcznie i tyle ma dochodu. Porównajmy teraz ile z tych pieniędzy zostanie mu w kieszeni jeśli będzie działał jako jednoosobowa działalność, a ile jeśli jako spółka Jan Przedsiębiorczy Sp. z o.o. w której będzie miał 95% udziałów. Dla uproszczenia przyjmiemy obsługę księgową, ZUS i podatek jako jedyne koszty          (kliknij w obrazek by powiększyć):

Sp _zoo_a_jednoos_działalnosc_gosp

 

 

 

Analizując powyższe , oczywiście bardzo uproszczone  porównanie, widzimy wprost, że w tej wersji Jan Przedsiębiorczy działalność gospodarcza wydaje rocznie na księgowość, podatki i ZUS 33.600 PLN, a w wersji  Sp. z o.o. 16.860 PLN. To prawie 20 tys. oszczędnosci ! + 9’600 zł jesli umowa o dzieło zostanie zawarta z powołaną sp Ltd

To naprawdę jest kawał pieniądza prawda?.  Zapewniamy, że są możliwości takiego zorganizowania spraw spółki, że koszty jej obsługi i płaconych podatków będą o dobrych kilka  czy klikadziesiąt może nawet kilkaset tysięcy ( w przypadku konstrukcji ze sp Ltd) niższe niż w przypadku jakiejkolwiek innej formy prowadzenia działalności – przede wszystkim poprzez ominięcie konieczności płacenia ZUS.

Jeżeli komuś jeszcze za mało było powodów, aby z większą otwartością rozważać założenie spółki, informujemy że nasze biuro ma specjalne upusty dla klientów korzystających z obu księgowości w naszej firmie (tzw PAKIET ksiegowosci brytyjskiej i polskiej). Dla firm majacych mniej niż 10 dokumentów ksiegowych cena jest niższa o 20% od ceny standardowej!

 

Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

Inne artykuły

Księgowy, który gwarantuje podwójne zyski cz. II

miesięczne rozliczenie działalności gospodarczej

Ponoć Przedsiębiorca to ten, który nigdy nie choruje i nigdy nie śpi… Mało tego, ma za mało czasu na priorytety, a nawałnica pracy powoduje, że efektów brak… Jego problemem są za małe zarobki… I dochód nie taki… Czy w Twojej głowie nie pojawia się pytanie: Czy moje biuro księgowe jest rzetelne skoro wciąż jest tyle […]

Czytaj więcej

Jakie prace związane są z zamknięciem roku w Sp. z o. o. ?

biuro księgowe poznań

Artykuł ten miał być zupełnie o czymś innym. Pomyślałem sobie jednak, że skoro mamy zbliżający się koniec kwartału warto by było napisać coś na temat przygotowań do zamknięcia roku i prac jakie są z tym związane, a temat odpowiedzialności w spółce zarówno właścicieli jak i członków Zarządu zostanie poruszony innym razem. Ktoś może pomyśleć, że […]

Czytaj więcej
Zadzwoń do nas +48 500 300 788

Masz Jakiekolwiek pytania?

Napisz do nas