Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.


Please leave this field empty.

Artykuły

Skorzystaj z bazy wiedzy
rachunkowej SIGMAPARTNER

samozatrudnienie VS Etat

biuro księgowe poznań samozatrudnienie a etat korzyści

Trawa zawsze wydaje się bardziej zielona na drugiej stronie brzegu -tak mówi stare przysłowie. W dzisiejszych czasach wiele osób zastanawia się, jaka forma zatrudnienia będzie dla nich najkorzystniejsza. Oczywiście podczas prowadzenia działalności gospodarczej nie ma prostych i szybkich odpowiedzi. Nasze biuro księgowe z siedzibą w Luboniu (Poznań) pomoże Państwu poznać korzyści obydwu tych rozwiązań.

Samozatrudnienie to druga najpopularniejsza po umowie zlecenie forma zatrudnienia w Polsce, jak wynika z danych GUS. Popularność tą można przypisać temu, że pracodawcy ponoszą dzięki niej mniejsze koszta, a pracownicy otrzymują w efekcie więcej pieniędzy do własnej kieszeni.

Pracując na etacie, zazwyczaj można liczyć na terminową pensję, stałe godziny pracy, płatne nadgodziny, opłacenie składek emerytalno-rentowych, opiekę zdrowotną oraz płatny urlop. Jednocześnie osoby pracujące na pełen etat mają mniejsze koszty uzyskania przychodu, a Pracodawca zatrudniający danego pracownika na etat płaci znacznie wyższy koszt, tak więc mniej pieniędzy trafia koniec końców do pracownika, który jako wynagrodzenie otrzymuje kwotę netto mniejszą od osoby na samozatrudnieniu.

Przechodząc na samozatrudnienie, można odkryć wiele innych korzyści, nie tylko wyższą płacę. Otwierając własną działalność gospodarczą, można współpracować z wieloma klientami jednocześnie – co w przypadku wielu różnych zawodów może okazać się znacznie korzystniejsze, niż stała współpraca z pojedynczym klientem.

Samozatrudnienie wiąże się jednak również z koniecznością prowadzenia księgowości i opłacania podatków, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Otwiera to jednocześnie drogę do optymalizacji podatkowej i takich możliwości jak zakładanie spółek w Anglii czy odliczanie VAT od kupowanych towarów i usług. Samozatrudnienie pozwoli też na rozliczanie kosztów transportu, elektroniki itp.

W pierwszych 2 latach prowadzenia działalności gospodarczej można również czerpać korzyści z tak zwanego „małego ZUS-u”, czyli preferencyjnej, niższej składki z ZUS. Uprawnione są do tego te osoby, które otwierają własną działalność gospodarczą, a które nie prowadziły takowej w przeciągu pięciu ostatnich lat.

Po dwóch latach, gdy samo-zatrudnionego przestanie obejmować preferencyjna składka ZUS, sytuacja może się zmienić. Nawet wtedy istnieją nowe rozwiązania jak, chociażby możliwość przeniesienia spółki do Anglii oferująca nowe korzyści przedsiębiorcy. Finalnie, dużo w kwestii takiego wyboru zależy zawsze od indywidualnej sytuacji i zawodu danej osoby. Dobre biuro księgowe może pomóc Ci ocenić, jaka forma zatrudnienia będzie dla ciebie najkorzystniejsza, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki i kwoty wchodzące w grę.

Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

Inne artykuły

Jak oszczędzić czas przy wystawianiu faktur i sprawdzaniu zapłat oraz ograniczyć dojazdy do księgowej?

iksiegowość ERP Optima

…Jeśli więc chcesz oszczędzać czas i wygodnie, za jednym kliknięciem wystawić faktury, wysyłać je i windykować nie zapłacone w terminie, to koniecznie przeczytaj ten krótki artykuł. Czy korzystasz już z jakiegoś programu do wystawiania faktur? Zapewne, tak. …I zapewne doceniasz wygodę pracy online. …W sumie to nie ważne czy masz taki program i czy korzystasz […]

Czytaj więcej

Kim jest doradca podatkowy?

usługi rachunkowe poznań

Doradca podatkowy to zawód, który istnieje w Polsce od niecałych 20 lat. Prawo podatkowe w Polsce nawet na tle innych krajów europejskich uznawane jest za skomplikowane, a prowadzenie księgowości w przedsiębiorstwie za czasochłonne. Doradca podatkowy jest osobą, która pomaga przedsiębiorcom odnaleźć się wśród skomplikowanych i wciąż zmieniających się przepisów. Nie wszyscy przedsiębiorcy i podatnicy na […]

Czytaj więcej
Zadzwoń do nas +48 500 300 788

Masz Jakiekolwiek pytania?

Napisz do nas