Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.


Please leave this field empty.

Artykuły

Skorzystaj z bazy wiedzy
rachunkowej SIGMAPARTNER

Urlop macierzyński – Kiedy i komu przysługuje

Prawo do urpregnant-silhouette_23-2147510643lopu ustanawiają przepisy Kodeksu pracy, a zatem przysługuje pracownikom. Oznacza to, że urlop macierzyński dotyczy jedynie osób zatrudnionych na umowę o pracę. Prawa do urlopu nie uzyskają osoby wykonujące pracą w oparciu o umowy o dzieło lub umowy zlecenia.

O prawie do urlopu zatrudnionej matki decyduje urodzenie dziecka. Formalnie wystarczy dostarczyć pracodawcy zaświadczenie ze szpitala. Żadne odręcznie pisane wnioski nie będą do tego potrzebne. Urlop macierzyński liczy się od dnia narodzin dziecka. Pracodawca nie ma prawa rozwiązać umowy z podwładną będącą na urlopie macierzyńskim (ogłoszenie upadłości przez firmę, w której zatrudniona jest młoda matka to jedyny wyjątek).

Na podstawie zaświadczenia lekarskiego z urlopu macierzyńskiego można skorzystać na dwa tygodnie przed przewidywaną datą porodu. Ta decyzja leży po stronie kobiety, a nie pracodawcy. Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe matek przebywających na urlopie macierzyńskim opłaca państwo (ZUS).

Długość urlopu macierzyńskiego

  • Urodzenie jednego dziecka – 20 tygodni
  • Urodzenie dwojga dzieci (jeden poród) – 31 tygodni
  • Urodzenie trojga dzieci (jeden poród) – 33 tygodnie
  • Urodzenie czworga dzieci (jeden poród) – 35 tygodni
  • Urodzenie pięciorga i więcej dzieci (jeden poród) – 37 tygodni
  • Adopcja dziecka w wieku do 7 roku życia – 20 tygodni

W przypadku, gdy dziecko urodzi się martwe lub gdy zgon nastąpi przed upływem 8 tygodnia życia, urlop macierzyński wynosi 8 tygodni + 7 dni od dnia zgonu.

Dodatkowy urlop macierzyński

Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego młoda matka ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który możliwy jest również do podzielenia pomiędzy dwóch rodziców.

Urodzenie jednego dziecka -6 tygodni
Urodzenie dwojga i więcej dzieci (jeden poród) –  8 tygodni

Matka lub ojciec korzystający z dodatkowego urlopu macierzyńskiego może wykonywać pracę u swojego pracodawcy w ograniczonym czasie pracy nie przekraczającym połowie pełnego czasu pracy na stanowisku.

Urlop rodzicielski

Przysługuje po dodatkowym urlopie macierzyńskim. Wynosi 26 tygodni bez względu na liczbę dzieci urodzonych w pojedynczym porodzie lub adoptowanych. Dzięki niemu w sumie rodzice będą mogli pozostać z dzieckiem w domu przez 52 tygodnie.

Umowa o pracę na czas nieokreślony
Kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę znajdują się w najlepszej sytuacji. Przysługuje im zarówno urlop, jak i zasiłek. W zależności od długości urlopu wysokość wynagrodzenia otrzymywanego przez matkę może być różna. W przypadku pełnego 52 tygodniowego urlopu, wynagrodzenie wyniesie 80% pensji. Półroczny urlop zwiększy tą kwotę do 100%. Jeżeli jednak w czasie półrocznego urlopu macierzyńskiego, matka zadecyduje o jego przedłużeniu, przez pozostałe 6 miesięcy otrzyma 60% wynagrodzenia.

Umowa o pracę na czas określony
W tym wypadku urlop nie może przekroczyć ostatniego dnia zawartego w umowie, gdyż przestaje on tego dnia być pracownikiem. Zasiłek macierzyński przysługuje jej nadal przez 52 tygodnie.

Umowa zlecenie i umowa o dzieło
Urlop macierzyński nie przysługuje kobietom zatrudnionym w według takiej umowy. Zasiłek macierzyński przysługuje jednak wszystkim paniom, które dobrowolnie odprowadzały składkę chorobową do ZUS do dnia porodu.

Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

Inne artykuły

Koszt prowadzenia działalności gospodarczej

koszt prowadzenia działalności gospodarczej

Zarabianie pieniędzy to drogi interes. Wie to każdy przedsiębiorca, dla którego prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z nieustającymi wydatkami, kosztami, podatkami i zakupami. Wprawny przedsiębiorca wie, które z kosztów da się zoptymalizować, których można uniknąć, a który wydatek zwróci się z nawiązką. Jakie są koszty związane z powadzeniem własnej firmy? Żeby mieć lepsze wyobrażenie o […]

Czytaj więcej

Jak rozpoznać dobre biuro księgowe

sprawozdania podatkowe poznań

Powyżej 90% firm w Polsce decyduje się na outsourcing usług finansowo-księgowych. Oznacza to, że nie prowadzą one księgowości samodzielnie, ani nie tworzy się w nich dodatkowego etatu dla księgowej lub księgowego. Taki obrót spraw jest jak najbardziej zrozumiały. Prawidłowe prowadzenie rachunkowości przez samego przedsiębiorcę wymaga od niego znajomości zawiłych i ciągle zmieniających się przepisów oraz […]

Czytaj więcej
Zadzwoń do nas +48 500 300 788

Masz Jakiekolwiek pytania?

Napisz do nas