Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.


Please leave this field empty.

Artykuły

Skorzystaj z bazy wiedzy
rachunkowej SIGMAPARTNER

Zostań przedsiębiorcą! Co musisz wiedzieć przed założeniem własnej działalności gospodarczej?

Wiele osób rozważa założenie własnej działalności gospodarczej. Zostanie przedsiębiorcą, wiąże się z ryzykiem i kosztami oraz wymaga znajomości wielu przepisów – jednak możliwość większego zarobku i perspektywa bycia pracodawcą, a nie pracownikiem sprawia, że coraz więcej ludzi decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Jak się do tego zabrać?

Planujesz biznes? Zrób Biznesplan

 

Początkujący przedsiębiorca musi się sporo nauczyć, zanim przystąpi do działania, nawet niewielkie luki w wiedzy mogą sporo go kosztować w przyszłości. Naprawienie wynikających z niewiedzy i nieprzygotowania błędów może okazać się kosztowne lub czasochłonne. O najczęściej popełnianych przez przedsiębiorców błędach pisaliśmy Tutaj. Biznesplan pomoże Ci nie tylko w uzyskaniu finansowania (kredytu), ale również pomoże jasno określić cele i założenia firmy. Dobrze skonstruowany biznesplan zawiera przewidywany koszt związany z rozpoczęciem i prowadzeniem działalności gospodarczej, informację o ewentualnych partnerach biznesowych, dostawcach i pracownikach, jak również ustanowienie docelowej grupy klientów.

 

Wiesz skąd zdobyć finansowanie dla Twojej firmy?

 

Poza kredytem istnieją różne możliwości finansowania dostępne dla początkującego przedsiębiorcy. W zależności od formy Twojej działalności i różnych innych wymagań możesz otrzymać dofinansowanie w postaci dotacji z Unii Europejskiej, jak również Urzędu Pracy. Dla rozpoczynających skromnie jednoosobowych działalności gospodarczych dostępne są również inkubatory przedsiębiorczości.

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza – rejestracja, założenie i podatki

 

By założyć jednoosobową działalność gospodarczą, należy wypełnić formularz CEIDG-1. Przedsiębiorca ma do wyboru kilka dróg, by taki wniosek złożyć. Może udać się osobiście do Urzędu Miasta lub Gminy i wypełnić go odręcznie, wydrukować wniosek w domu i wysłać do Urzędu Gminy pocztą (wymaga to dodatkowego kosztu w postaci potwierdzenia notarialnego potwierdzającego autentyczność Twojego podpisu) lub wypełnić go przez internet – jednak należy zauważyć, że cena utworzenia podpisu elektronicznego wynosi 300 zł + blisko 120 zł każdego roku za jego odnawianie. Dlatego polecamy przedsiębiorcom wypełnić formularz CEIDG-1 przez Internet, a następnie udać się osobiście do urzędu, by osobiście go podpisać – unikając w ten sposób dodatkowych kosztów.

Złożenie wniosku CEIDG-1 wiąże się z koniecznością dokonania opłaty skarbowej w wysokości 100 zł

 

Składając druk rejestracyjny CEIDG-1 przedsiębiorca otrzyma również NIP i REGON (oczywiście o ile nie posiadał ich do tej pory). NIP jest niezbędny do celów podatkowych, a numer REGON do spraw związanych z ZUS-em i Urzędem Skarbowym.

Kody PKD – co to takiego?

 

Od 2008 roku, wszyscy początkujący przedsiębiorcy wypełniający zgłoszenie do CEIDG, zobowiązani są do podania nazwy podklasy PKD. Polska Klasyfikacja Działalności to podział działalności gospodarczych realizowanych przez podmioty gospodarcze. W zgłoszeniu do CEIDG przedsiębiorca musi podać pięcio-znakowy kod odpowiadający profilowi zakładanej działalności. Kodów PKD do zaznaczenia na potrzeby jednej firmy oczywiście może być więcej niż jeden, gdy działalność obejmuje więcej obszarów.

 

Zezwolenia i Koncesje

 

Niektóre z działalności gospodarczych, mogą wymagać uzyskania licencji lub koncesji. Wymóg ten dotyczy firm zajmujących się bardziej złożonymi formami działalności i rzadko kiedy początkujący przedsiębiorca będzie musiał się ubiegać o takie zezwolenia na samym początku. Jeżeli macie jednak wątpliwości i pytania dotyczące tego, czy zakładana przez was działalność gospodarcza będzie wymagać tego rodzaju pozwoleń, zapraszamy do kontaktu z biurem rachunkowym SigmaPARTNER

Wybór formy opodatkowania i miesięczne rozliczenie działalności gospodarczej

 

Wybór jednej z czterech dostępnych form opodatkowania to jedna z poważniejszych decyzji do podjęcia, która wymaga jednocześnie wiedzy od przedsiębiorcy. Do wyboru ma on następujące możliwości:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych
  • opodatkowanie podatkiem liniowym
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  • karta podatkowa

 

Jaką formę opodatkowania wybrać?

To pytanie często otrzymujemy od młodych przedsiębiorców na naszej stronie na facebooku oraz wśród użytkowników korzystających z opcji darmowej porady. Decyzja ta powinna być podjęta uważnie, gdyż można ją zmienić jedynie raz do roku i do 20 stycznia poinformować o tym państwo – (wyjątkiem jest jedynie zmiana z ryczałtu na zasady ogólne). By podjąć decyzję najkorzystniejszą dla swojej działalności gospodarczej, warto przeprowadzić symulację przychodów i kosztów dla każdej z form opodatkowania.
Jeżeli nie jesteś pewien, która forma opodatkowania będzie dla Twojej firmy najlepsza, skontaktuj się z nami — biuro rachunkowe SigmaPARTNER oferuje swoją pomoc wielu młodym przedsiębiorcom w takich działaniach jak założenie jednoosobowej działalności gospodarczej i przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę.

Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

Inne artykuły

Kiedy warto zmienić biuro rachunkowe?

usługi rachunkowe poznań

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z dużą liczbą obowiązków, a jej rozwój kosztuje czas i energię. Na szczęście nie każdy przedsiębiorca musi być również ekspertem w dziedzinie prawa podatkowego i wybrane biuro księgowe może w jego imieniu prowadzić rachunki jego firmy. O tym, czym się kierować wybierając dobre biuro rachunkowe, pisaliśmy w naszych poprzednich wpisach. […]

Czytaj więcej

Jak zrobić by sklep sam pracował dla Ciebie? Rozwiń sprzedaż internetową a E-sklep wypróbuj za darmo.

e-sklep Sigmapartner ksiegowosc pl

Poznaj rozwiązania, które rozwiną Twoją sprzedaż internetową Sektor ERP Specjalizujemy się w ksiegowosci ale nasi partnerzy są specjalistami we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań do zarządzania dla mikro, małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Nasze produkty to elastyczne rozwiązania dostosowane do specyficznych potrzeb branżowych. Od lat zajmujemy czołowe miejsca w rankingach producentów oprogramowania dla małych i średnich przedsiębiorstw. […]

Czytaj więcej
Zadzwoń do nas +48 500 300 788

Masz Jakiekolwiek pytania?

Napisz do nas