Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

Artykuły

Skorzystaj z bazy wiedzy
rachunkowej SIGMAPARTNER

Blockchain to kolejne słowo, które robi we współczesnym świecie oszałamiającą karierę.

Blockchain to kolejne słowo, które robi we współczesnym świecie oszałamiającą karierę. Mimo tego pełne zrozumienie znaczenia tej nowej technologii jest raczej na niskim poziomie. Tym tekstem postaramy się temu zaradzić!

Słowo „blockchain” najczęściej pada w kontekście Bitcoina i innych kryptowalut. Nie ma się czemu dziwić, bowiem właśnie ta technologia stanowi podstawę działania owych cyfrowych walut. Czym więc jest blockchain?

Blockchain to po prostu baza danych. Od innych tego typu rozwiązań różni się jednak ważnymi cechami – decentralizacją i niezmiennością. W praktyce oznacza to, że informacji, które są zawarte w sieci bloków nie można zmienić. Wynika to ze wspomnianej decentralizacji. Kopię tej bazy danych może posiadać nieskończenie duża liczba osób, które też sprawują niejako pieczę nad jej zawartością.

Jak to działa?

By jeszcze łatwiej opisać sposób działania blockchaina posłużymy się krótką historyjką. Wyobraź sobie, że poznajesz nową osobę. Ta chce sprzedać ci unikatowe wydanie płyty twojego ulubionego zespołu. Oferuje dość dobrą cenę, bo jedyne 20 USD. Co robisz? Oczywiście od razu się zgadzasz! W związku z tym, że dopiero się poznaliście, jeszcze w pełni sobie nie ufacie. To zrozumiałe i nie ma się czego wstydzić! By wzajemnie się zabezpieczyć zapisujecie więc transakcję na kartkach papieru. Transakcja się powiodła, jesteście zadowoleni. Dlaczego by nie kontynuować owej znajomości? Okazuje się, że ty jesteś w posiadaniu świetnej książki, którą chcesz jednak sprzedać. Twój nowy kolega chce ją od ciebie kupić. Nic prostszego! Zawieracie nową transakcję. Ty sprzedajesz swojemu kompanowi książkę za 10 USD. Ponownie zapisujcie wszystko na swoich kartkach.

Biznes kwitnie w najlepsze, więc do waszego wiarygodnego grona handlarzy płyt i książek chce dołączyć kolejny koneser kultury. Nie macie nic przeciwko, ale waszym jedynym warunkiem jest spełnienie waszych zasad zawierania transakcji. Nowy kolega musi najpierw przepisać na swoją kartkę wasze poprzednie transakcje, co dodatkowo je zabezpiecza i nadaje wiarygodności. Jeśli chce handlować razem z wami, godzi się też na to, że każda transakcja będzie zapisywana przez niego, przez ciebie i twojego pierwszego partnera. Co ważne, nawet jeśli któryś z was nie będzie brał udziału w transakcji (np. ty tylko obserwujesz handel pomiędzy osobą numer 1 a osobą numer 2), nadal musi zapisać historię owego handlu. Po jakimś czasie do zabawy dołączają kolejne osoby. W ten sposób powstaje nam ogromny, ogólnodostępny rejestr społeczny. Dzięki temu także wszelkie próby manipulacji mogą być łatwo wykryte, a osoby, które będą oszukiwać w ogóle nie wpuszczone do waszego grona.

Czymś takim właśnie jest blockchain. Gigantyczną, społeczną bazą danych, której główną zaletą jest to, że tzw. trzecią, zaufaną stroną jest cała społeczność, a nie jeden podmiot.

Po co światu blockchain?

No właśnie, brzmi to fascynująco, ale po co światu blockchain? Okazuje się, że opisany powyżej mechanizm można zastosować w wielu branżach. Wyobraź sobie system głosowania na partie polityczne oparty na czymś takim. Wszelkie reżimy dyktatorskie miałoby nielada orzech do zgryzienia. Wprowadzenie takiej technologii na rynku handlu nieruchomościami – i oparcie na niej np. ksiąg wieczystych – przyśpieszyłoby zawieranie transakcji. Stworzenie takiej globalnej i bezpiecznej bazy danych badań medycznych usprawniłoby proces walki z wieloma chorobami. Na rynku motoryzacji już dziś korzysta się z podobnych pomysłów w kwestii zapisywania wyników analiz dot. rozwoju samochodów samojezdnych. Nie trudno wyobrazić sobie też stosowanie blockchaina na rynku dystrybucji treści, np. w kwestii sprzedaży muzyki czy filmów bezpośrednio przez ich twórców z pominięciem wytwórni.

Powyższe przykłady to jednak tylko czubek góry lodowej. Dziś jesteśmy dopiero na początki rozwoju blockchaina, w swoistych latach 90. dla Internetu. Zainteresowanie się tą technologią dziś może być też świetnym pomysłem pod kątem inwestycyjnym. W końcu w przypadku nowoczesnych rozwiązań najbardziej korzystają Ci, którzy stawiają na nie najwcześniej.

Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

Inne artykuły

Co ma kurs euro do podatków w Polsce?

Wydawałoby się, że niewiele, przecież w naszym kraju płacimy polskimi złotówkami, nie tylko podatki zresztą. A jednak! Jeszcze rok temu, również na początku października, kurs euro był nieco wyższy. Dla polskich przedsiębiorców oznaczało to wyższe limity określonych podatków czy amortyzacji środków trwałych. Od stycznia 2019 sytuacja ulegnie zmianie… Choć wahania w kursie euro wydają się […]

Czytaj więcej

4 mity na temat outsourcingu księgowości.

Poznaj kilka mitów na temat outsourcingu księgowości. Możemy się posłużyć w tym artykule wiedzą wynikającą z raportu przygotowanego przez firmę Grant Thornton. To co w nim podają jest zastanawiające: w Polsce jedynie 8% średnich i dużych firm zlecało kiedykolwiek obsługę księgową na zewnątrz ! Dlaczego tak się dzieje? To pytanie zyskuje na sile ponieważ z […]

Czytaj więcej

Podatki w spółce z o.o.

Podatki w spółce z o.o. – ile ich się płaci i czy zawsze… trzeba? Jak wygląda sytuacja z podatkami w spółce z o.o.? Czy mimo podwójnego opodatkowania warto ją zakładać? Jak najbardziej tak, zwłaszcza, że istnieją legalne sposoby, aby go uniknąć! Nie ma ZUS-u, ale są podatki W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej firma = prezes. […]

Czytaj więcej

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

Zadzwoń do nas +48 500 300 788

Masz Jakiekolwiek pytania?

Napisz do nas