Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

Artykuły

Skorzystaj z bazy wiedzy
rachunkowej SIGMAPARTNER

Blockchain to kolejne słowo, które robi we współczesnym świecie oszałamiającą karierę.

Blockchain to kolejne słowo, które robi we współczesnym świecie oszałamiającą karierę. Mimo tego pełne zrozumienie znaczenia tej nowej technologii jest raczej na niskim poziomie. Tym tekstem postaramy się temu zaradzić!

Słowo „blockchain” najczęściej pada w kontekście Bitcoina i innych kryptowalut. Nie ma się czemu dziwić, bowiem właśnie ta technologia stanowi podstawę działania owych cyfrowych walut. Czym więc jest blockchain?

Blockchain to po prostu baza danych. Od innych tego typu rozwiązań różni się jednak ważnymi cechami – decentralizacją i niezmiennością. W praktyce oznacza to, że informacji, które są zawarte w sieci bloków nie można zmienić. Wynika to ze wspomnianej decentralizacji. Kopię tej bazy danych może posiadać nieskończenie duża liczba osób, które też sprawują niejako pieczę nad jej zawartością.

Jak to działa?

By jeszcze łatwiej opisać sposób działania blockchaina posłużymy się krótką historyjką. Wyobraź sobie, że poznajesz nową osobę. Ta chce sprzedać ci unikatowe wydanie płyty twojego ulubionego zespołu. Oferuje dość dobrą cenę, bo jedyne 20 USD. Co robisz? Oczywiście od razu się zgadzasz! W związku z tym, że dopiero się poznaliście, jeszcze w pełni sobie nie ufacie. To zrozumiałe i nie ma się czego wstydzić! By wzajemnie się zabezpieczyć zapisujecie więc transakcję na kartkach papieru. Transakcja się powiodła, jesteście zadowoleni. Dlaczego by nie kontynuować owej znajomości? Okazuje się, że ty jesteś w posiadaniu świetnej książki, którą chcesz jednak sprzedać. Twój nowy kolega chce ją od ciebie kupić. Nic prostszego! Zawieracie nową transakcję. Ty sprzedajesz swojemu kompanowi książkę za 10 USD. Ponownie zapisujcie wszystko na swoich kartkach.

Biznes kwitnie w najlepsze, więc do waszego wiarygodnego grona handlarzy płyt i książek chce dołączyć kolejny koneser kultury. Nie macie nic przeciwko, ale waszym jedynym warunkiem jest spełnienie waszych zasad zawierania transakcji. Nowy kolega musi najpierw przepisać na swoją kartkę wasze poprzednie transakcje, co dodatkowo je zabezpiecza i nadaje wiarygodności. Jeśli chce handlować razem z wami, godzi się też na to, że każda transakcja będzie zapisywana przez niego, przez ciebie i twojego pierwszego partnera. Co ważne, nawet jeśli któryś z was nie będzie brał udziału w transakcji (np. ty tylko obserwujesz handel pomiędzy osobą numer 1 a osobą numer 2), nadal musi zapisać historię owego handlu. Po jakimś czasie do zabawy dołączają kolejne osoby. W ten sposób powstaje nam ogromny, ogólnodostępny rejestr społeczny. Dzięki temu także wszelkie próby manipulacji mogą być łatwo wykryte, a osoby, które będą oszukiwać w ogóle nie wpuszczone do waszego grona.

Czymś takim właśnie jest blockchain. Gigantyczną, społeczną bazą danych, której główną zaletą jest to, że tzw. trzecią, zaufaną stroną jest cała społeczność, a nie jeden podmiot.

Po co światu blockchain?

No właśnie, brzmi to fascynująco, ale po co światu blockchain? Okazuje się, że opisany powyżej mechanizm można zastosować w wielu branżach. Wyobraź sobie system głosowania na partie polityczne oparty na czymś takim. Wszelkie reżimy dyktatorskie miałoby nielada orzech do zgryzienia. Wprowadzenie takiej technologii na rynku handlu nieruchomościami – i oparcie na niej np. ksiąg wieczystych – przyśpieszyłoby zawieranie transakcji. Stworzenie takiej globalnej i bezpiecznej bazy danych badań medycznych usprawniłoby proces walki z wieloma chorobami. Na rynku motoryzacji już dziś korzysta się z podobnych pomysłów w kwestii zapisywania wyników analiz dot. rozwoju samochodów samojezdnych. Nie trudno wyobrazić sobie też stosowanie blockchaina na rynku dystrybucji treści, np. w kwestii sprzedaży muzyki czy filmów bezpośrednio przez ich twórców z pominięciem wytwórni.

Powyższe przykłady to jednak tylko czubek góry lodowej. Dziś jesteśmy dopiero na początki rozwoju blockchaina, w swoistych latach 90. dla Internetu. Zainteresowanie się tą technologią dziś może być też świetnym pomysłem pod kątem inwestycyjnym. W końcu w przypadku nowoczesnych rozwiązań najbardziej korzystają Ci, którzy stawiają na nie najwcześniej.

Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

Inne artykuły

Kryptowaluty – początek.

Historia kryptowalut – od czego się zaczęło? Temat kryptowalut nie schodzi z ust wszystkich zainteresowanych alternatywnymi sposobami inwestowania czy śledzących świat nowych technologii. Kryptowaluty – choć głośno szerzej o nich od niedawna – jako koncept pojawiły się już 30 lat temu. W tym tekście w skrócie zarysowujemy ich historię. W poszukiwaniu pieniądza idealnego Standardowa waluta […]

Czytaj więcej

Jak podzielić zysk w spółce z o.o.?

Co rok przychodzi ten moment, wraz ze sprawozdaniem finansowym, kiedy można już podzielić zysk, jaki przyniosła spółka. Czy jednak zawsze jest mowa o zysku? A jeśli tak, to jak go podzielić? Kiedy jest mowa o zysku? Spółka osiąga zysk, kiedy łączna kwota wszystkiego, co posiada (od gotówki, przez patenty, po nieruchomości) przewyższa kwotę kapitału zakładowego oraz […]

Czytaj więcej

Kiedy warto zmienić biuro rachunkowe?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z dużą liczbą obowiązków, a jej rozwój kosztuje czas i energię. Na szczęście nie każdy przedsiębiorca musi być również ekspertem w dziedzinie prawa podatkowego i wybrane biuro księgowe może w jego imieniu prowadzić rachunki jego firmy. O tym, czym się kierować wybierając dobre biuro rachunkowe, pisaliśmy w naszych poprzednich wpisach. […]

Czytaj więcej

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

Zadzwoń do nas +48 500 300 788

Masz Jakiekolwiek pytania?

Napisz do nas