Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

  Artykuły

  Skorzystaj z bazy wiedzy
  rachunkowej SIGMAPARTNER

  Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze biura księgowego?

  3 wskazówki

  Zakładasz własną firmę – z własnej woli, bo wreszcie chcesz być na swoim, lub dlatego, że wymaga od Ciebie tego Twój pracodawca. Niezależnie od powodów zawsze przy zakładaniu własnej działalności bierze się jedną, najważniejszą rzecz pod uwagę: księgowość.

  Szukaj zaufanych osób

  Stereotyp księgowego to okularnik ślęczący nad rachunkami, gdzieś z boku, z dala od innych ludzi. A tymczasem podstawą jest wybranie takiego rachmistrza, który będzie z nami w stałym kontakcie, do którego w każdej chwili możemy zwrócić się z pomocą, czy to osobiście, telefonicznie, czy drogą e-mailową.  Musimy znasz naszego księgowego, ufać mu, przecież w wypadku nieścisłości w księgach ostatecznie to my, nie on, odpowiadamy przed urzędami!

  Dlatego przed wyborem księgowego wskazane jest rozejrzeć się po znajomych oraz sieci, zasięgnąć opinii. Jeśli ktoś ze znajomych poleca swojego księgowego, warto rozważyć tę „kandydaturę”. Nieznani, „z ulicy” mogą wcale nie mieć doświadczenia. Przypomnę, że sama znajomość rachunkowości to za mało. Dobry księgowy musi być przecież na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami prawa oraz pełnić funkcję doradcy podatkowego jednocześnie.

  Nie daj się skusić niskim cenom!

  Każdy chce płacić jak najmniej, ale czy zawsze to się opłaca? W internecie znajdziemy wiele firm, które oferują niskie koszty prowadzenia ksiąg. Co jednak idzie za niską ceną?

  • Niskie OC – oznacza to, że w wypadku problemu księgowy nie pokryje w pełni kosztów swoich zaniedbań czy zaniechań, ale my sami.
  • Brak indywidualnego podejścia – wiele sieciowych firm księgowych idzie w ilość, nie jakość. Oznacza to np., że gdy mamy jakąś wątpliwość i dzwonimy na infolinię naszego biura księgowego, rozwiązania naszego problemu nie podejmie się osoba prowadząca nasze księgi, ale konsultant!
  • Brak udogodnień dla klienta – a należą do nich m.in. odbiór dokumentów od klienta, udostępnienie programu do wystawiania i/lub porządkowania faktur, doradztwo podatkowe itd.

  Zawsze warto wziąć pod uwagę fakt, że gdy płacimy księgowemu niewiele, oznacza to, że poświęca on nam i naszym księgom minimum czasu. Istnieje takie powiedzenie w języku angielskim: „if you pay peanuts, you get monkeys”, które w wolnym tłumaczeniu oznacza, że tylko głupi pracownicy będą dla ciebie pracować za małe pieniądze. Przykre, ale prawdziwe.

  Zdefiniuj rodzaj działalności, księgowości, podatków…

  Zrób wstępne rozeznanie w internecie lub wypytaj znajomych, którzy już prowadzą firmy min. o to:

  • jaki rodzaj działalności będzie Ci najbardziej odpowiadał: jednoosobowa czy spółka z o.o.?
  • jakiego rodzaju księgowość chcesz prowadzić: KPiR, karta podatkowa, ryczałt, a może pełna księgowość?
  • na jakich zasadach chciałbyś się rozliczać? Ogólnych czy może wybierzesz podatek liniowy?
  • czy wolisz płacić podatki raz w miesiącu czy kwartalnie?
  • czy chcesz być płatnikiem VAT?

  Te same pytania zadaj podczas pierwszego spotkania swojemu księgowemu. Po tym, co Ci doradzi i z jakim zaangażowaniem, będziesz już bliżej podjęcia decyzji. Wypytaj o plusy i minusy danych rozwiązań. Musisz być w pełni przekonany, bo od tego będzie w praktyce zależeć, ile Twoja firma zyska na danych rozwiązaniach!

  A gdy już zatrudnisz księgowego…

  Pamiętaj zawsze o tym, by w razie wątpliwości zawsze pytać i prosić go o wyjaśnienia niezrozumiałych kwestii. Język księgowych z pewnością nie należy do najłatwiejszych, ale to nie znaczy, że masz nie wiedzieć, co się dzieje w Twoich księgach – co to to nie!

  Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

  Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

  Inne artykuły

  Jakie rodzaje faktur można wystawiać w programie ERPXT?

  W Comarch ERP iFaktury który udostępniamy klientom pozwala na gromadzenie danych zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych i aktualnie obowiązującym Rozporządzeniem w sprawie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. W przypadku wprowadzania dokumentów w części handlowej lub Rejestry VAT zostają one automatycznie zaksięgowane przez program. Poniżej ogólna charakterystyka związana z wystawianiem faktur oraz […]

  Czytaj więcej

  Dlaczego bardziej opłaca się sp z o.o. zamiast jednoosobowej działalności gospodarczej?

  Czy założenie spółki z o.o. się opłaca? Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: opłaca się i to dużo bardziej, niż zdaje sobie z tego sprawę wielu przedsiębiorców. Decydując się na spółkę z o.o., możemy wiele zyskać. Wbrew temu, co myśli wielu przedsiębiorców, założenie takiej spółki lub przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o. wcale nie jest […]

  Czytaj więcej

  Kontakt z księgową ( relacja Klienta z biurem rachunkowym)

  Dlaczego analiza z księgową tego co robimy i co planujemy w biznesie jest takie ważne ? Zauważyliśmy że Klienci nie lubią się specjalnie kontaktować z biurem rachunkowym. Czy powodem jest brak czasu, czy traktowanie współpracy z biurem rachunkowym trochę po macoszemu? Podobno statystycznie według przeprowadzonych badań, na drugim miejscu znajdują się trudności związane z komunikacją […]

  Czytaj więcej

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  Zadzwoń do nas +48 500 300 788

  Masz Jakiekolwiek pytania?

  Napisz do nas