Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

Artykuły

Skorzystaj z bazy wiedzy
rachunkowej SIGMAPARTNER

Co warto wiedzieć o Brytyjskim systemie emerytalnym

Zgodnie z unijnym prawem, po roku pracy w danym kraju można ubiegać się o emeryturę w instytucji ubezpieczeniowej tegoż państwa. Po przepracowaniu w Wielkiej Brytanii przynajmniej jednego roku, można zwrócić się do tamtejszego Department for Work and Pensions, brytyjskiej instytucji ubezpieczeniowej o wyliczenie emerytury.

grandfatherS

System emerytalny w UK zakłada, że osoby pracujące same oszczędzają na swoje emerytury, a rządowy zasiłek jedynie je uzupełnienia. Brytyjski system emerytalny może na pierwszy rzut oka wydać się skomplikowany. Wyróżniamy w nim trzy rodzaje emerytur:

Emerytura Państwowa – (State Pension)

Emerytura państwowa dzieli się na: emeryturę podstawową (Basic State Pension) i emeryturę dodatkową (Additional State Pension). Basic State Pension otrzymuje się po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jednak od 6 kwietnia 2016 obowiązywać będą nowe zasady dotyczące wieku emerytalnego. Do tej pory wiek emerytalny wynosił 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. By wyliczyć wiek emerytalny po 6 kwietnia 2016 będzie trzeba skorzystać ze specjalnego kalkulatora dostępnego na stronie www.gov.uk

Do otrzymania Basic State Pension należy posiadać minimalny staż pracy wynoszący 30 lat. Przed wprowadzonymi zmianami było to 39 lat dla kobiet i 44 dla mężczyzn. Nowe przepisy mówią również o wymaganiu opłacania składek przez co najmniej 10 lat, aby móc ubiegać się o przyznanie nowej State Pension – czyli dotyczącej osób, które wiek emerytalny uzyskają po 6 kwietnia 2016 roku.

Additional State Pension czyli Dodatkowa Emerytura Państwowa, zwana również drugą emeryturą państwową (State Second Pension). Warunkiem do jej otrzymania są składki wpłacane na ubezpieczenie społeczne przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Przysługuje ona:

  • osobom zatrudnionym, których zarobki wynoszą 5,304 funty

  • osobom sprawującymi opiekę nad dziećmi do lat 12, które pobierają z tego tytułu zasiłek – tak zwany „Child Benefit”

  • osobom które sprawują opiekę nad osobą niepełnosprawną przez 20 godzin w tygodniu lub które są oficjalnym opiekunem osoby niepełnosprawnej, które pobierają z tego tytułu zasiłek pielęgnacyjny – tak zwany „Carer’s Credit”

  • osobom otrzymującym świadczenia z powodu niepełnosprawności

Additional State Pension nie przysługuje osobom prowadzącym działalność na zasadzie samozatrudnienia, gdyż składki opłacane przez te osoby nie trafiają do funduszu z którego wypłacana zostaje emerytura dodatkowa. Osoby, które osiągną wiek emerytalny po 6 kwietnia 2016 roku skorzystają już z nowej emerytury państwowej, która zastąpi Additional State Pension.

Emerytura Prywatna (Personal Pension)

Emerytura, którą wypłaca towarzystwo ubezpieczeniowe na życie albo bank. Gromadzona na podstawie składek wpłacanych na przeznaczone do tego konto oszczędnościowe. Wpłacając oszczędności na rzecz przyszłej emerytury otrzymuje się ulgi podatkowe, tak więc zarobki przelane na konta emerytalne zostaną obarczone niższym podatkiem. Emeryturę prywatną można zacząć pobierać po przekroczeniu 50 roku życia.

Emerytura Firmowa (Company Pension)

Ta forma emerytury to fundusz stworzony przez pracodawcę. Pracownik wpłaca na niego najczęściej 5% zarobków, a drugie tyle dokłada pracodawca. Kwota wpłacana przez pracownika jest zwolniona z podatku, a koszty administrowania pokrywa pracodawca. Takie czynniki powodują, że rośnie ona zdecydowanie szybciej od Personal Pension. Warto zaznaczyć, że warunki tej emerytury mogą być różne, w zależności od podpisanej z pracodawcą umowy.

Niektóre zagadnienia prawne Wielkiej Brytanii, mogą wydać się początkowo zawiłe i skomplikowane. Zakładanie firm w Anglii ze względu na wymierne korzyści staje się coraz popularniejsze wśród polskich przedsiębiorców. Również system emerytalny w UK otwiera nowe możliwości z którymi również warto się bliżej zapoznać. Jeżeli masz pytania dotyczące Emerytury w Anglii skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszej darmowej porady.

Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

Inne artykuły

5 najczęstszych błędów popełnianych przy zakładaniu firmy

rachunkowe biuro poznań

Mówi się, że najlepiej uczymy się na błędach. Skoro można nauczyć się na cudzych, warto poznać najczęstsze błędy jakie niedoświadczeni przedsiębiorcy popełniają zakładając własną działalność. 1) Czas Start! Początkujący przedsiębiorcy mają ułatwienie w postaci tzw. małego ZUS-u. Mały ZUS można opłacać przez pierwsze pełne 24 miesiące prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli pierwszy miesiąc działalności jest niepełny, […]

Czytaj więcej

Jak rozpoznać dobre biuro księgowe

sprawozdania podatkowe poznań

Powyżej 90% firm w Polsce decyduje się na outsourcing usług finansowo-księgowych. Oznacza to, że nie prowadzą one księgowości samodzielnie, ani nie tworzy się w nich dodatkowego etatu dla księgowej lub księgowego. Taki obrót spraw jest jak najbardziej zrozumiały. Prawidłowe prowadzenie rachunkowości przez samego przedsiębiorcę wymaga od niego znajomości zawiłych i ciągle zmieniających się przepisów oraz […]

Czytaj więcej

ZUS odmawia rent i zabiera zasiłki chorobowe, jednocześnie hojnie rozdaje nagrody swoim pracownikom

biuro księgowe luboń

Średnia obciążenia składkami na ubezpieczenie społeczne dla Polski wynosi 30% kosztów pracy, dla krajów OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) – 23. Jasno z tego wynika, że obywatele innych rozwiniętych państw płacą mniej niż my, dużo mniej. Warto pamiętać, że pieniądze wpływające do ZUS nie pochodzą jednak wyłącznie z tytułu oskładkowania naszych pensji. Instytucja ta […]

Czytaj więcej

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

Zadzwoń do nas +48 500 300 788

Masz Jakiekolwiek pytania?

Napisz do nas