Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

Artykuły

Skorzystaj z bazy wiedzy
rachunkowej SIGMAPARTNER

Czy można polubić ZUS i US?

biuro rachunkowe luboń

US i ZUS bardziejCzy można polubić ZUS i US?

Obawiasz się kontaktów z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych albo Urzędem Skarbowym? Jeśli tylko to Cię powstrzymuje od założenia własnej firmy, to zupełnie niepotrzebnie!

Grunt to dobre biuro księgowe

W starych dobrych czasach podatnik mógł uzyskać informacje na temat podatków w Urzędzie Skarbowym. Dobre rady się skończyły, w urzędach – tak jak w korporacjach – liczy się już tylko efektywność. Obecnie od doradztwa przedsiębiorca ma swoje biuro rachunkowe. Ewentualnie może zadzwonić do Krajowej Informacji Podatkowej. Dlatego tak ważne jest to, aby podpisać umowę z odpowiednim biurem księgowym, które zapewni pełną pomoc – od założenia firmy, przez prowadzenie rachunkowości, po optymalizację kosztów i nielimitowane doradztwo.
Jeśli więc myślisz o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, lepiej nie zabieraj się do tego metodą chałupniczą, istnieje wiele zagadnień ze strony podatku VAT czy dochodowego, które wydają się niezwykle skomplikowane. Owszem, mając własną firmę, to Ty sam ostatecznie odpowiadasz przed urzędami, ale jeśli masz zaufanego księgowego, nie będziesz wcale musiał się przed nimi w ogóle stawiać. Dlaczego?
W tej chwili 90 proc. spraw załatwia się z urzędami przez internet. Co więcej, nie zajmujesz się nimi Ty sam. Wystarczy, że dasz swoje pełnomocnictwo biurowi księgowemu, które prowadzi Twoje księgi. Tego typu obsługa (reprezentacja przed ZUS i US) jest obecnie standardem, jaki oferują biura rachunkowe w swojej ofercie.

Urząd Skarbowy i biometria głosowa

Nie tylko prywatne firmy, ale i państwowe urzędy podążają z duchem czasu, aby nie straszyć nas swoimi „średniowiecznymi” metodami. Dowcip, że jednak istnieje ktoś, kogo interesujemy, a jest nim urzędnik skarbowy, nabiera drugiego znaczenia. Tak, urzędy zaczynają wreszcie o nas dbać. Już po raz trzynasty w  tym roku Ministerstwo Finansów we współpracy z Business Centre Club przyznały tytuł Urzędu Skarbowego Przyjaznego Przedsiębiorcy. Trudno uwierzyć? A jednak.
Dzisiaj do Urzędu Skarbowego nie chodzisz osobiście. Nawet gdy zakładasz firmę – o ile nie zamierzasz zostać płatnikiem VAT – nie musisz się tam udawać. Wizyty naprawdę ograniczają się do niezbędnego minimum. Dziś deklaracje wysyła się elektronicznie. Oczywiście źle sporządzona deklaracja czy nieuregulowane na czas należności sprawią, że urząd Cię wezwie. Tutaj jednak nadal wiele spraw można załatwić telefonicznie, choć nie wszystkie informacji uzyskamy w ten sposób, chociażby ze względu na ochronę  danych osobowych. Jednakże Ministerstwo Finansów już pracuje nad tym, aby za pomocą systemu rozpoznawania głosu podatnik mógł prowadzić sprawy bez osobistej wizyty w urzędzie. System biometrii głosowej jest już wdrażany, ale na razie wśród urzędników. Podatnicy będą jeszcze musieli trochę poczekać.

Wszystkie dane w jednym miejscu online

ZUS również się rozwija. Właśnie stuknęły trzy lata, od kiedy urząd ten otworzył portal, który umożliwia nie tylko dostęp online do danych, które gromadzi, ale i również pozwala załatwić wiele spraw bez opuszczania domu. Na czym dokładnie polega to wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców i osób fizycznych w świecie nowych technologii?
ZUS otworzył się na nowe i dlatego na portalu przez niego prowadzonym można dziś otworzyć konto płatnika, które przypomina nieco te bankowe. Tu widzisz wszystkie swoje płatności, przelewy, deklaracje. Każdy płatnik składek dowiaduje się też, jak wysokie składki ma zapłacić, ile już zapłacił, może zapoznać się z listą osób, które zgłosił do ubezpieczenia oraz zgłosić nowe. Ponadto zarejestrowani użytkownicy portalu dokonują wpłat składek oraz sprawdzają, jak wysoką emeryturę otrzymają. Umożliwia on również prowadzenie korespondencji elektronicznej z urzędem. Co więcej, za jego pośrednictwem możesz umówić się na osobistą wizytę.
Urząd stworzył portal, z którego korzystają nie tylko przedsiębiorcy, ale każdy ubezpieczony, w tym rzecz jasna renciści i emeryci, którzy mają możliwość zapoznać się online z przyznanymi im świadczeniami. Miejmy nadzieję, że to nie koniec udogodnień. Miło by było, gdyby kolejnymi okazały się niższe podatki i składki – ale to już niestety nie leży w gestii ani urzędów, ani urzędników. Kłania się polityka.

Źródła: bankier.pl, strefabiznesu.gp24.pl, dzienniklodzki.pl

Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

Inne artykuły

Zatrudnianie pracowników (również cudzoziemców)

zatrudnianie pracowników

Zatrudnianie pracowników Jeśli jesteś właścicielem działalności gospodarczej, która zaczęła przynosić coraz większe dochody, być może przyszedł czas na to, aby zatrudnić nowych pracowników. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób to zrobić – nie martw się – nasze biuro księgowe to cały proces dokładnie opisze! Przybliżymy wszystkie niezbędne informacje i zasady – zarówno w przypadku pracowników polskich, jak i cudzoziemców. […]

Czytaj więcej

Kim jest doradca podatkowy?

usługi rachunkowe poznań

Doradca podatkowy to zawód, który istnieje w Polsce od niecałych 20 lat. Prawo podatkowe w Polsce nawet na tle innych krajów europejskich uznawane jest za skomplikowane, a prowadzenie księgowości w przedsiębiorstwie za czasochłonne. Doradca podatkowy jest osobą, która pomaga przedsiębiorcom odnaleźć się wśród skomplikowanych i wciąż zmieniających się przepisów. Nie wszyscy przedsiębiorcy i podatnicy na […]

Czytaj więcej

5 najczęstszych błędów popełnianych przy zakładaniu firmy

rachunkowe biuro poznań

Mówi się, że najlepiej uczymy się na błędach. Skoro można nauczyć się na cudzych, warto poznać najczęstsze błędy jakie niedoświadczeni przedsiębiorcy popełniają zakładając własną działalność. 1) Czas Start! Początkujący przedsiębiorcy mają ułatwienie w postaci tzw. małego ZUS-u. Mały ZUS można opłacać przez pierwsze pełne 24 miesiące prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli pierwszy miesiąc działalności jest niepełny, […]

Czytaj więcej

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

Zadzwoń do nas +48 500 300 788

Masz Jakiekolwiek pytania?

Napisz do nas