Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

  Artykuły

  Skorzystaj z bazy wiedzy
  rachunkowej SIGMAPARTNER

  Czy można polubić ZUS i US?

  biuro rachunkowe luboń

  US i ZUS bardziejCzy można polubić ZUS i US?

  Obawiasz się kontaktów z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych albo Urzędem Skarbowym? Jeśli tylko to Cię powstrzymuje od założenia własnej firmy, to zupełnie niepotrzebnie!

  Grunt to dobre biuro księgowe

  W starych dobrych czasach podatnik mógł uzyskać informacje na temat podatków w Urzędzie Skarbowym. Dobre rady się skończyły, w urzędach – tak jak w korporacjach – liczy się już tylko efektywność. Obecnie od doradztwa przedsiębiorca ma swoje biuro rachunkowe. Ewentualnie może zadzwonić do Krajowej Informacji Podatkowej. Dlatego tak ważne jest to, aby podpisać umowę z odpowiednim biurem księgowym, które zapewni pełną pomoc – od założenia firmy, przez prowadzenie rachunkowości, po optymalizację kosztów i nielimitowane doradztwo.
  Jeśli więc myślisz o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, lepiej nie zabieraj się do tego metodą chałupniczą, istnieje wiele zagadnień ze strony podatku VAT czy dochodowego, które wydają się niezwykle skomplikowane. Owszem, mając własną firmę, to Ty sam ostatecznie odpowiadasz przed urzędami, ale jeśli masz zaufanego księgowego, nie będziesz wcale musiał się przed nimi w ogóle stawiać. Dlaczego?
  W tej chwili 90 proc. spraw załatwia się z urzędami przez internet. Co więcej, nie zajmujesz się nimi Ty sam. Wystarczy, że dasz swoje pełnomocnictwo biurowi księgowemu, które prowadzi Twoje księgi. Tego typu obsługa (reprezentacja przed ZUS i US) jest obecnie standardem, jaki oferują biura rachunkowe w swojej ofercie.

  Urząd Skarbowy i biometria głosowa

  Nie tylko prywatne firmy, ale i państwowe urzędy podążają z duchem czasu, aby nie straszyć nas swoimi „średniowiecznymi” metodami. Dowcip, że jednak istnieje ktoś, kogo interesujemy, a jest nim urzędnik skarbowy, nabiera drugiego znaczenia. Tak, urzędy zaczynają wreszcie o nas dbać. Już po raz trzynasty w  tym roku Ministerstwo Finansów we współpracy z Business Centre Club przyznały tytuł Urzędu Skarbowego Przyjaznego Przedsiębiorcy. Trudno uwierzyć? A jednak.
  Dzisiaj do Urzędu Skarbowego nie chodzisz osobiście. Nawet gdy zakładasz firmę – o ile nie zamierzasz zostać płatnikiem VAT – nie musisz się tam udawać. Wizyty naprawdę ograniczają się do niezbędnego minimum. Dziś deklaracje wysyła się elektronicznie. Oczywiście źle sporządzona deklaracja czy nieuregulowane na czas należności sprawią, że urząd Cię wezwie. Tutaj jednak nadal wiele spraw można załatwić telefonicznie, choć nie wszystkie informacji uzyskamy w ten sposób, chociażby ze względu na ochronę  danych osobowych. Jednakże Ministerstwo Finansów już pracuje nad tym, aby za pomocą systemu rozpoznawania głosu podatnik mógł prowadzić sprawy bez osobistej wizyty w urzędzie. System biometrii głosowej jest już wdrażany, ale na razie wśród urzędników. Podatnicy będą jeszcze musieli trochę poczekać.

  Wszystkie dane w jednym miejscu online

  ZUS również się rozwija. Właśnie stuknęły trzy lata, od kiedy urząd ten otworzył portal, który umożliwia nie tylko dostęp online do danych, które gromadzi, ale i również pozwala załatwić wiele spraw bez opuszczania domu. Na czym dokładnie polega to wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców i osób fizycznych w świecie nowych technologii?
  ZUS otworzył się na nowe i dlatego na portalu przez niego prowadzonym można dziś otworzyć konto płatnika, które przypomina nieco te bankowe. Tu widzisz wszystkie swoje płatności, przelewy, deklaracje. Każdy płatnik składek dowiaduje się też, jak wysokie składki ma zapłacić, ile już zapłacił, może zapoznać się z listą osób, które zgłosił do ubezpieczenia oraz zgłosić nowe. Ponadto zarejestrowani użytkownicy portalu dokonują wpłat składek oraz sprawdzają, jak wysoką emeryturę otrzymają. Umożliwia on również prowadzenie korespondencji elektronicznej z urzędem. Co więcej, za jego pośrednictwem możesz umówić się na osobistą wizytę.
  Urząd stworzył portal, z którego korzystają nie tylko przedsiębiorcy, ale każdy ubezpieczony, w tym rzecz jasna renciści i emeryci, którzy mają możliwość zapoznać się online z przyznanymi im świadczeniami. Miejmy nadzieję, że to nie koniec udogodnień. Miło by było, gdyby kolejnymi okazały się niższe podatki i składki – ale to już niestety nie leży w gestii ani urzędów, ani urzędników. Kłania się polityka.

  Źródła: bankier.pl, strefabiznesu.gp24.pl, dzienniklodzki.pl

  Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

  Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

  Inne artykuły

  Jakie rodzaje faktur można wystawiać w programie ERPXT?

  W Comarch ERP iFaktury który udostępniamy klientom pozwala na gromadzenie danych zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych i aktualnie obowiązującym Rozporządzeniem w sprawie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. W przypadku wprowadzania dokumentów w części handlowej lub Rejestry VAT zostają one automatycznie zaksięgowane przez program. Poniżej ogólna charakterystyka związana z wystawianiem faktur oraz […]

  Czytaj więcej

  Jak automatycznie wystawiać faktury i prowadzić obsługę rozliczeń handlowych?

  ZOSTAŃ NASZYM KLIENTEM ! System ifaktury jak w powyższej reklamie otrzymasz za darmo ! …A może interesuje Cię moduł HANDEL Z MAGAZYNEM umożliwiający obsługę transakcji handlowych ? ERP Optima Faktury to moduł przeznaczony dla firm usługowych, który w prosty sposób umożliwia obsługę transakcji handlowych. Dzięki pełnej integracji z pozostałymi modułami przepływ danych w programie jest […]

  Czytaj więcej

  Jak wykonać raport kasowy?

  Instrukcja sporządzenia Raportu kasowego Wszystkie operacje gotówkowe muszą być przeprowadzone przez Raport kasowy i potwierdzone oryginalnymi dokumentami. Podstawowymi dokumentami w RK jest: dla wpłat gotówki do kasy jest druk KP (kasa przyjmie) dla wypłat gotówki z kasy jest druk KW (kasa wyda) Powyższe druki są drukami ścisłego zarachowania co oznacza że muszą być ponumerowane i […]

  Czytaj więcej

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  Zadzwoń do nas +48 500 300 788

  Masz Jakiekolwiek pytania?

  Napisz do nas