Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

  Artykuły

  Skorzystaj z bazy wiedzy
  rachunkowej SIGMAPARTNER

  Czy opłaca się być vatowcem?

  usługi rachunkowe poznań

  Młodzi przedsiębiorcy często zastanawiają się, czy warto zostać tak zwanym Vatowcem. Taką decyzję dobrze rozważyć jeszcze przed założeniem własnej działalności gospodarczej. Rejestracja VET nie jest obowiązkowa, dla dużej części przedsiębiorców. Zostanie płatnikiem VAT, niesie za sobą pewne korzyści, które sprawiają, że wielu przedsiębiorców decyduje się na taki właśnie układ. Czy jest on dobry i dla ciebie?

  Zacznijmy od podstaw. Czym jest VAT?
  Podstawowym podatkiem w obrocie gospodarczym w Polsce jest VAT. VAT doliczany jest do cen towarów i usług i jest pokrywany przez konsumenta, który płaci przedsiębiorcy za zakupione towary bądź usługi. Płatnikiem VAT wobec fiskusa jest natomiast właśnie ten przedsiębiorca, który zobowiązany jest do doliczenia VAT do ceny swoich towarów bądź usług. Obowiązkowo vatowcami zostaną ci, których obroty roczne przekroczą 150 000 zł.

  Podstawowym wymiernikiem tego, czy zostanie Vatowcem jest opłacalne dla przedsiębiorcy jest to, KTO jest klientem jego firmy. Czy są to głównie inni vatowcy, czy osoby prywatne? Dokonując zakupów „na firmę” związanych z jej prowadzeniem lub rozwojem, płatnik VAT może odliczyć różnicę pomiędzy podatkiem zapłaconym podczas takich zakupów (w miesiącu bądź kwartale) a podatkiem pobranym od klientów zgodnie z wystawionymi fakturami.

  Przykładowo: przedsiębiorca, po sprzedaży swoich towarów pod koniec miesiąca musi zapłacić 1000 zł podatku VAT do urzędu. Może go jednak pomniejszyć, odliczając VAT od zakupionych w tym okresie komputerów/drukarek jakie zakupił na firmę. Przedsiębiorca podlicza, że może dzięki nim odliczyć od ich zakupu 750 zł podatku VAT, dzięki temu do urzędu wpłaci pomniejszoną kwotę, czyli tylko 250 zł.

  Dzięki opłacalności i możliwości odliczenia VATu przez innych Vatowców często łatwiej przedsiębiorcy będącemu podatnikiem VAT pozyskać klientów biznesowych wśród innych firm, które wystawią im również fakturę VAT.

  Każdy przedsiębiorca, który jest zarejestrowanym płatnikiem VAT, ma obowiązek odprowadzić podatek VAT do urzędu skarbowego w terminie do 25 dnia każdego miesiąca, lub 25 dnia po każdym kolejnym kwartale – przy rozliczeniu kwartalnym.

  Jednak, jeżeli klientami przedsiębiorcy są głównie klienci indywidualnie nie będący Vatowcami bycie płatnikiem VAT może się mu nie opłacać. Klientów interesuje cena produktu (lub usługi) i nie mogą oni za zakupione po powiększonej o 23% kwocie towary sobie VATu odliczyć. Również składanie comiesięcznych deklaracji podatkowych i odprowadzania na czas kwot podatku. To może stwarzać szczególne problemy dla młodych przedsiębiorców, którzy nie mają jeszcze doświadczenia związanego z prowadzeniem firmy. Jeżeli masz pytania dotyczące kwestii związanych z prowadzeniem firmy? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszej darmowej porady. Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą naszego biura rachunkowego oraz cennika naszych usług.

  Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

  Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

  Inne artykuły

  Jesteś początkującym przedsiębiorcą? Dwie najtrudniejsze decyzje jakie musisz podjąć.

  biuro rachunkowe luboń

  Załóżmy, że zdecydowałeś się otworzyć własną działalność gospodarczą i w pierwszym roku działalności będziesz się rozliczać tak jak dotychczas, czyli według skali podatkowej. Zanim wystawisz pierwszą fakturę, musisz podjąć jeszcze dwie decyzje mające kolosalne znaczenie dla Twoich finansów: 1. Czy będziesz płatnikiem podatku VAT? Niektóre rodzaje działalności gospodarczej są całkowicie zwolnione z VAT-u, np. usługi […]

  Czytaj więcej

  Bitcoin (BTC) robi od pewnego czasu oszałamiającą karierę !

  Bitcoin (BTC) robi od pewnego czasu oszałamiającą karierę. Internauci szukają o nim informacji nierzadko częściej, niż newsów związanych z niektórymi celebrytami. Słyszy się o nim w rozmowach w komunikacji publicznej czy w pubach. Śpiewał o nim topowy raper Eminem, żartowali na jego temat bohaterowie serialu kryminalnego „CSI”, swoje płyty sprzedawali za BTC muzycy zespołu Mastodon […]

  Czytaj więcej

  Dropshipping cz V. – stawka VAT

  Dropshipping a VAT Więcej artykułów oraz film na temat księgowości w dropshiplingu znajdziesz TUTAJ Gdy sprzedawca we własnym imieniu handluje towarami, zobowiązany jest ewidencjonować w swoich księgach cały obrót towarowy. Faktura za nabycie towaru od dystrybutora jest księgowana jako koszt w formie zakupu towaru handlowego, z prawem do odliczenia podatku VAT. Z kolei przychód jest […]

  Czytaj więcej

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  Zadzwoń do nas +48 500 300 788

  Masz Jakiekolwiek pytania?

  Napisz do nas