Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

Artykuły

Skorzystaj z bazy wiedzy
rachunkowej SIGMAPARTNER

Dlaczego bardziej opłaca się sp z o.o. zamiast jednoosobowej działalności gospodarczej?

księgowość spółki z oo

Czy założenie spółki z o.o. się opłaca?

Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: opłaca się i to dużo bardziej, niż zdaje sobie z tego sprawę wielu przedsiębiorców.

Decydując się na spółkę z o.o., możemy wiele zyskać. Wbrew temu, co myśli wielu przedsiębiorców, założenie takiej spółki lub przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o. wcale nie jest to takie trudne.

WAŻNE:

w naszej ofercie oferujemy usługi Optymalizacji Podatkowej (Kancelarie Prawno -Podatkowe), Pozyskania środków na rozwój i finansowanie Startapów oraz oferta zarządzania przedsiębiorstwem poprzez Wdrożenie Systemu Ciągłaj Poprawy w Oparciu o Teorię Ograniczeń

Aspekt finansowy spółki z o.o.

Konieczność wpłaty kapitału zakładowego ( czyli 5 czy też 50 tysięcy złotych ) spotyka się często z nieuzasadnioną obawą. W rzeczywistości, pieniędzy tych nie trzeba lokować na żadnym koncie.  Są to po prostu środki zadeklarowane jako dostępne, które są przeznaczone na rozwój działalności gospodarczej. W praktyce często przekłada się je z jednej kieszeni do drugiej, a nawet po wpłaceniu ich na konto można wydać je już na drugi dzień (np. na marketing).

Zobacz również:

Jakie są koszty prowadzenia sp.z o.o. – [link]

Prowadzenie księgowości spółki z o.o.

Koszty założenia spółki z o.o. i wyższa cena obsługi księgowej są faktem, jednak w rzeczywistości kwoty te nie są tak przytłaczające, jakby mogło się wydawać.  Pewną niedogodnością może natomiast okazać się konieczność przejścia na pełną księgowość. Przejrzystość operacji wewnątrz firmy, którą uzyskujemy dzięki tej formie rozliczeń, nie wszystkim przedsiębiorcom wyda się zaletą. A gdy dodamy do tego obowiązek płacenia w niektórych przypadkach podwójnego podatku… No cóż, może wydać się to dziwne, ale nadal uważam, że to się często opłaca. Czemu?

Potencjalne korzyści z założenia spółki z o.o.

Najbardziej zachęcającą cechą spółek z o.o. jest — jak sama nazwa wskazuje — ograniczona odpowiedzialność jej właścicieli. Z punktu widzenia ryzyka, trudno o lepsze rozwiązanie. Jak to wygląda w praktyce? Przykładem niech będzie firma, której zadłużenie w związku z brakiem płatności od jednego z kontrahentów osiągnęło tak wysoką kwotę, że spółka zwyczajnie nie ma możliwości, by rozliczyć się z wierzycielami. Firma zostaje sparaliżowana. W tym wypadku wystarczy odpowiednio wcześnie ogłosić upadłość, a właściciel nie odpowie za długi własnym majątkiem. Gdyby jednak prowadził działalność jednoosobową lub stworzył spółkę cywilną, jego rodzina musiałaby pogodzić się z utratą własnego majątku.

Zobacz również:

Spółka z o.o. – księgowość, wady i zalety – [link]

Wbrew opiniom osób, które nie są zorientowane w temacie spółek z o.o., chcielibyśmy powiedzieć, że rozsądnie zorganizowana spółka może być bardziej oszczędna w działalności przedsiębiorcy niż jednoosobowa działalność gospodarcza. Dzieje się tak po pierwsze ze względu na oszczędność na składce ZUS, po drugie z uwagi na większe możliwości optymalizacji podatkowej.

Warto wspomnieć również o znacznie większych możliwościach kredytowych. W przypadku spółki mamy do czynienia z odrębnym podmiotem, więc jej właściciel nie obniża swojej prywatnej zdolności kredytowej, gdy kupuje samochód na kredyt firmowy.

…rozsądnie zorganizowana spółka może być bardziej oszczędna w działalności przedsiębiorcy niż jednoosobowa działalność gospodarcza.

Przyjrzyjmy się bliżej kilku najczęściej spotykanym zarzutom wobec spółek z o.o.

Pierwszym z nich są podwyższone koszty prowadzenia księgowości. Mogą się one wydawać niepotrzebnym wydatkiem, jednak wielu przedsiębiorców ceni sobie takie rozwiązanie. Pełna księgowość daje daleko lepszy wgląd w sytuację firmy, stany rozliczeń i inne dane przydatne w skutecznym zarządzaniu przedsiębiorstwem. Niejedna firma upadała tylko dlatego, że obraz wyłaniający się z ksiąg został zlekceważony.

Pozostając w temacie kosztów za prowadzenie pełnej księgowości, warto nadmienić, że w przypadku niewielkich firm nie różnią się one drastycznie od cen za prowadzenie księgowości uproszczonej. Dla bardzo małych i większych firm koszty nie powinny stanowić problemu.

Niektórzy zwracają uwagę na konieczność dwukrotnego odprowadzenia podatku dochodowego: za pierwszym razem od osiąganych zysków spółki i ponownie przy wypłacie zysku właścicielom. Można jednak zlikwidować tę niedogodność poprzez odpowiednią formę wypłaty zysków. Biorąc dodatkowo pod uwagę możliwą oszczędność na składkach ZUS, jest to wariant naprawdę opłacalny.

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

W rozmowach z naszymi Klientami często wspominamy o konstrukcji Sp. z o.o. razem z Ltd. Zyski wypłacane przez spółki Ltd dają wymierną korzyść podatkową (kwota wolna od podatku w UK jest 12 razy większa niż w Polsce, a ogólnie można zwolnić z podatku na jednego dyrektora nawet około 190 tys. zł rocznie!) Co prawda właściciel jednoosobowej spółki z o.o. jest zobowiązany płacić ZUS na takich zasadach, jak osoba prowadząca działalność gospodarczą, jednak wystarczy, że odstąpi 5% udziałów zaufanej osobie, i obowiązek ten znika.

Skorzystaj z naszej oferty

Pełne usługi księgowe dla spółek z o.o.

logo-sigma-partner

Jak bardzo opłaca się konstrukcja małej spółki z o.o. widać w poniższym przykładzie na tabeli.

Nadmienimy tylko, że zyskujemy dodatkową oszczędność nieujętą w tabeli, gdzie podatek umowy o dzieło (800 zł) znika, kiedy umowa będzie realizowana ze spółką Ltd, a nie z właścicielem. To dodatkowa oszczędność wynosząca w skali roku dodatkowe 9’600 zł! Przyjmijmy wiec, że Pan Jan Przedsiębiorczy prowadzący działalność ma kontraktów na ok. 10.000 PLN miesięcznie i tyle ma dochodu. Porównajmy teraz, ile z tych pieniędzy zostanie mu w kieszeni, jeśli będzie działał jako jednoosobowa działalność, a ile, jeśli jako spółka Jan Przedsiębiorczy Sp. z o.o. w której będzie miał 95% udziałów. Dla uproszczenia przyjmiemy obsługę księgową, ZUS i podatek jako jedyne koszty.

Tabela: Porównanie kosztów spółki z o.o. i działalności gospodarczej

koszty spółki z o.o. i działalności gospodarczej

Analizując powyższe , oczywiście bardzo uproszczone  porównanie, widzimy, że w tej wersji Jan Przedsiębiorczy działalność gospodarcza wydaje rocznie na księgowość, podatki i ZUS 33.600 PLN, a w wersji  Sp. z o.o. 16.860 PLN. To prawie 20 tys. oszczędności ! + 9’600 zł jeśli umowa o dzieło zostanie zawarta z powołaną sp Ltd

Kawał pieniądza prawda? Zapewniamy, że istnieją możliwości takiego zorganizowania spraw spółki, że koszty jej obsługi i płaconych podatków będą o dobrych kilka czy kilkadziesiąt może nawet kilkaset tysięcy (w przypadku konstrukcji ze sp. Ltd) niższe, niż w przypadku jakiejkolwiek innej formy prowadzenia działalności – przede wszystkim poprzez ominięcie konieczności płacenia ZUS.

Jeżeli komuś jeszcze za mało było powodów, aby z większą otwartością rozważać założenie spółki, informujemy, że nasze biuro ma specjalne upusty dla klientów korzystających z obu księgowości w naszej firmie (tzw. PAKIET księgowości brytyjskiej i polskiej). Dla firm mających mniej niż 10 dokumentów księgowych cena jest niższa o 20% od ceny standardowej!

Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

Inne artykuły

Co ma kurs euro do podatków w Polsce?

Wydawałoby się, że niewiele, przecież w naszym kraju płacimy polskimi złotówkami, nie tylko podatki zresztą. A jednak! Jeszcze rok temu, również na początku października, kurs euro był nieco wyższy. Dla polskich przedsiębiorców oznaczało to wyższe limity określonych podatków czy amortyzacji środków trwałych. Od stycznia 2019 sytuacja ulegnie zmianie… Choć wahania w kursie euro wydają się […]

Czytaj więcej

Rewolucja w podatkach: obniżenie stawki PIT i podwyższenie kosztów uzyskania przychodów.

W poniedziałek 15 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zapowiadany przez Prawo i Sprawiedliwość. Projekt ten przewiduje obniżenie stawki podatku PIT z 18 do 17 procent oraz ponad dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. Przepis ten ma wejść w życie 1 października 2019 roku. […]

Czytaj więcej

Czym są tokeny a czym są kryptowaluty ( omówienie Ethereum (ETH) pod wzgledem ekonomicznym)

  Innowacje jakie wprowadzał Bitcoin i blockchain szybko zostały dostrzeżone przez inwestorów, informatyków czy ludzi ze świata biznesu, którzy dostrzegli w tym nowym zjawisku furtkę na rozwój. Niejako wzorując się na starym świecie informatyki i nowinek technologicznych, zaczęli tworzyć nowe projekty oparte na nowoczesnych podstawach. Gdy po raz pierwszy świat usłyszał o Ethereum, osoby, które […]

Czytaj więcej

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

Zadzwoń do nas +48 500 300 788

Masz Jakiekolwiek pytania?

Napisz do nas