
To drugi artykuł z serii o dropshiplingu.
Pierwszy artykuł odpowiadał w prosty sposób na pytanie jakie sa modele dropshippingu i kiedy powstaje przychód do opodatkowania.
W tym artykule dowiesz sie o tym jaki podatek należy płacić i jak rozliczyć VAT. Możesz też oglądnąć krótkie nagranie które obejmuje całe zagadnienie od strony księgowej:
Aby dowiedzieć się więcej i łatwiej podjąć decyzje – umów sie na darmową konsultację dotyczącą dropshiplingu: tutaj
Umów się na darmową konsultacjęAle do rzeczy: Punktem wyjścia do ustalenia zasad rozliczeń zobowiązań podatkowych przy dropshippingu będą postanowienia umowy wiążącej sprzedawcę z dostawcą.
W przypadku, gdy sprzedawca nie importuje towaru a jedynie pośredniczy w zawieraniu transakcji (czyli pozyskuje klientów), z podatkowego punktu widzenia będziemy mieli do czynienia z typowym pośrednictwem (jeżeli oczywiście klient będzie miał wiedzę, że nie kupuje towaru od sprzedawcy). W tej sytuacji podstawą opodatkowania będzie kwota różnicy pomiędzy sumą zapłaconą dla dostawcy a tą otrzymaną przez klienta (prowizja).
W zakresie podatku od towarów i usług – czyli VAT-u, sama usługa związana ze sprzedażą realizowana jest na terytorium państwa trzeciego i w związku z tym nie podlega VAT na terytorium Polski.
Tu należy powiedzieć jasno w kwestii dok sprzedażowych sklepu pośrednika: wystawia FV z VAT jeśli jest VATowcem jeśli nie jest- wystawia odpowiedni dokument bez VAT
W zakresie opłat celnych, z uwagi na to, że bezpośrednim odbiorcą towaru wysyłanego z państwa trzeciego jest konsument, to na nim będą ciążyły obowiązki celne, a w szczególności obowiązek zapłaty cła i VAT-u (poza wyjątkami zwolnienia od takich opłat, o których mowa w art. 51 ustawy o podatku od towarów i usług). Także na kliencie spoczywa odpowiedzialność za dopełnienie formalności związanych z odprawą celną towaru.
Znaczy to ni mniej ni więcej, że przychodem podatnika-pośrednika będą wpłaty od ostatecznych klientów za zakupiony przez nich towar.
Dropshipping – rozliczenie modelu pośrednictwa handlowego
W przypadku pośrednictwa, przedsiębiorca nie dokonuje zakupu towarów. Zamiast tego zbiera zamówienia, za które przyjmuje płatności i przekazuje je dostawcy. W takim rozumieniu jedynie pośredniczy w całej transakcji.
W takiej działalności zyskiem jest prowizja uzyskana z tytułu pośrednictwa. Rozliczenie pośrednictwa handlowego ogranicza się do wykazania w przychodach wartości tej prowizji, która stanowi różnicę między kwotą przelaną przelewem bankowym od klienta a kwotą przekazaną do dostawcy.
W tej sytuacji kwestie podatkowe są zależne od miejsca pochodzenia towaru. Gdy dostawa opiera się na przekazaniu towaru z jednego rejonu Polski w inny, mamy do czynienia z handlem krajowym, a tym samym jednolitą stawką podatkową VAT.
W przypadku importu towaru z zagranicy trzeba pamiętać o opodatkowaniu dostawy oraz dodatkowych kosztach akcyzy i cła.
Umów się na darmową konsultacjęZapraszam do kolejnego artykułu. Dowiesz sięTUTAJ jak rozliczać VAT od kontrahenta krajowego i z UE oraz krajów trzecich.