
Rozliczanie VAT od kontrahenta krajowego
Czynny podatnik VAT występujący w roli pośrednika od faktury otrzymanej od producenta czy też hurtownika w kraju będzie mógł odliczyć podatek VAT naliczony, który pomniejszy podatek VAT należny podlegający wpłacie do urzędu skarbowego. Odliczenie podatku VAT naliczonego będzie przysługiwało pod warunkiem, że zakupione towary będą służyły czynnościom opodatkowanym w VAT.
Podatnik VAT zwolniony nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego, dlatego dla niego taki zakup w kwocie brutto będzie podlegał wpisowi tylko w PKPiR.
Rozliczenie VAT od kontrahenta z UE
W takiej transakcji dojdzie do dostawy towaru bezpośrednio do odbiorcy polskiego od przedsiębiorcy z kraju znajdującego się na terenie UE, np. w Niemczech. Jest to przykład transakcji łańcuchowej. Powstaną 2 stany prawne: dla czynnego podatnika VAT i podatnika VAT zwolnionego.
W tym artykule dowiesz sie o tym jak rozliczyć i kiedy doliczać VAT. Możesz też oglądnąć krótkie nagranie które obejmuje całe zagadnienie od strony księgowej:
Aby dowiedzieć się więcej i łatwiej podjąć decyzje – umów sie na darmową konsultację dotyczącą dropshiplingu: tutaj
Umów się na darmową konsultacjęCzynny podatnik VAT w roli pośrednika otrzyma fakturę od przedsiębiorcy z Niemiec w ramach transakcji wewnątrzunijnej. W swoich urządzeniach księgowych taką transakcję rozpozna jako WNT i rozliczy na zasadach ogólnych. Następnie wystawi fakturę sprzedaży na rzecz końcowego odbiorcy w Polsce, na której wykaże VAT według stawek obowiązujących w naszym kraju.
Podatnik VAT zwolniony nie ma obowiązku rejestracji do transakcji wewnątrzunijnych, dopóki wewnątrzwspólnotowe nabycie nie przekracza u niego kwoty 50.000 zł. W takiej sytuacji otrzymaną fakturę od przedsiębiorcy z UE wykaże w całości po stronie kosztów w PKPiR.
W sytuacji, gdy przedsiębiorca jest już zarejestrowany do transakcji wewnątrzunijnych jako podatnik VAT-UE będzie zobowiązany do rozliczenia tej transakcji i złożenia deklaracji VAT-8 i informacji podsumowującej VAT-UE w terminie do 25-tego dnia miesiąca następującego po miesiącu nabycia.
Podatek VAT należny od dokonanego zakupu należy wpłacić do urzędu skarbowego w terminie do 25-tego dnia miesiąca następującego po miesiącu nabycia, czyli w terminie do złożenia deklaracji VAT-8. Podatek należny dla nievatowca nie może być odliczony po stronie VAT naliczonego, ale może być ujęty po stronie kosztów uzyskania przychodów w PKPiR.
Powyższe rozliczenie transakcji wewnątrzunijnej ma jedynie charakter poglądowy ze względu na obszerność i złożoność problematyki transakcji trójstronnych przebieg każdej transakcji może mieć nieco odmienny charakter.
Rozliczenie VAT od importu towarów
Jeżeli towary będą kupowane z tzw. kraju trzeciego będziemy mieli do czynienia z importem towarów.
Opłaty importowe
Opłaty importowe będą należne od podmiotu, który dokona odprawy celnej. Strony mogą się umówić, że taką procedurę przeprowadzi albo pośrednik, albo odbiorca końcowy. Od tego będzie zależało kto ureguluje podatek VAT importowy.
UWAGA! Jeżeli odprawy celnej dokona pośrednik jako czynny podatnik VAT będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na odprawie celnej. Warunkiem jest, że nabyte towary będą wykorzystywane w działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Podatnik VAT zwolniony nie ma prawa do odliczenia VAT od importu, ale będzie mógł ująć tę kwotę po stronie kosztów uzyskania przychodów w PKPiR.
Umów się na darmową konsultacjęJakie są ZASADY WYBORU OPODATKOWANIA w dropshiplingu przeczytasz TUTAJ