Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

  Artykuły

  Skorzystaj z bazy wiedzy
  rachunkowej SIGMAPARTNER

  Dropshipping cz V. – stawka VAT

  Dropshipping a VAT

  Więcej artykułów oraz film na temat księgowości w dropshiplingu znajdziesz TUTAJ

  Gdy sprzedawca we własnym imieniu handluje towarami, zobowiązany jest ewidencjonować w swoich księgach cały obrót towarowy. Faktura za nabycie towaru od dystrybutora jest księgowana jako koszt w formie zakupu towaru handlowego, z prawem do odliczenia podatku VAT. Z kolei przychód jest dokumentowany fakturą wystawioną dla nabywcy towaru, również z naliczonym VAT-em.

  Sprzedawca-pośrednik nie ewidencjonuje obrotu w swoich księgach. To hurtownia lub producent wystawia dokument sprzedaży klientowi. Przychodem pośrednika jest jedynie prowizja za pośrednictwo i pozyskanie klienta dla dystrybutora. Na taką prowizję powinna zostać wystawiona faktura. W tym przypadku należy zastosować stawkę VAT, która według przepisów jest właściwa dla usług pośrednictwa. Miejscem opodatkowania usługi pośrednictwa handlowego jest miejsce, w którym doszło do sprzedaży (finalizacja transakcji). Gdy prowizja należna jest od kontrahenta z kraju trzeciego, to opodatkowanie usługi odbywa się właśnie w tym kraju. Sprzedawca-pośrednik wystawia fakturę ze stawką „nie podlega” i adnotacją „odwrotne obciążenie”.

  Jesli miejscem sprzedaży jest PL a prowizja za sprzedaz towaru jest nalezna od Kontrachenta (właściciela towaru który de facto sprzedaje) również z PL to Sprzedawca pośrednik wystawia FV bez VAT jeśli nie jest VATowcem lub z VAT jeśli jest zgłoszony do VATu

  Faktura musi zawierać podstawę zwolnienia z podatku VAT
  W zakresie podatku od towarów i usług – czyli VAT-u, sama usługa związana ze sprzedażą realizowana jest na terytorium państwa trzeciego i w związku z tym nie podlega VAT na terytorium Polski.
  W zakresie opłat celnych, z uwagi na to, że bezpośrednim odbiorcą towaru wysyłanego z państwa trzeciego jest konsument, to na nim będą ciążyły obowiązki celne, a w szczególności obowiązek zapłaty cła i VAT-u (poza wyjątkami zwolnienia od takich opłat, o których mowa w art. 51 ustawy o podatku od towarów i usług). Także na kliencie spoczywa odpowiedzialność za dopełnienie formalności związanych z odprawą celną towaru.

  Czy warto być VAT’owcem?

  Polskie prawo daje podatnikom wybór, czy zostać płatnikiem podatku VAT, czy skorzystać z jego zwolnienia. Zwolnienie z podatku przysługuje tylko tym przedsiębiorcom, których przychody za poprzedni rok nie przekraczają 200 tys. zł. Jeżeli przychody przekraczają tę kwotę, podatnik jest zobowiązany rozliczać VAT. W takim przypadku należy dokonać zgłoszenia rejestracyjnego w Urzędzie Skarbowym, korzystając z formularza VAT-R.
  Podatek VAT – jest to podatek od towarów i usług, który formalnie płacą przedsiębiorcy.
  Na nich ciąży obowiązek obliczania i wpłacania podatku do Urzędu Skarbowego, jednak faktycznie VAT płaci odbiorca danego towaru lub usługi.

  Dlaczego tak jest?
  Ponieważ każdy przedsiębiorca dolicza podatek VAT do ceny sprzedawanego przez siebie produktu. Wprawdzie odlicza i odprowadza podatek do fiskusa, ale realnie ekonomiczny ciężar ponosi nabywca jego produktu. Przedsiębiorca jest pośrednikiem w przekazywaniu podatku pobranego od swojego klienta do Urzędu.
  Odliczanie podatku VAT
  Rozmyślając nad tym, czy warto być VATowcem trzeba wziąć pod uwagę kwestię odliczania VAT-u. Podatek zapłacony przez przedsiębiorcę przy zakupie towarów i usług wykorzystywanych w swojej działalności to podatek VAT naliczony, a podatek doliczany do ceny sprzedawanych przez przedsiębiorcę produktów to VAT należny. Do urzędu wpłacana jest różnica między podatkiem naliczonym, a należnym. Jeśli, zatem VAT naliczony jest wyższy od należnego nie ma kwoty do zapłaty, w takich przypadkach można ubiegać się o zwrot podatku.

  Bycie VATowcem daje możliwość odliczania VAT-u przy zakupach służących przedsiębiorstwu. Zatem w przypadku podatników, którzy osiągają przychody i posiadają koszty bycie VAT-owcem z ekonomicznego punktu widzenia jest wręcz wskazane.
  Przypadki, w których rozliczanie podatku VAT jest korzystne dla przedsiębiorcy:
  • Gdy firma ma możliwość odliczeń podatkowych, wówczas obniża podatek należny o VAT z faktur za zakupy, koszty oraz inwestycje, co jest oczywistą korzyścią finansową.
  • Jeżeli firma zamierza współpracować z innymi firmami będącymi płatnikami VAT. Potencjalny klient będący płatnikiem VAT chętniej nawiąże współpracę z firmą, która również jest VATowcem ze względu na możliwość odliczenia podatku. Często zdarza się tak, że to, czy się jest płatnikiem podatku VAT, stanowi jeden z czynników decydujących o atrakcyjności w oczach kontrahenta.
  Przypadki, w których rozliczenie podatku VAT jest mniej korzystne dla przedsiębiorcy:
  • Jeżeli klientami będą konsumenci, niebędący płatnikami VAT, wówczas taki podatek będzie stanowił dla nich dodatkowe obciążenie.
  • Gdy firma prowadzona jest na bardzo niewielką skalę i rozlicza się w sposób uproszczony (ryczałt).

  Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

  Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

  Inne artykuły

  JPK-VAT Nie ma żartów

  Zgodnie z ordynacja podatkową z dniem 01 stycznia 2018 r powstał obowiązek składania plików JPK-VAT. Prosimy o starania z Państwa strony pod względem terminowości dosyłania dokumentów i płatności. Szanowni Państwo, NIE MA ŻARTÓW! Byśmy zdążyli Klientów obsłużyć w terminie musi być wzajemna współpraca. Prosimy wiec naszych Klientów o terminowe przekazywanie dokumentacji. Prosimy wysyłać przynajmniej podstawowy […]

  Czytaj więcej

  Jakie prace związane są z zamknięciem roku w Sp. z o. o. ?

  Artykuł ten miał być zupełnie o czymś innym. Pomyślałem sobie jednak, że skoro mamy zbliżający się koniec kwartału warto by było napisać coś na temat przygotowań do zamknięcia roku i prac jakie są z tym związane, a temat odpowiedzialności w spółce zarówno właścicieli jak i członków Zarządu zostanie poruszony innym razem. Ktoś może pomyśleć, że […]

  Czytaj więcej

  Jak wygląda samodzielne prowadzenie księgowości w firmie?

  Każdy przedsiębiorca może zadecydować o tym, czy księgowością w jego firmie zajmie się on sam, czy wybrane przez niego biuro rachunkowe lub księgowy. Co należy wiedzieć, jeżeli postanowisz zostać księgowym w swojej firmie? Firmy, które nie przekroczą progu dochodów w wysokości 1,2 mln euro, obowiązują uproszczone procedury rozliczania. Stąd, na prowadzenie własnej księgowości decydują się […]

  Czytaj więcej

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  Zadzwoń do nas +48 500 300 788

  Masz Jakiekolwiek pytania?

  Napisz do nas