Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

  Artykuły

  Skorzystaj z bazy wiedzy
  rachunkowej SIGMAPARTNER

  Działalność nierejestrowana – kiedy trzeba założyć firmę?

  Działalność gospodarcza na najmniejszą skalę nie musi być rejestrowana. Przedsiębiorca musi jednak spełnić kilka warunków.

  30 kwietnia 2018 roku konstytucja biznesy wprowadziła w życie między innymi tak zwaną działalność nierejestrowaną.

  Ta szczególna forma działalności, która polega na nierejestrowaniu się w CEIDG oraz nieopłacaniu składek do ZUS-u, dostępna jest dla każdego początkującego przedsiębiorcy, który zgodnie z art. 5 Ustawy Prawo Przedsiębiorców działalność nierejestrowana to taka:

  • z której przychód (kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont) należny nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, (Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 roku wynosi 2800 zł brutto, w związku z czym limit przychodu dla działalności nierejestrowanej wynosi 1400 zł.);
  • która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
  • działa osobiście jako osoba fizyczna – zakaz działania w spółce cywilnej,
  • wykonuje działalność niereglamentowaną, czyli taką która nie wymaga uzyskania koncesji, pozwoleń itp.

  Jeżeli w trakcie korzystania z działalności nierejestrowanej przychód przekroczył w danym miesiącu wysokość 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie limitu. Wówczas w ciągu 7 dni należy złożyć w CEIDG wniosek rejestracyjny.

  ZUS

  Prowadząc działalność nierejestrowaną nie ma obowiązku odprowadzania jakichkolwiek składek ZUS, zarówno społecznych czy zdrowotnych, a także nie dokonuje się rejestracji do ubezpieczeń ani nie trzeba składać żadnych deklaracji ZUS.

  PODATEK DOCHODOWY

  Niestety każdy dochód osiągany w Polsce jest opodatkowany. Podatek z działalności nierejstrowanej jest odprowadzany na zasadach ogólnych, czyli w tzw. skali podatkowej. Nie można rozliczać się ryczałtem lub podatkiem liniowym.

  Osiągnięte przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia tego typu działalności podatnik wykazuje w zeznaniu rocznym PIT-36 w specjalnie przeznaczonym to tego celu wierszu 9: „Działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1ba ustawy”. Przychody te są bowiem opodatkowane według skali podatkowej (17%, 32%).

  Interpretacja Ministerstwa Finansów jednoznacznie wskazuje, że od przychodu z działalności nierejestrowanej można odliczać koszty, czyli zaliczyć wydatki na poczet kosztów uzyskania przychodu. W tym celu warto prowadzić księgę przychodów i rozchodów, zbierać dokumenty potwierdzające wydatki stricte związane z wytworzeniem produktu lub usługi. Warunkiem jest, aby te wydatki spełniały kryteria zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów określone w art. 22 ustawy o PIT.

  VAT

  Ze względu na przepis art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług, osoba prowadząca nierejestrowaną działalność będzie zwolniona z podatku VAT (zwolnienie podmiotowe do 200 tys. zł przychodu).

  Korzystając ze zwolnienia z VAT, dodatkowo osoba prowadząca działalność nierejestrowaną w oparciu o art. 109 ust. 1 ustawy o VAT powinna prowadzić uproszczony rejestr sprzedaży.

  Wyjątki: ze zwolnienia z podatku VAT nie mogą skorzystać przedsiębiorcy wymienieni w ust. 13 pkt 1-2 ustawy o podatku od towarów i usług. Mowa przede wszystkim o jubilerach i usługach doradczych, consulting, czyli działalnościach nie objętych koncesjami. Ze zwolnienia nie będziesz mógł skorzystać, gdy importujesz towary.

  Kasa fiskalna w działalności nierejestrowanej jest obowiązkowa, gdy sprzedajesz produkty lub jeśli są świadczysz usługi z obowiązkiem ewidencjonowania.

  PODSUMOWANIE

  Pomimo braku rejestracji firmy, na mocy Kodeksu Cywilnego działalność nierejestrowana jest uznawana za przedsiębiorcę. Oznacza to, że należy respektować prawa konsumenta, stosować się do reklamacji, zwrotów itp.

  Prowadzenie tego typu działalności ma wiele zalet:

  • brak konieczności zgłaszania działalności w CEIDG, urzędzie skarbowym czy GUS,
  • brak konieczności opłacania okresowych zaliczek na podatek dochodowy,
  • brak konieczności prowadzenia księgowości (osoba prowadząca działalność nierejestrowaną prowadzi uproszczoną ewidencję sprzedaży),
  • brak konieczności opłacania składek ZUS oraz składania deklaracji ZUS.

   

  Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

  Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

  Inne artykuły

  Elektroniczne zwolnienia lekarskie – co powinien wiedzieć pracodawca

  elektroniczne zwolnienie lekarskie

  Elektroniczne zwolnienie lekarskie – innowacja?! Właściciele polskich firm nie po raz pierwszy będą musieli zmierzyć się z cyfryzacją pewnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej. Już od 1 grudnia 2018 roku tradycyjny papierowy druk, zastąpi elektroniczne zwolnienie lekarskie, będą wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Z tego powodu pracodawca musi założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE […]

  Czytaj więcej

  Podatki w spółce z o.o.

  Podatki w spółce z o.o. – ile ich się płaci i czy zawsze… trzeba? Jak wygląda sytuacja z podatkami w spółce z o.o.? Czy mimo podwójnego opodatkowania warto ją zakładać? Jak najbardziej tak, zwłaszcza, że istnieją legalne sposoby, aby go uniknąć! Nie ma ZUS-u, ale są podatki W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej firma = prezes. […]

  Czytaj więcej

  JPK-VAT Nie ma żartów

  Zgodnie z ordynacja podatkową z dniem 01 stycznia 2018 r powstał obowiązek składania plików JPK-VAT. Prosimy o starania z Państwa strony pod względem terminowości dosyłania dokumentów i płatności. Szanowni Państwo, NIE MA ŻARTÓW! Byśmy zdążyli Klientów obsłużyć w terminie musi być wzajemna współpraca. Prosimy wiec naszych Klientów o terminowe przekazywanie dokumentacji. Prosimy wysyłać przynajmniej podstawowy […]

  Czytaj więcej

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  Zadzwoń do nas +48 500 300 788

  Masz Jakiekolwiek pytania?

  Napisz do nas