Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

  Artykuły

  Skorzystaj z bazy wiedzy
  rachunkowej SIGMAPARTNER

  Działalność nierejestrowana – kiedy trzeba założyć firmę?

  Działalność gospodarcza na najmniejszą skalę nie musi być rejestrowana. Przedsiębiorca musi jednak spełnić kilka warunków.

  30 kwietnia 2018 roku konstytucja biznesy wprowadziła w życie między innymi tak zwaną działalność nierejestrowaną.

  Ta szczególna forma działalności, która polega na nierejestrowaniu się w CEIDG oraz nieopłacaniu składek do ZUS-u, dostępna jest dla każdego początkującego przedsiębiorcy, który zgodnie z art. 5 Ustawy Prawo Przedsiębiorców działalność nierejestrowana to taka:

  • z której przychód (kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont) należny nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, (Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 roku wynosi 2800 zł brutto, w związku z czym limit przychodu dla działalności nierejestrowanej wynosi 1400 zł.);
  • która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
  • działa osobiście jako osoba fizyczna – zakaz działania w spółce cywilnej,
  • wykonuje działalność niereglamentowaną, czyli taką która nie wymaga uzyskania koncesji, pozwoleń itp.

  Jeżeli w trakcie korzystania z działalności nierejestrowanej przychód przekroczył w danym miesiącu wysokość 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie limitu. Wówczas w ciągu 7 dni należy złożyć w CEIDG wniosek rejestracyjny.

  ZUS

  Prowadząc działalność nierejestrowaną nie ma obowiązku odprowadzania jakichkolwiek składek ZUS, zarówno społecznych czy zdrowotnych, a także nie dokonuje się rejestracji do ubezpieczeń ani nie trzeba składać żadnych deklaracji ZUS.

  PODATEK DOCHODOWY

  Niestety każdy dochód osiągany w Polsce jest opodatkowany. Podatek z działalności nierejstrowanej jest odprowadzany na zasadach ogólnych, czyli w tzw. skali podatkowej. Nie można rozliczać się ryczałtem lub podatkiem liniowym.

  Osiągnięte przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia tego typu działalności podatnik wykazuje w zeznaniu rocznym PIT-36 w specjalnie przeznaczonym to tego celu wierszu 9: „Działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1ba ustawy”. Przychody te są bowiem opodatkowane według skali podatkowej (17%, 32%).

  Interpretacja Ministerstwa Finansów jednoznacznie wskazuje, że od przychodu z działalności nierejestrowanej można odliczać koszty, czyli zaliczyć wydatki na poczet kosztów uzyskania przychodu. W tym celu warto prowadzić księgę przychodów i rozchodów, zbierać dokumenty potwierdzające wydatki stricte związane z wytworzeniem produktu lub usługi. Warunkiem jest, aby te wydatki spełniały kryteria zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów określone w art. 22 ustawy o PIT.

  VAT

  Ze względu na przepis art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług, osoba prowadząca nierejestrowaną działalność będzie zwolniona z podatku VAT (zwolnienie podmiotowe do 200 tys. zł przychodu).

  Korzystając ze zwolnienia z VAT, dodatkowo osoba prowadząca działalność nierejestrowaną w oparciu o art. 109 ust. 1 ustawy o VAT powinna prowadzić uproszczony rejestr sprzedaży.

  Wyjątki: ze zwolnienia z podatku VAT nie mogą skorzystać przedsiębiorcy wymienieni w ust. 13 pkt 1-2 ustawy o podatku od towarów i usług. Mowa przede wszystkim o jubilerach i usługach doradczych, consulting, czyli działalnościach nie objętych koncesjami. Ze zwolnienia nie będziesz mógł skorzystać, gdy importujesz towary.

  Kasa fiskalna w działalności nierejestrowanej jest obowiązkowa, gdy sprzedajesz produkty lub jeśli są świadczysz usługi z obowiązkiem ewidencjonowania.

  PODSUMOWANIE

  Pomimo braku rejestracji firmy, na mocy Kodeksu Cywilnego działalność nierejestrowana jest uznawana za przedsiębiorcę. Oznacza to, że należy respektować prawa konsumenta, stosować się do reklamacji, zwrotów itp.

  Prowadzenie tego typu działalności ma wiele zalet:

  • brak konieczności zgłaszania działalności w CEIDG, urzędzie skarbowym czy GUS,
  • brak konieczności opłacania okresowych zaliczek na podatek dochodowy,
  • brak konieczności prowadzenia księgowości (osoba prowadząca działalność nierejestrowaną prowadzi uproszczoną ewidencję sprzedaży),
  • brak konieczności opłacania składek ZUS oraz składania deklaracji ZUS.

   

  Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

  Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

  Inne artykuły

  Dlaczego należy wysyłać do księgowej pliki MT940

  Klient często nie wie po co ma wysyłać wyciągi bankowe w pliku MT940. Otóż prowadząc pełną księgowość w firmie również operacje z kont bankowych należy rejestrować w systemie księgowości. Oczywiście można przepisywać wszystko ręcznie, ale wówczas ryzykujemy pomyłką, ale przede wszystkim tracimy mnóstwo cennego czasu, a czas to pieniądz. Czy nie lepiej jest kiedy sięgowa za której czas Klient […]

  Czytaj więcej

  Obowiązki biura rachunkowego

  Zatrudnienie księgowego na stałe to bardzo wygodna sytuacja, nie mniej jednak kosztowna inwestycja. I czy właściwie inwestycja ? Co jest lepsze? Zatrudnienie księgowego, zlecenie usługi do biura rachunkowego, czy samodzielne prowadzenie księgowości? Jak wybrać biuro księgowe, które najlepiej spełni oczekiwanie Twojej firmy? Korzystając z usług biura rachunkowego, zyskujemy profesjonalną obsługę i doradztwo zawsze wtedy, kiedy […]

  Czytaj więcej

  [Nagranie Webinaru] Jak przygotować ofertę „mafijną” oraz zarządzać projektami w firmie?

  SigmaPARTNER przeprowadziła 24 listopada webinar, który był doskonałą okazją do zdobycia wiedzy o wielozadaniowości w firmie oraz o ofercie mafijnej którą może zbudować każda firma by ściągnąć najlepszych klientów z rynku i najlepsze zamówienia. SigmaPARTNER planuje wprowadzić szkolenia mające na celu bezpośrednie wsparcie nie tylko swoich Klientów ale również inne zewnętrzne firmy. Z jakiego powodu […]

  Czytaj więcej

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  Zadzwoń do nas +48 500 300 788

  Masz Jakiekolwiek pytania?

  Napisz do nas