Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

  Artykuły

  Skorzystaj z bazy wiedzy
  rachunkowej SIGMAPARTNER

  FC Transfery – ruch towaru między magazynami Amazon cz II

  O rejestracji i obsłudze VATów, pisaliśmy  we wcześniejszym artykule, ale zakładając, że Jesteś zarejestrowany do VAT, możesz korzystać z PAN EU, które to umożliwia sprzedawcom dostarczanie zapasów do lokalnego centrum realizacji zamówień dla Amazon, aby zapewnić odpowiednią logistykę; automatyczne wysyłanie produktów sprzedawców przez europejską sieć realizacji zgodnie z przewidywanym lokalnym zapotrzebowaniem klientów. Produkt zostanie dostarczony z najbliższego magazynu.

  I tutaj ważna uwaga: – jeżeli wysyłasz produkty, które są sprzedawane (a lepiej dla zrozumienia powiedzieć -wysyłane) z innych krajów, a jako przedsiębiorca rozliczasz VAT w PL – to jest to niepoprawne i z punktu widzenia  nie tylko Polskiego urzędu skarbowego  (US) ale i US  z innych krajów. Zapewne jesteś przezorny więc pamiętaj:  sprzedaż w e-commerce ma to do siebie, że wszystko jest jawne – nawet jeśli nie dzisiaj to za jakiś czas może to wyjść na jaw np. gdy urzędy zaczną prosić Amazon o dane sprzedażowe. Myślisz że nie możliwie? – we Francji już zaczęli. US może całkiem sporo sporo, nop. poprosić zagraniczny oddział Amazon o informacje w celu kontroli każdej firmy. Każdej tzn każdej- Twojej również.

  Co to są FC Transfery ?

  Zacznijmy od początku: Dodałeś produkty, wysłałeś… FC_Transfery to ruchy towarów między magazynami Amazon zlokalizowanymi w różnych krajach. Posłużmy się przykładem, i tak:  wysłałeś 2000 sztuk czegoś tam do Czech, a Amazon wziął z tego 450 sztuk i wysłał do Niemiec, a kolejne 700 do Anglii i np. 200 do Francji

  Mamy towar poprzenoszony, ale to Twój Towar i to Ty masz obowiązek go prawidłowo rozliczyć czyli udokumentować takie przeniesienia i mieć zgodność ze stanami w poszczególnych krajach. Twoimi stanami magazynowymi podzielonymi na Magazyn czeski, niemiecki czy angielski. To ważne by mioeć porządek w księgowości dobrze jest utworzyć na każdy towar dok WZ i PZ które dokumentują takie przeniesienia i identyfikują stany magazynowe tu i tam. Wysyłając towar z Polski – robisz PZ i WZ między tymi magazynami gdzie odbiorcą i dostawcą będzie Twoja spółka, ale z różnymi numerami VAT ( VAT PL i VAT CZ ).

  Miesięczne podsumowanie tych WZtek i PZtek będzie dla Ciebie kwotą jaką powinieneś wykazać w deklaracji VAT-EU jako kwota wynikająca z WDT do danego kraju + dostawy zbiorcze, czyli tzw. INBOUDNY. Jeśli to nie jest jasne, to zapraszamy do naszej księgowości, pomożemy Ci w ustawieniu współpracy z Amazon i poprawnie rozliczymy Twoją firmę.

  Kluczowym dla przedsiębiorcy ( a zetem i dla naszej księgowości ) do poprawności tych rozliczeń jest raport VAT . Gdzie go znaleźć- poszukaj w panelu Amazona tzw. Transaction Report, który można pobrać w Amazon z Raporty –> Fulfilment by Amazon i na samym dole VAT Transaction Raport – zawiera on wszystkie transakcje sprzedaży z danego miesiąca czyli SALE, wszystkie FC_Trasfery, wszystkie INBOUNDY- czyli zbiorcze dostawy do magazynów Amazon oraz RETURNY i REFUNDY – jest w tym raporcie cała poprawność księgowa.

  Jak ksiegować sprzedaż ?

  Z raportu VTR wyciągamy kraj wysyłki i kraj dostawy (Sale departure country i sale arrival country) są to kluczowe informacje aby zidentyfikować jaką stawkę VAT zastosować do FV dla tego klienta, dla przykładu jeżeli produkt wysłany był z Czech do klienta w Niemczech to co do zasady powinniśmy wystawić FV z VATem Czeskim chyba że: przekroczyliśmy próg sprzedaży wysyłkowej w Niemczech, który w skali roku na tę chwilę wynosi 100k euro netto, lub gdy dobrowolnie zrezygnowaliśmy z tego progu chcąc od razu płacić VAT Niemiecki – jest to korzystne rozwiązanie gdyż VAT w DE to 20% a w CZ 21%. W Polsce też możemy skorzystać z takiego zwolnienia składając deklarację VAT-21. Generalnie progi VAT przy sprzedaży wysyłkowej dotyczą wszystkich krajów w UE, nie zależnie z jakiego kraju następuje wysyłka – są jedynie różnice w wysokości tych progów w poszczególnych krajach.

  Jeśli wystawiamy fakturę  dla towary wysłanego z Niemiec do klienta również z Niemiec to wystawiamy FV z magazynu Niemieckiego z Niemieckim VATem. Należy zwrócić uwagę na datę transakcji – w raporcie VTR należy patrzeć na kolumnę „Complete date” jako najbardziej poprawną. Jeśli data ta w „Complete date” różni się od tej na wyciągu z konta Amazon to może powodować niezgodność w to należy dodatkowo jeszcze weryfikować wyciąg z konta Amazon czy data wpłynięcia środków na pewno nam się zgadza.

  Kiedy wprowadzimy FV sprzedaży na odpowiednim magazynie w systemie księgowym o którym wspominaliśmy powyżej,  należy podać odpowiednią stawką VAT i datę. Jeszcze jeden kruczek a raczej wskazówka: Jak wiemy mamy w handlu progi sprzedaży wysyłkowej VAT oraz wiemy, że zdarzają się rezygnacje z zakupów (VAT-21) wtedy w sprzedaży na magazynie PL wprowadzamy sprzedaż z VATem innego kraju.

  Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

  Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

  Inne artykuły

  Kontakt z księgową ( relacja Klienta z biurem rachunkowym)

  Dlaczego analiza z księgową tego co robimy i co planujemy w biznesie jest takie ważne ? Zauważyliśmy że Klienci nie lubią się specjalnie kontaktować z biurem rachunkowym. Czy powodem jest brak czasu, czy traktowanie współpracy z biurem rachunkowym trochę po macoszemu? Podobno statystycznie według przeprowadzonych badań, na drugim miejscu znajdują się trudności związane z komunikacją […]

  Czytaj więcej

  Udziały w spółce z o. o.

    Co musisz wiedzieć o zbywaniu udziałów w spółce z o.o. Jesteś wspólnikiem w spółce i chcesz się pozbyć udziałów? W części, a może w całości? Masz do tego święte prawo, o ile umowa spółki nie przewidziała inaczej… Zacznijmy jednak od początku, czyli z czym to się je? Związek między kapitałem zakładowym a udziałami Wspólnicy, […]

  Czytaj więcej

  NAJWAŻNIEJSZE TRENDY I WYZWANIA W KSIĘGOWOŚCI W 2021 ROKU

  Aby zapewnić firmie najlepsze wyniki, księgowi powinni śledzić najnowsze nowinki w branży i wiedzieć, co należy zrobić, aby nie pozostać w tyle za konkurencją.  Taka nowinką jest oprogramowanie transakcyjno-księgowe TAXELIT. Do tej pory księgowość miała zazwyczaj charakter reaktywny, skupiając się m.in. zapisywaniu i księgowaniu transakcji, które miały miejsce w przeszłości. Obecnie jej rola się znacznie […]

  Czytaj więcej

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  Zadzwoń do nas +48 500 300 788

  Masz Jakiekolwiek pytania?

  Napisz do nas