Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

  Artykuły

  Skorzystaj z bazy wiedzy
  rachunkowej SIGMAPARTNER

  Jak ogarnąć księgowość sprzedaży na Amazon i nie zwariować. cz I

  Księgowość sprzedaży na Amazon.  ( cz I )

  Jednym z podstawowych obszarów, w których Polscy sprzedawcy na Amazon potrzebują pomocy to księgowość, dodajmy … doświadczona księgowość. Z czego to wynika? Otóż często Amazon jest pierwszą platformą, na której startują Polacy myśląc o globalnej sprzedaży, a co za tym idzie taki przedsiębiorca nie posiada wiedzy i doświadczenia księgowego. Przedsiębiorca ( często właśnie świeżo upieczony) nie wie co trzeba zrobić aby poprawnie ewidencjonować i rozliczać sprzedaż na Amazon.

  Kilka podstaw które musisz znać. Wyjdźmy na poczatek od pytania: gdzie i jak mamy zarejestrowaną firmę? – jeżeli masz firmę zarejestrowaną za granicą (na terenie innego kraju, nie w Polsce) – To informacja ważna dla Ciebie będzie dotyczyła rozliczeń VAT.
  Kolejne zagadnienie wiąże się z modelem logistyki. Mamy dwie opcje, pierwsza logistyki w zakresie Amazon (o tym za chwilę), a druga opcja to logistyka własna z wysyłką towarów z Polski bezpośrednio do klientów na cały świecie. W pierwszym przypadku gdzie korzystamy z logistyki magazynów Amazon dużo ręcznej pracy i odpowiedzialności przechodzi z nas, na Amazon, co daje nam spokojniejszy sen w razie problemów z zamówieniami. Rozwiązanie to słusznie zyskuje coraz więcej. Idąc trochę dalej sprzedaż na Amazon możemy traktować jako kolejna platformę sprzedażową, a być może chcemy działać na płaszczyźnie Vendor – czyli wykorzystując możliwość sprzedawania naszych produktów bezpośrednio do firmy Amazon, gdzie następnie Amazon sprzedaje nasze produkty do klientów.

  Wniosek jest taki: mamy kilka modeli działania i obojetnie, czy to logistyczny, czy sprzedażowy, czy księgowy (chodzi o kraj zarejestrowania firmy) każdy ma swoje plusy i minusy i musimy to dobrze przeanalizować. Dlatego przykłdu proponuję przyjąć pewne założenie: Posiadamy firmę w Polsce i chcemy handlować na Amazon bezpośrednio, ale z wykorzystaniem logistyki (magazynów) Amazon. Jeżeli ten model to coś co jest bliskie Twojemu sercu, to witaj w klubie, gdyż problemy i szanse i zagrożenia tego modelu to coś z czym spotykamy się jako księgowość Amazon na co dzień. Specjalnie dla Ciebie omówimy ten model sprzedaży. Skupimy się na podstawowych zagadnieniach

  WDT i WNT
  Większość magazynów Amazon jest lokalizowanych po za Polską a Ty chcesz wykorzystać tą strukturę i wysyłać do tych magazynów swój towar. – Wspaniale! Ale właśnie to niestety ma znaczący w wpływ na to jak rozliczamy VAT do takich transakcji. Opis ten jest już w poprzednim artykule i omawia temat w tym obszarze VAT …ale w totalnym skrócie wygląda to tak: Jeżeli wysyłasz towar do magazynu zlokalizowanego w innym Państwie Unii to musisz wykazać to w deklaracji VAT-EU jako WDT – Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towaru – jeśli towar wysyłasz z PL do innego Państwa UE, lub jako WNT – Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towarów – gdy towar przesyłasz z innego kraju UE do PL . WDT i WNT to pewna forma dokumentacji. Dzięki tak odznaczonej w pewnym sensie „transakcji” ( czyli „nabycie” do naszego kraju , lub dostawa do innego kraju) mamy podstawę do zastosowania „0” stawki VAT.
  Uwaga. To co należy zapamiętać: towar niezależnie, w którym Państwie UE się znajduje – cały czas jest nasz, aż do momentu, do którego zostanie zamówiony przez klienta i do niego wysłany przez pracowników Amazon. WDT i WNT musimy mieć dowód, że taka dostawa miała miejsce czyli np. CMRkę, lub tracking kurierski – cokolwiek co jest dowodem na to, że wysłaliśmy nasz towar z jednego do drugiego kraju UE – do ruchów Amazon, musi nam wystarczyć raport z tych przesunięć, gdyż nie będziemy mieć ani CMR ani trackingu.

  Fakt, że towar w innym kraju leży w magazynie, teoretycznie nie wymusza na nas konieczności rejestracji do VAT w tamtym kraju,… ale tylko pozornie nie wymusza i tylko teoretycznie. Wygląda to tak, że towar jest wysłany do magazynów w innych krajach aby z stamtąd mógł być sprzedawany – I teraz aby taką sprzedaż ewidencjonować poprawnie MUSIMY zarejestrować się do VAT w kraju do którego, (de facto to my) wysyłamy ten towar po to aby dalej go sprzedawać z jego terytorium właśnie przez magazyny Amazon.
  To co teraz napisze jest trochę bez sensu ale tak to wygląda w praktyce, a Ty musisz wiedzieć jak faktycznie wyglądają pewne ruchy w dostawie:
  Przykład. Amazon wskazuje nam, ze magazynem, z którego zostanie wysłany nasz towar będzie magazyn pod Wrocławiem a adres do dostawy będzie zlokalizowany na terytorium Niemiec – czyli inaczej mówiąc wysyłamy towar do Niemiec, do Huba przeładunkowego skąd towar następnie wraca do PL. Aby więc ewidencjonować taką dostawę poprawnie robimy WDT dla dostawy do Niemiec, następnie WNT z przyjęcia towaru z DE do magazynu w PL pod Wrocławiem. Jak widać na załączonym obrazku to podwójna praca księgowa i ewidencja, ale tak to wygląda.
  W logistyce Amazon jest kilka modeli obsługi magazynowej. Pierwszy to magazynowanie towaru w jednym z wybranych krajów lub trzymanie produktu w w PL, oraz finalna i najbardziej skuteczna opcja czyli trzymanie produktu w 7-dmiu krajach w EU tzw. PAN European FBA. FBA to ultra wygodne i skuteczne rozwiązanie ale niezłe wyzwanie księgowe, gdyż wysyłamy jedną paczkę do jednego kraju, a dalej Amazon rozsyła go między pozostałe kraje, tak aby towar szybko mógł docierać do nabywców.

  W kolejnym artykule: FC Transfery – ruch towaru między magazynami

  Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

  Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

  Inne artykuły

  samozatrudnienie VS Etat

  biuro księgowe poznań samozatrudnienie a etat korzyści

  Trawa zawsze wydaje się bardziej zielona na drugiej stronie brzegu -tak mówi stare przysłowie. W dzisiejszych czasach wiele osób zastanawia się, jaka forma zatrudnienia będzie dla nich najkorzystniejsza. Oczywiście podczas prowadzenia działalności gospodarczej nie ma prostych i szybkich odpowiedzi. Nasze biuro księgowe z siedzibą w Luboniu (Poznań) pomoże Państwu poznać korzyści obydwu tych rozwiązań.

  Czytaj więcej

  Sprzedaż internetowa – poznaj rozwiązania, które ją ułatwią

  sprzedaż internetowa

  Sprzedaż internetowa i sektor ERP w naszym biurze Sprzedaż internetowa prowadzona przez naszych klientów wymaga wdrożenia wielu, nie raz innowacyjnych funkcjonalności. W związku z tym, że specjalizujemy się we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań do zarządzania dla klientów mikro, małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw, to jesteśmy w stanie je dostarczyć. Produkty, które promujemy to elastyczne rozwiązania dostosowane do […]

  Czytaj więcej

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  Zadzwoń do nas +48 500 300 788

  Masz Jakiekolwiek pytania?

  Napisz do nas