Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

  Artykuły

  Skorzystaj z bazy wiedzy
  rachunkowej SIGMAPARTNER

  Jak ogarnąć księgowość sprzedaży na Amazon i nie zwariować. cz I

  Księgowość sprzedaży na Amazon.  ( cz I )

  Jednym z podstawowych obszarów, w których Polscy sprzedawcy na Amazon potrzebują pomocy to księgowość, dodajmy … doświadczona księgowość. Z czego to wynika? Otóż często Amazon jest pierwszą platformą, na której startują Polacy myśląc o globalnej sprzedaży, a co za tym idzie taki przedsiębiorca nie posiada wiedzy i doświadczenia księgowego. Przedsiębiorca ( często właśnie świeżo upieczony) nie wie co trzeba zrobić aby poprawnie ewidencjonować i rozliczać sprzedaż na Amazon.

  Kilka podstaw które musisz znać. Wyjdźmy na poczatek od pytania: gdzie i jak mamy zarejestrowaną firmę? – jeżeli masz firmę zarejestrowaną za granicą (na terenie innego kraju, nie w Polsce) – To informacja ważna dla Ciebie będzie dotyczyła rozliczeń VAT.
  Kolejne zagadnienie wiąże się z modelem logistyki. Mamy dwie opcje, pierwsza logistyki w zakresie Amazon (o tym za chwilę), a druga opcja to logistyka własna z wysyłką towarów z Polski bezpośrednio do klientów na cały świecie. W pierwszym przypadku gdzie korzystamy z logistyki magazynów Amazon dużo ręcznej pracy i odpowiedzialności przechodzi z nas, na Amazon, co daje nam spokojniejszy sen w razie problemów z zamówieniami. Rozwiązanie to słusznie zyskuje coraz więcej. Idąc trochę dalej sprzedaż na Amazon możemy traktować jako kolejna platformę sprzedażową, a być może chcemy działać na płaszczyźnie Vendor – czyli wykorzystując możliwość sprzedawania naszych produktów bezpośrednio do firmy Amazon, gdzie następnie Amazon sprzedaje nasze produkty do klientów.

  Wniosek jest taki: mamy kilka modeli działania i obojetnie, czy to logistyczny, czy sprzedażowy, czy księgowy (chodzi o kraj zarejestrowania firmy) każdy ma swoje plusy i minusy i musimy to dobrze przeanalizować. Dlatego przykłdu proponuję przyjąć pewne założenie: Posiadamy firmę w Polsce i chcemy handlować na Amazon bezpośrednio, ale z wykorzystaniem logistyki (magazynów) Amazon. Jeżeli ten model to coś co jest bliskie Twojemu sercu, to witaj w klubie, gdyż problemy i szanse i zagrożenia tego modelu to coś z czym spotykamy się jako księgowość Amazon na co dzień. Specjalnie dla Ciebie omówimy ten model sprzedaży. Skupimy się na podstawowych zagadnieniach

  WDT i WNT
  Większość magazynów Amazon jest lokalizowanych po za Polską a Ty chcesz wykorzystać tą strukturę i wysyłać do tych magazynów swój towar. – Wspaniale! Ale właśnie to niestety ma znaczący w wpływ na to jak rozliczamy VAT do takich transakcji. Opis ten jest już w poprzednim artykule i omawia temat w tym obszarze VAT …ale w totalnym skrócie wygląda to tak: Jeżeli wysyłasz towar do magazynu zlokalizowanego w innym Państwie Unii to musisz wykazać to w deklaracji VAT-EU jako WDT – Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towaru – jeśli towar wysyłasz z PL do innego Państwa UE, lub jako WNT – Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towarów – gdy towar przesyłasz z innego kraju UE do PL . WDT i WNT to pewna forma dokumentacji. Dzięki tak odznaczonej w pewnym sensie „transakcji” ( czyli „nabycie” do naszego kraju , lub dostawa do innego kraju) mamy podstawę do zastosowania „0” stawki VAT.
  Uwaga. To co należy zapamiętać: towar niezależnie, w którym Państwie UE się znajduje – cały czas jest nasz, aż do momentu, do którego zostanie zamówiony przez klienta i do niego wysłany przez pracowników Amazon. WDT i WNT musimy mieć dowód, że taka dostawa miała miejsce czyli np. CMRkę, lub tracking kurierski – cokolwiek co jest dowodem na to, że wysłaliśmy nasz towar z jednego do drugiego kraju UE – do ruchów Amazon, musi nam wystarczyć raport z tych przesunięć, gdyż nie będziemy mieć ani CMR ani trackingu.

  Fakt, że towar w innym kraju leży w magazynie, teoretycznie nie wymusza na nas konieczności rejestracji do VAT w tamtym kraju,… ale tylko pozornie nie wymusza i tylko teoretycznie. Wygląda to tak, że towar jest wysłany do magazynów w innych krajach aby z stamtąd mógł być sprzedawany – I teraz aby taką sprzedaż ewidencjonować poprawnie MUSIMY zarejestrować się do VAT w kraju do którego, (de facto to my) wysyłamy ten towar po to aby dalej go sprzedawać z jego terytorium właśnie przez magazyny Amazon.
  To co teraz napisze jest trochę bez sensu ale tak to wygląda w praktyce, a Ty musisz wiedzieć jak faktycznie wyglądają pewne ruchy w dostawie:
  Przykład. Amazon wskazuje nam, ze magazynem, z którego zostanie wysłany nasz towar będzie magazyn pod Wrocławiem a adres do dostawy będzie zlokalizowany na terytorium Niemiec – czyli inaczej mówiąc wysyłamy towar do Niemiec, do Huba przeładunkowego skąd towar następnie wraca do PL. Aby więc ewidencjonować taką dostawę poprawnie robimy WDT dla dostawy do Niemiec, następnie WNT z przyjęcia towaru z DE do magazynu w PL pod Wrocławiem. Jak widać na załączonym obrazku to podwójna praca księgowa i ewidencja, ale tak to wygląda.
  W logistyce Amazon jest kilka modeli obsługi magazynowej. Pierwszy to magazynowanie towaru w jednym z wybranych krajów lub trzymanie produktu w w PL, oraz finalna i najbardziej skuteczna opcja czyli trzymanie produktu w 7-dmiu krajach w EU tzw. PAN European FBA. FBA to ultra wygodne i skuteczne rozwiązanie ale niezłe wyzwanie księgowe, gdyż wysyłamy jedną paczkę do jednego kraju, a dalej Amazon rozsyła go między pozostałe kraje, tak aby towar szybko mógł docierać do nabywców.

  W kolejnym artykule: FC Transfery – ruch towaru między magazynami

  Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

  Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

  Inne artykuły

  Umowa najmu pojazdu

  Praktycznie każdy przedsiębiorca wykorzystuje w swojej działalności samochód… Pojazdy w firmie z reguły stanowią jej majątek trwały lub są użytkowane na podstawie umowy leasingu. Część przedsiębiorców jednak decyduje się na ich korzystanie poprzez wynajem, którego podstawą jest umowa najmu samochodu. Zawarcie umowy najmu pojazdu służy tym, którzy nie mają wpisanego w majątek trwały działalności pojazdu, […]

  Czytaj więcej

  Znak towarowy

  Dlaczego warto wycenić znak towarowy i jak to zrobić? [PORADNIK] Znak towarowy nie tylko sprawia, że Twoja firma jest rozpoznawalna. Nierzadko to on decyduje o tym, że to Twój produkt staje się tym pierwszego wyboru. Spójrz na Coca-Colę. Choć zaprojektowanie logo tej marki jej twórcę nie kosztowało ani centa, dziś wycenia się jego wartość na […]

  Czytaj więcej

  Czym jest Security Token Offering (STO).

    Tak jak wspomnieliśmy przy okazji innego tekstu, model Initial Coin Offering (ICO) zaczął w pewnym momencie ewoluować. Pewne jego wady (głównie niski poziom zabezpieczenia nabywców tokenów) okazały się znaczą przeszkodą dla inwestorów, którzy z różnych powodów obawiają się dziś zainwestować swoje środki w tokeny emitowane w ten sposób. Rezultatem owego „kryzysu” było powstanie Security […]

  Czytaj więcej

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  Zadzwoń do nas +48 500 300 788

  Masz Jakiekolwiek pytania?

  Napisz do nas