Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

Artykuły

Skorzystaj z bazy wiedzy
rachunkowej SIGMAPARTNER

Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o.?

biuro rachunkowe luboń

Jak przekształcić jednoosobową działalnośc gospodarczą w sp z o.oIndywidualna działalność gospodarcza dla firmy, która się rozwija, w pewnym momencie przestaje być wystarczającą formą prawną. Jeśli chcemy mieć wspólników, móc zaciągać kredyty obrotowy czy inwestycyjny, pojawia się potrzeba przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę. Najczęściej wybieraną formą jest spółka z o.o. Może ją bowiem tworzyć również jedna osoba, ale na tym zasadnicze podobieństwa się kończą. O sposobach jak przekształcić się w taką spółkę, dowiesz się z tego wpisu.

Zamknięcie/otwarcie

Zamykamy starą i otwieramy nową firmę – takie rozwiązanie wydaje się proste, ale niestety z tytułu zamknięcia działalności gospodarczej jesteśmy zmuszeni zapłacić VAT z powodu utworzenia spisu z natury, a także podatek dochodowy, ponieważ zbywamy majątek firmy. Następnie musimy już tylko wyrejestrować swoją firmę w urzędach, aby móc założyć nową spółkę. Istnieją jednak jeszcze dwie inne opcje, które pozwolą na płynniejsze przejście z działalności gospodarczej w spółkę z o.o. Jakie?

Aport

Jeszcze zanim zamkniemy jednoosobową działalność gospodarczą, zakładamy spółkę z o.o. Wtedy możemy wnieść aportem firmę lub jej część, w zamian otrzymując udziały w nowopowstałej spółce. To nieformalne rozwiązanie określa Kodeks Cywilny. Jego główną zaletę stanowi fakt, że nie płacimy ani podatku dochodowego, ani VAT, przynajmniej do momentu sprzedaży udziałów w spółce. Zapłacić należy jednak podatek od czynności cywilno-prawnych, na szczęście jest oni niski, wynosi on 0,5% kapitału zakładowego spółki. Oczywiście ponosimy także opłaty notarialne oraz rejestracyjne (razem 600 zł). Wnosząc aportem firmę, jednocześnie podwyższamy wartość kapitału zakładowego spółki. To sprytne i niekosztowne wyjście sprawia, że wybiera je wiele osób. Przyjrzyjmy się jednak pojęciu aport bliżej.

Przez aport rozumie się wartości majątkowe, ale niepieniężne, takie jak np. know how, znaki towarowe, patenty na wynalazki, rzeczy ruchome, nieruchomości itd. Aportem nie możemy jednak wnieść decyzji administracyjnych. Nie przechodzą one automatycznie, trzeba ubiegać się o nie ponownie. Taką decyzją może być np. pozwolenie na budowę czy koncesja na alkohol wydane dla firmy X, która była wówczas jednoosobową działalnością gospodarczą, a teraz zmienia się w spółkę z o.o. Nastręcza więc to pewne trudności prawne.

Kolejnym problemem może okazać się fakt, że Urząd Skarbowy uzna, że aportem wniesiono do spółki elementy majątku, nie firmę ani jej cześć, co oznacza, że zostaną one objęte podatkiem VAT, jak wszystkie towary i usługi przeznaczone na sprzedaż. Dlatego wskazana jest pomoc doradcza księgowego lub prawnika.

Przekształcenie

Formalna droga przekształcenia spółki wymaga stworzenia planu przekształcenia. Jeśli więc chcesz pójść tą drogą, potrzebujesz więc, aby Twój księgowy sporządził wycenę składników Twojego majątku jako przedsiębiorcy oraz sprawozdanie finansowe. Projekty aktu założycielskiego oraz o przekształceniu możesz stworzyć sam, ale lepiej byś skorzystał z pomocy prawnika.

Wszystkie te cztery dokumenty zanosimy następnie do notariusza, który sporządza właściwy plan przekształcenia. Jego rzetelność oceniana jest przez biegłego rewidenta, który wyznacza właściwy sąd rejonowy. On także określa jego wynagrodzenie, które musisz zapłacić. Na wydanie swojej opinii rewident ma dwa miesiące. Z tego punktu widzenia formalne przekształcanie spółki potrafi być więc i kosztowne, i czasochłonne.

Gdy już biegły wyda opinie i nie ma żadnych zastrzeżeń, ponownie udajesz się do notariusza w celu przekształcenia projektów przekształcenia oraz założycielskiego w akty notarialne. Na koniec musisz dokonać rejestracji w KRS. Ponieważ od tej pory zostajesz płatnikiem VAT, informujesz również swój Urząd Skarbowy. Od teraz zaczynasz również prowadzić pełną księgowość.

Jakie są zalety formalnego przekształcenia? Jeśli przedsiębiorca prowadzi stałą współpracę z licznymi kontrahentami, to spółka staje się stroną w tych umowach, nie trzeba ich aneksować. Ponadto wszelkie wydane działalności gospodarczej koncesje również przechodzą automatycznie.

To od Ciebie zależy, którą drogę wybierzesz. Jednakże warto mieć na uwadze, że to pomoc księgowego i prawnika jest nieodzowna jeśli pragniesz, aby przekształcenie przebiegło sprawnie. Wtedy zaoszczędzisz zarówno czas, jak i pieniądze.

Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

Inne artykuły

Nasze oprogramowanie SigmaPARTNR wejdzie na rynek jeszcze w tym roku !

SigmaPARTNER jeszcze w tym roku wejdzie na rynek międzynarodowy z własnym oprogramowaniem księgowym.   W wyniku braku na rynku szczególnego rodzaju oprogramowania dla biur rachunkowych, oprogramowania niezbędnego w dzisiejszej zmieniającej się ekonomii, podjęliśmy decyzję o stworzeniu własnego produktu i wypuszczeniu go na użytek zainteresowanych biur rachunkowych i osób zajmujących się księgowością. Uznaliśmy też, że ważnym […]

Czytaj więcej

Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Założenie i likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Założenie spółki z o.o. jest stosunkowo proste. Niestety, w odróżnieniu od założenia likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest już sprawą bardziej skomplikowaną. Celem zawiązania spółki z o.o. jest osiągnięcie wspólnego celu przez wspólników. W sytuacji, w której z różnych powodów, udziałowcy dochodzą do wniosku, że dalsze prowadzenie spółki jest bezcelowe, podejmują […]

Czytaj więcej

Jesteś początkującym przedsiębiorcą? Dwie najtrudniejsze decyzje jakie musisz podjąć.

biuro rachunkowe luboń

Załóżmy, że zdecydowałeś się otworzyć własną działalność gospodarczą i w pierwszym roku działalności będziesz się rozliczać tak jak dotychczas, czyli według skali podatkowej. Zanim wystawisz pierwszą fakturę, musisz podjąć jeszcze dwie decyzje mające kolosalne znaczenie dla Twoich finansów: 1. Czy będziesz płatnikiem podatku VAT? Niektóre rodzaje działalności gospodarczej są całkowicie zwolnione z VAT-u, np. usługi […]

Czytaj więcej

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

Zadzwoń do nas +48 500 300 788

Masz Jakiekolwiek pytania?

Napisz do nas