Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

  Artykuły

  Skorzystaj z bazy wiedzy
  rachunkowej SIGMAPARTNER

  Jak wykonać raport kasowy?

  Instrukcja sporządzenia Raportu kasowego

  Wszystkie operacje gotówkowe muszą być przeprowadzone przez Raport kasowy i potwierdzone oryginalnymi dokumentami.

  Podstawowymi dokumentami w RK jest:

  • dla wpłat gotówki do kasy jest druk KP (kasa przyjmie)
  • dla wypłat gotówki z kasy jest druk KW (kasa wyda)

  Powyższe druki są drukami ścisłego zarachowania co oznacza że muszą być ponumerowane i czytelnie podpisane (oddzielna numeracja dla KP i KW).

  Kw wystawiamy w przypadku wypłaty gotówki z kasy na podstawie faktury, rachunku, delegacji, pobrania zaliczki, wpłaty do banku itp. Każdy dokument potwierdzający wypłatę gotówki musi być podpisany przez osobę otrzymującą środki pieniężne.

  Kp wystawiamy w przypadku wpłaty gotówki do kasy na podstawie faktury, rozliczenia zaliczki, pobranie z banku itp.

  Wszystkie operacje muszą być ujęte w jednym zestawieniu czyli w Raporcie Kasowym w sposób chronologiczny wg dat.

  Raport kasowy sporządzamy co najmniej raz na miesiąc.

  Wszystkie wpłaty i wypłaty należy oddzielnie podsumować w danym raporcie kasowym z uwzględnieniem stanu kasy na początek i na koniec danego okresu.

  Jeżeli przyjmujemy zasadę iż numeracja jest narastająco a nie miesięczna to musimy taką numerację utrzymać przez cały rok obrotowy.

  Na koniec każdego roku obrotowego należy sporządzić inwentaryzację kasy czyli powołana komisja inwentaryzacyjna musi dokonać spisu z natury i dokonać porównania czy stan inwentury jest zgodna ze stanem w Raporcie kasowym.

  Pobierz przykładowy raport kasowy:

  Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

  Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

  Inne artykuły

  Limity sprzedaży wysyłkowej

  Gdzie płacić podatki, gdy wysyła się towar za granicę? – O limitach sprzedaży wysyłkowej w e-sklepie Prowadzisz sklep internetowy i wysyłasz za granicę? Zastanawiasz się, w którym państwie podlega opodatkowaniu Twoja wysyłka? W Polsce, a może tam, dokąd wysyłasz…? Teoretycznie podatki powinno się płacić tam, gdzie są Twoi konsumenci… Ale na logikę, skoro Twoja firma jest […]

  Czytaj więcej

  Spółka komandytowa

  Spółka komandytowa jest jedną ze spółek prawa handlowego, zaliczaną do grupy spółek osobowych – obok spółki jawnej, partnerskiej oraz spółki komandytowo – akcyjnej. Sposoby powstania spółki komandytowej są identyczne,  jak w przypadku innych spółek osobowych. Może ona powstać albo poprzez zawarcie umowy założycielskiej i dokonanie odpowiednich czynności rejestracyjnych, Spółka komandytowa powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców […]

  Czytaj więcej

  Spółka cywilna od podstaw – cechy spółki cywilnej

  Z prawnego punktu widzenia spół­ka cywilna nie jest podmiotem pra­wa – nie ma więc zdolności prawnej ani zdolności do czynności prawnych, ale zwykłą umową, a przepisy dotyczące spółki cywilnej znajdziemy w Kodeksie cywilnym. Spółka cywilna powstaje z chwilą zawarcia jej umowy przez wspólników (Nie więcej niż 2-3 wspólników), a wszystkie ustalenia zaczynają obowiązywać z chwilą podpisania […]

  Czytaj więcej

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  Zadzwoń do nas +48 500 300 788

  Masz Jakiekolwiek pytania?

  Napisz do nas