Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

Artykuły

Skorzystaj z bazy wiedzy
rachunkowej SIGMAPARTNER

Jesteś początkującym przedsiębiorcą? Dwie najtrudniejsze decyzje jakie musisz podjąć.

biuro rachunkowe luboń

Załóżmy, że zdecydowałeś się otworzyć własną działalność gospodarczą i w pierwszym roku działalności będziesz się rozliczać tak jak dotychczas, czyli według skali podatkowej. Zanim wystawisz pierwszą fakturę, musisz podjąć jeszcze dwie decyzje mające kolosalne znaczenie dla Twoich finansów:

1. Czy będziesz płatnikiem podatku VAT? Niektóre rodzaje działalności gospodarczej są całkowicie zwolnione z VAT-u, np. usługi opieki medycznej. Inne zawsze podlegają VAT-owi np. świadczenie usług prawniczych lub doradczych. Jeśli chcesz mieć możliwość wyboru, to musisz pamiętać, aby rejestrując firmę i określając zakres działalności, unikać tych kodów PKD (identyfikatorów działalności gospodarczej), które automatycznie wymuszają zostanie VAT-owcem. 

Większość zakładanych firm ma możliwość wyboru. Prawo skorzystania z tzw. zwolnienia podmiotowego z VAT przysługuje jeśli roczny obrót firmy (czyli przychody) nie przekracza 200 tys. zł. w takiej wysokości obowiązuje od 1 stycznia 2017 r. Jeśli firma zakładana jest np. w połowie roku, to przysługuje jej w danym roku tylko połowa limitu, czyli 100 tys. zł (limit wylicza się bowiem proporcjonalnie do okresu działania firmy). Po przekroczeniu takich przychodów przedsiębiorca będzie musiał zostać VAT-owcem. 

Pierwszym czynnikiem decydującym o opłacalności bycia VAT-owcem jest typ klientów firmy. Jeśli będą to przede wszystkim kontrahenci firmowi (tzw. model B2B- ang. business-to-business), to dla nich VAT jest neutralny. Liczy się cena netto dostarczonego produktu i usługi, VAT doliczany do faktury i tak będą mogli sobie odliczyć (sami wystawiają faktury z VAT-em, który musieliby odprowadzić do urzędu skarbowego, a więc z każdej faktury kosztowej mogą odliczyć zapłacony podatek VAT i tym kwotę z jego tytułu odprowadzaną do urzędu). Zapamiętaj, że dla firm będących płatnikami VAT liczy się cena netto. Jeśli handlujesz z takimi firmami, to także możesz być VAT-owcem. 

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku obsługi klientów indywidualnych (tzw. model B2C – ang. business-to-customer). Jeśli osoba fizyczna kupuje np. kurs internetowy, to ma dla niej znaczenie, ten kosztuje 100 zł czy 123 zł

  • Jeśli sprzedająca go firma nie jest VAT-owcem, może zaoferować kurs w cenie netto równej cenie brutto i wynoszącej 100 zł. Podatku VAT nie ma, do firmy trafia 100 zł, od którego zapłaci ona np.: 18 % podatku dochodowego, czyli w kieszeni pozostaje 82 zł z każdego sprzedanego egzemplarza 

  • Jeśli firma jest VAT-owcem, musi podwyższyć cenę kursu o 23 % podatku VAT, czyli sprzedawać go za 123 zł i pomimo, że klient płaciłby więcej, to nadal dochód firmy wynosiłby tylko 82 zł. Jeśli jednak firma zdecydowałaby się sprzedawać kurs w takiej samej cenie jak konkurencja zwolniona z VAT-u, czyli za 100 zł brutto, to cena składa się z VAT-u w wysokości 18,70 zł oraz ceny netto wynoszącej 81,30 zł. Od tej kwoty firma musiałaby jeszcze zapłacić podatek (14,63 zł), co spowodowałoby, że efektywnie zarabiałaby 66,67 zł. Istotnie mniej, niż gdyby nie była VAT-owcem. 

Zapamiętaj: jeśli prowadzisz sprzedaż przede wszystkim do klientów końcowych, którzy zwracają uwagę na wysokość cen brutto, to opłacalne jest skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego z VAT-u. 

Umiejętność generowania kosztów jest drugim czynnikiem decydującym o ewentualnej opłacalności bycia VAT-owcem. Jeśli planujesz inwestycje i zakupy urządzeń oraz usług, na które otrzymywać będziesz faktury VAT, to opłaca się zostać VAT-owcem. Będziesz doliczać VAT do wystawianych przez Ciebie faktur, ale jednocześnie nie odprowadzisz go w tej wysokości do urzędu skarbowego, bo odliczysz VAT naliczony przez wystawców faktur kosztowych. Prawdziwym kosztem będzie dla Ciebie wyłącznie kwota netto na fakturze. Wracając do przykładu z zakupem komputera za 2999,99 zł – dla Twojej VAT-owej firmy jego cena wyniesie 2439,02 zł (cena netto). Po wrzuceniu go w koszty zapłacisz dodatkowo mniej o podatek dochodowy 18 %, a więc tak naprawdę komputer będzie kosztował Cię 2 tys. zł. 

Jeśli jednak korzystasz ze zwolnienia z VAT-u, nie będziesz mógł go odliczyć z faktur kosztowych. Przykładowo, kupując komputer w cenie 2999,99 zł brutto, cała tę kwotę będziesz miał prawo wliczyć w koszty, ale jedyną korzyścią podatkową okaże się oszczędność na podatku dochodowym – 2999,99 18%- 540 zł. Ostatecznie komputer będzie kosztował firmę 2459,99 zł.

Można więc przyjąć następujące zasady: 

  • Obsługujesz klientów B2C i nie masz kosztów nie bądź VAT-owcem.

  • Obsługujesz klientów B2C i masz koszty raczej nie bądź VAT-owcem

  • Obsługujesz firmy (B2B) i nie masz kosztów raczej bądź VAT-owcem

  • Obsługujesz firmy (B2B) i masz koszty bądź VAT-owcem. 

Czy zaliczki na podatki będziesz płacić co miesiąc, czy co kwartał?

Jeśli firma jest tzw. małym podatnikiem, czyli jej przychód nie przekracza mln euro (limit 5,157 mln zł w 2016 r.), to ma prawo płacić zaliczki na podatek dochodowy oraz podatek VAT w cyklu kwartalnym. Początkujący przedsiębiorcy powinni jednak rozliczać się z urzędem skarbowym co miesiąc. Tłumaczą, że takie rozwiązanie pozwala im być na bieżąco z podatkami i nie zmusza ich do wydawania jednorazowo większej kwoty, bo w przypadku płatności co kwartał muszą tak naprawdę pokryć kwotę podatków za ostatnie trzy miesiące Finansowy ninja nie rozumie takiego podejścia. To tak, jakbyśmy dobrowolnie i przed terminem oddawali urzędowi skarbowemu, które mogą leżeć i procentować na koncie. W biznesie normą jest, że najpierw wystawia się fakturę kontrahentowi, a dopiero po jakimś czasie otrzymuje się płatność. W przypadku comiesięcznych rozliczeń ze skarbówką może się okazać, że trzeba zapłacić fakturę, która nie została dotąd opłacona. Nie masz jeszcze pieniędzy, ale płacić już trzeba. Mając nieregularne przychody, to w jednym miesiącu podatek do zapłaty może być duży, a w kolejnym może go nie być wcale. W takim przypadku, rozliczając się co miesiąc, zapłacisz więcej zaliczek na podatek, niż powinieneś. Jeśli uśrednisz wyniki firmy i koszty w okresie miesięcy na pewno zapłacisz 

Kolejnym krokiem jest optymalizacja polegająca na przesuwaniu niektórych kosztów. Przykładowo: po dwóch miesiącach dobrego kwartału będziesz widzieć, ile rezerw finansowych ma firma i ile już zarobiła. Wtedy w trzecim miesiącu możesz bezpiecznie dokonać inwestycji – firma ma wydatki, ponosi wysokość podatku dochodowego i VAT-u, który przyjdzie jej zapłacić po zakończeniu kwartału. Takie optymalizacje znacznie trudniej wykonać w przypadku rozliczeń comiesięcznych.

autor:  Michał Szafrański ( z książki pt.  Finansowy NInja). Polecamy – to książka dla każdego.

Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

Inne artykuły

Jak wygląda samodzielne prowadzenie księgowości w firmie?

Każdy przedsiębiorca może zadecydować o tym, czy księgowością w jego firmie zajmie się on sam, czy wybrane przez niego biuro rachunkowe lub księgowy. Co należy wiedzieć, jeżeli postanowisz zostać księgowym w swojej firmie? Firmy, które nie przekroczą progu dochodów w wysokości 1,2 mln euro, obowiązują uproszczone procedury rozliczania. Stąd, na prowadzenie własnej księgowości decydują się […]

Czytaj więcej

Kontrola Skarbowa – czego się spodziewać

Zakładanie spółek w Anglii

Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej, kontrola skarbowa ma na celu sprawdzenie prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa w świetle prawa podatkowego. Nasze biuro rachunkowe wie, że w praktyce bywa to często czasochłonny i stresujący okres dla przedsiębiorcy. Przygotowanie się do niego zawczasu oraz zapoznanie się ze swoimi prawami i obowiązkami, przyda się każdemu przedsiębiorcy. Kiedy i jak? Celem […]

Czytaj więcej

Jakie są koszty prowadzenia sp. z o.o.

miesięczne rozliczenie działalności gospodarczej

Koszty prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę Z O.O. otwiera wielu przedsiębiorcom nowe możliwości zarobkowe, jak i zabezpiecza ich majątek osobisty przed ryzykiem związanym z prowadzeniem firmy. W dodatku rozsądnie zorganizowana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być bardziej oszczędna w działalności przedsiębiorcy niż jednoosobowa działalność gospodarcza. Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się […]

Czytaj więcej

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

Zadzwoń do nas +48 500 300 788

Masz Jakiekolwiek pytania?

Napisz do nas