
Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej, kontrola skarbowa ma na celu sprawdzenie prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa w świetle prawa podatkowego. Nasze biuro rachunkowe wie, że w praktyce bywa to często czasochłonny i stresujący okres dla przedsiębiorcy. Przygotowanie się do niego zawczasu oraz zapoznanie się ze swoimi prawami i obowiązkami, przyda się każdemu przedsiębiorcy.
Kiedy i jak?
Celem urzędów skarbowych i urzędów kontroli skarbowych jest zbadanie czy przedsiębiorca u którego prowadzona jest kontrola składa poprawne i terminowe deklaracje i czy płaci podatki. Kontrola w firmie musi być zapowiedziana (z jednym wyjątkiem). Zawiadomienie powinno mieć formę pisemną, a kontrola rozpocząć się od 7 do 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. W rzeczywistości może się jednak zdarzyć, że kontroler zadzwoni do przedsiębiorcy i będzie się starał uzyskać zgodę na kontrolę w trakcie rozmowy telefonicznej. W takim przypadku kontrolerzy, którzy pojawią się w firmie wręczą przedsiębiorcy dokument do podpisania, w którym zawarta jest informacja o zgodzie na natychmiastową kontrolę.
Przedsiębiorca może zażądać doręczenia mu zawiadomienia w formie pisemnej. W ten sposób otrzymuje więcej czasu na przygotowania i zebranie dokumentów. Jeżeli kontrola miałaby zostać rozpoczęta przed upływem 7 dni od zawiadomienia – wymagana jest zgoda kontrolowanego. Jeżeli z kolei nie rozpocznie się po upływie 30 dni, musi zostać wymierzony nowy termin kontroli.
Wyjątek od reguły: gdy podatnik podejrzany jest o przestępstwo na tle podatkowym, urząd przeprowadzający kontrolę nie musi składać pisemnego lub ustnego zawiadomienia o kontroli.
Przedsiębiorca ma prawo wylegitymowania przedstawiciela fiskusa, oraz przeczytania upoważnienia do kontroli. Może również zapoznać się z podstawą do prawnej kontroli, określenia jej zakresu jak również daty rozpoczęcia i zakończenia.
Uzupełnianie dokumentacji
7-dniowy termin poprzedzający kontrolę powinien być spożytkowany na skompletowanie dokumentacji, poprawę ewentualnych błędów rozliczeniowych i korektę faktur oraz deklaracji VAT. Sprawy te nie będą już możliwe do skorygowania w trakcie wizyty urzędników.
Przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów przed kontrolą z pewnością usprawni cały proces. Kontrolerzy mają prawo wglądu do ksiąg podatkowych, faktur, rachunków, raportów kasy fiskalnej, potwierdzeń zapłaty w tym również archiwalnych deklaracji VAT i PIT. Są upoważnieni do sporządzania notatek, kopii danych w formie papierowej i elektronicznej, fotografowania i filmowania. Mogą również legitymować osoby powiązane z firmą.
Kontrolerzy podatkowi mają prawo do wstępu na teren kontrolowanej firmy w tym wszystkich pomieszczeń i nawet lokali mieszkalnych jeżeli istnieje taka konieczność. W przypadku gdy przedsiębiorca zdecydował się na zakładanie spółek w Anglii , lub prowadzi po prostu interesy również poza granicami Polski w wyniku czego posiada np. faktury w języku obcym, najczęściej musi przedstawić ich tłumaczenia. Te z kolei muszą być dokonane przez tłumacza przysięgłego. Koszty takiego tłumaczenia spoczywają na podatniku.
Po pierwsze nie przeszkadzać
Utrudnianie lub uniemożliwianie sprawnego przeprowadzania czynności kontrolnych przez przedsiębiorcę może zakończyć się wezwaniem straży miejskiej lub policji. W ekstremalnych wypadkach urzędnicy fiskusa są uprawnieni by sami dokonać zatrzymania osoby lub poruszać się po firmie w obstawie policji.
Jak długo ?
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej głosi, że kontrola powinna zostać zakończona w terminie uzależnionym od wielkości przedsiębiorstwa. Stanowi to zakres od 12 dni roboczych dla tak zwanych mikro-przedsiębiorstw do 48 dni roboczych dla największych firm. Dla większości firm kontrola trwać będzie około miesiąca. Termin ten może jednak zostać przedłużony, wówczas kontroler musi przedstawić przyczynę przedłużenia kontroli.
Reasumując, przedsiębiorca w trakcie kontroli skarbowej ma następujące obowiązki:
- udostępnić wstęp na teren firmy, w tym budynków, lokali i innych pomieszczeń
- przedstawić księgi, faktury i akta związane z kontrolą i sporządzić na żądanie kontrolera spis z natury
- umożliwić fotografowanie, nagrywanie i filmowanie informacji, które mogą stanowić dowód w sprawie kontroli
- przygotować tłumaczenie na język polski dokumentów sporządzonych w języku obcym
- zapewnić kontrolującym przedstawicielom organu podatkowego miejsce i warunki do pracy
Biuro Rachunkowe Luboń
Kontrola skarbowa dla wielu przedsiębiorców może być okresem ciężkim oraz wymagającym poświęcenia dodatkowego czasu i energii. Dlatego ma on prawo by ustanowić pełnomocnika lub wyznaczyć reprezentanta, który mu w tym procederze pomoże. W SigmaPARTNER dbamy o to by ewentualna kontrola dla naszych klientów stanowiła zwykłą formalność. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z darmowej porady jeżeli masz jakieś pytania dotyczące kontroli skarbowej.