Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

Artykuły

Skorzystaj z bazy wiedzy
rachunkowej SIGMAPARTNER

Kontrola Skarbowa – czego się spodziewać

Zakładanie spółek w Anglii

Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej, kontrola skarbowa ma na celu sprawdzenie prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa w świetle prawa podatkowego. Nasze biuro rachunkowe wie, że w praktyce bywa to często czasochłonny i stresujący okres dla przedsiębiorcy. Przygotowanie się do niego zawczasu oraz zapoznanie się ze swoimi prawami i obowiązkami, przyda się każdemu przedsiębiorcy.

biuro księgowe luboń

Kiedy i jak?

Celem urzędów skarbowych i urzędów kontroli skarbowych jest zbadanie czy przedsiębiorca u którego prowadzona jest kontrola składa poprawne i terminowe deklaracje i czy płaci podatki. Kontrola w firmie musi być zapowiedziana (z jednym wyjątkiem). Zawiadomienie powinno mieć formę pisemną, a kontrola rozpocząć się od 7 do 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. W rzeczywistości może się jednak zdarzyć, że kontroler zadzwoni do przedsiębiorcy i będzie się starał uzyskać zgodę na kontrolę w trakcie rozmowy telefonicznej. W takim przypadku kontrolerzy, którzy pojawią się w firmie wręczą przedsiębiorcy dokument do podpisania, w którym zawarta jest informacja o zgodzie na natychmiastową kontrolę.

Przedsiębiorca może zażądać doręczenia mu zawiadomienia w formie pisemnej. W ten sposób otrzymuje więcej czasu na przygotowania i zebranie dokumentów. Jeżeli kontrola miałaby zostać rozpoczęta przed upływem 7 dni od zawiadomienia – wymagana jest zgoda kontrolowanego. Jeżeli z kolei nie rozpocznie się po upływie 30 dni, musi zostać wymierzony nowy termin kontroli.

Wyjątek od reguły: gdy podatnik podejrzany jest o przestępstwo na tle podatkowym, urząd przeprowadzający kontrolę nie musi składać pisemnego lub ustnego zawiadomienia o kontroli.

Przedsiębiorca ma prawo wylegitymowania przedstawiciela fiskusa, oraz przeczytania upoważnienia do kontroli. Może również zapoznać się z podstawą do prawnej kontroli, określenia jej zakresu jak również daty rozpoczęcia i zakończenia.

Uzupełnianie dokumentacji

7-dniowy termin poprzedzający kontrolę powinien być spożytkowany na skompletowanie dokumentacji, poprawę ewentualnych błędów rozliczeniowych i korektę faktur oraz deklaracji VAT. Sprawy te nie będą już możliwe do skorygowania w trakcie wizyty urzędników.

Przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów przed kontrolą z pewnością usprawni cały proces. Kontrolerzy mają prawo wglądu do ksiąg podatkowych, faktur, rachunków, raportów kasy fiskalnej, potwierdzeń zapłaty w tym również archiwalnych deklaracji VAT i PIT. Są upoważnieni do sporządzania notatek, kopii danych w formie papierowej i elektronicznej, fotografowania i filmowania. Mogą również legitymować osoby powiązane z firmą.

Kontrolerzy podatkowi mają prawo do wstępu na teren kontrolowanej firmy w tym wszystkich pomieszczeń i nawet lokali mieszkalnych jeżeli istnieje taka konieczność. W przypadku gdy przedsiębiorca zdecydował się na zakładanie spółek w Anglii , lub prowadzi po prostu interesy również poza granicami Polski w wyniku czego posiada np. faktury w języku obcym, najczęściej musi przedstawić ich tłumaczenia. Te z kolei muszą być dokonane przez tłumacza przysięgłego. Koszty takiego tłumaczenia spoczywają na podatniku.

Po pierwsze nie przeszkadzać

Utrudnianie lub uniemożliwianie sprawnego przeprowadzania czynności kontrolnych przez przedsiębiorcę może zakończyć się wezwaniem straży miejskiej lub policji. W ekstremalnych wypadkach urzędnicy fiskusa są uprawnieni by sami dokonać zatrzymania osoby lub poruszać się po firmie w obstawie policji.

Jak długo ?

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej głosi, że kontrola powinna zostać zakończona w terminie uzależnionym od wielkości przedsiębiorstwa. Stanowi to zakres od 12 dni roboczych dla tak zwanych mikro-przedsiębiorstw do 48 dni roboczych dla największych firm. Dla większości firm kontrola trwać będzie około miesiąca. Termin ten może jednak zostać przedłużony, wówczas kontroler musi przedstawić przyczynę przedłużenia kontroli.

Reasumując, przedsiębiorca w trakcie kontroli skarbowej ma następujące obowiązki:

  • udostępnić wstęp na teren firmy, w tym budynków, lokali i innych pomieszczeń
  • przedstawić księgi, faktury i akta związane z kontrolą i sporządzić na żądanie kontrolera spis z natury
  • umożliwić fotografowanie, nagrywanie i filmowanie informacji, które mogą stanowić dowód w sprawie kontroli
  • przygotować tłumaczenie na język polski dokumentów sporządzonych w języku obcym
  • zapewnić kontrolującym przedstawicielom organu podatkowego miejsce i warunki do pracy

Biuro Rachunkowe Luboń

Kontrola skarbowa dla wielu przedsiębiorców może być okresem ciężkim oraz wymagającym poświęcenia dodatkowego czasu i energii. Dlatego ma on prawo by ustanowić pełnomocnika lub wyznaczyć reprezentanta, który mu w tym procederze pomoże. W SigmaPARTNER dbamy o to by ewentualna kontrola dla naszych klientów stanowiła zwykłą formalność. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z darmowej porady jeżeli masz jakieś pytania dotyczące kontroli skarbowej.

Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

Inne artykuły

Mit podwójnego opodatkowania w spółce z o.o.

Spółka z o.o. przy masie zalet, jakie omawialiśmy w tym wpisie, posiada jedną znaczącą wadę – podwójne opodatkowanie. Jednakże istnieją sposoby, aby je sprytnie ominąć. Całkowicie legalnie! Podatek x2 Prowadząc spółkę z o.o., najpierw płacimy podatek CIT w wysokości 19 proc, później od podziału zysku – ponownie 19 proc. Dlatego wypłata dywidend, a także zatrudnienie […]

Czytaj więcej

Jak wpłacać i wypłacać pieniądze ze spółki z o.o.?

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą to wiesz, że wpłacanie pieniędzy i wypłacanie ich na swoje prywatne potrzeby jest banalnie proste. Parę kliknięć myszką i pieniądze z firmowego konta znajdują się na Twoim koncie prywatnym. Wszystko zgodnie z prawem. Jest to możliwe i takie proste, bo w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej – nie ma tutaj […]

Czytaj więcej

Bitcoin (BTC) robi od pewnego czasu oszałamiającą karierę !

Bitcoin (BTC) robi od pewnego czasu oszałamiającą karierę. Internauci szukają o nim informacji nierzadko częściej, niż newsów związanych z niektórymi celebrytami. Słyszy się o nim w rozmowach w komunikacji publicznej czy w pubach. Śpiewał o nim topowy raper Eminem, żartowali na jego temat bohaterowie serialu kryminalnego „CSI”, swoje płyty sprzedawali za BTC muzycy zespołu Mastodon […]

Czytaj więcej

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

Zadzwoń do nas +48 500 300 788

Masz Jakiekolwiek pytania?

Napisz do nas