Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

Artykuły

Skorzystaj z bazy wiedzy
rachunkowej SIGMAPARTNER

Kradzież majątku firmowego – jak rozliczyć?

Prowadzenie działalności obarczone jest różnego rodzaju ryzykiem, w większości wypadków przedsiębiorca ryzykuje podejmując odważne decyzje finansowe, bądź marketingowe. Nie należy jednak zapominać, o zwykłym ryzyku jakie wiąże się z posiadaniem majątku firmowego. Istnieją scenariusze wydarzeń o których czasem nawet strach myśleć, jednak odpowiedzialny przedsiębiorca powinien być przygotowany na każdą ewentualność, która może mieć miejsce podczas prowadzenia przez niego działalności gospodarczej. Jednym z takich negatywnych scenariuszy jest kradzież majątku firmowego.

security-shield_23-2147512003W sytuacji w której majątek firmy padł ofiarą kradzieży, zazwyczaj istnieje możliwość zaliczenia jej do kosztów. Przed przedsiębiorcą stanie jednak zadanie udowodnienia, że zdarzenie nie było konsekwencją zaniedbania z jego strony bądź ze strony jego pracowników, oraz odpowiednie udokumentowanie kradzieży.

Dokumentacja zdarzenia

Poza powiadomieniem policji, przedsiębiorca w momencie stwierdzenia kradzieży powinien stworzyć odpowiedni protokół zawierający następujące dane:

 

  • datę i miejsce zdarzenia, oraz datę sporządzenia dokumentu podpisaną przez siebie i przez ewentualnych świadków
  • rodzaj szkody (np. włamanie)
  • opisanie skradzionego majątku oraz podanie jego wartości
  • przyczynę szkody, czyli wykluczenie winy lub zaniedbania ze strony przedsiębiorcy

Jednak sam protokół może być dla organów podatkowych niewystarczający dlatego istotne jest dostarczenie do protokołu odpowiedniej dokumentacji policyjnej.

Przyczyna Szkody

Podstawą do tego by kradzież uznano za koszt, musi być udowodnienie, że nie doszło do niej na skutek zaniedbania ze strony przedsiębiorcy, a na skutek nieprzewidzianego zdarzenia. Niedziałające systemy alarmowe, ślady sugerujące, że drzwi nie zostały prawidłowo zamknięte i temu podobne zdarzenia, będą działać niekorzystnie na wniosek przedsiębiorcy.
Ile można stracić?
Strata jakiej doświadczy przedsiębiorca w wyniku kradzieży może dotyczyć towarów, majątku trwałego, samochodu służbowego, dokumentów firmowych czy gotówki. Nie należy jednak straty w wyniku kradzieży utożsamiać ze stratą podatkową wynikającą z nadwyżki kosztów nad przychodami.

Kradzież środków trwałych
Przez środki trwałe rozumiane są wszelkiego rodzaju maszyny, pojazdy i sprzęt firmowy (choć samochód firmowy rozlicza się na innych zasadach). W przypadku kradzieży środków trwałych do kosztów można zaliczyć tylko niezamortyzowaną część skradzionego majątku. Jeżeli dany środek trwały został już przez przedsiębiorcę całkowicie zamortyzowany, nie może on już zaksięgować go w koszty raz jeszcze.

Kradzież samochodu firmowego
Rozliczanie kradzieży samochodu firmowego różni się od kradzieży pozostałych środków trwałych tym, że dodatkowym warunkiem zaliczenia straty do kosztów podatkowych jest objęcie samochodu ubezpieczeniem AC. Brak aktualnego ubezpieczenia AC powoduje, że nawet gdy kradzież nie wynikała z zaniedbania, straty samochodu nie będzie można ująć w kosztach.

Kradzież gotówki
Kluczem do zaliczenia skradzionej gotówki do kosztów jest wykluczenie winy przedsiębiorcy i udowodnienie, że była on przechowywane w odpowiednio zabezpieczony sposób. W tym wypadku organy podatkowe zwrócą szczególną uwagę stosowanych w firmie zabezpieczeń i jeżeli będą miały w tej kwestii wątpliwości, mogą zakwestionować ujęcie utraconej gotówki w kosztach.

Kradzież towarów handlowych
W przypadku stwierdzenia kradzieży towarów handlowych poza sporządzeniem protokołu i spełnieniem wymienionych powyżej wymagań, przedsiębiorca musi udowodnić fakt kradzieży. Samo stwierdzenie braku towaru może nie być wystarczającym powodem w oczach organów podatkowych.

Należyte przygotowanie i opanowanie nawet w sytuacji kradzieży w firmie jest kluczowe. Tego rodzaju sytuacje zwłaszcza pojawiające się niespodziewanie mogą wymagać od przedsiębiorcy skutecznego i szybkiego działania. Jeżeli napotkałeś na podobną sytuację i masz pytania w zakresie prowadzenia działalności, skorzystaj z naszej darmowej porady.

Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

Inne artykuły

Nasze oprogramowanie SigmaPARTNR wejdzie na rynek jeszcze w tym roku !

SigmaPARTNER jeszcze w tym roku wejdzie na rynek międzynarodowy z własnym oprogramowaniem księgowym.   W wyniku braku na rynku szczególnego rodzaju oprogramowania dla biur rachunkowych, oprogramowania niezbędnego w dzisiejszej zmieniającej się ekonomii, podjęliśmy decyzję o stworzeniu własnego produktu i wypuszczeniu go na użytek zainteresowanych biur rachunkowych i osób zajmujących się księgowością. Uznaliśmy też, że ważnym […]

Czytaj więcej

Kasy fiskalne online

  Z dniem 1-go maja weszła w życie nowelizacja ustawy ustawy o VAT dotycząca kas fiskalnych. Zgodnie z założeniami tego projektu kasy fiskalne online będą musieli stosować podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, która została uznana za szczególnie narażoną na nadużycia określoną w ustawie o VAT branżach. Wymieniane są branże takie jak usługi budowlane, fryzjerskie, gastronomiczne, […]

Czytaj więcej

Spółka Cywilna z małżonkiem

Spółka Cywilna małżonków

Spółka Cywilna jest prosta do założenia i prowadzenia, a w dodatku, należy do jednej z najtańszych form działalności gospodarczej. Z tego względu jest ona częstym wyborem wśród początkujących przedsiębiorców. Wspólnicy takiej spółki muszą wspólnie określić jej cel gospodarczy i wnieść do niej swoje wkłady finansowe. Za zobowiązania finansowe spółki solidarnie odpowiadają oni własnym majątkiem. Nierzadko, […]

Czytaj więcej

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

Zadzwoń do nas +48 500 300 788

Masz Jakiekolwiek pytania?

Napisz do nas