Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

Artykuły

Skorzystaj z bazy wiedzy
rachunkowej SIGMAPARTNER

Księgowość od kuchni. Za co właściwie płacisz swojej księgowej?

Księgowy to ten człowiek, który w potocznym rozumieniu siedzi z nosem w rachunkach, a z tego nosa zsuwają mu się okulary. A więc liczy, ale i nie tylko. Także kalkuluje, co jest bardziej opłacalne dla Ciebie jako jego klienta. Bo dobry księgowy zna się nie tylko na rachunkowości, ale także na prawie i podatkach.

Ceny – co na nie wpływa

Rzecz oczywista – Twój rachunek od księgowego zależy od tego, co mu zlecisz. Jeśli chodzi o pilnowanie Twoich rozliczeń, kosztów, deklaracji, podatków itp., znaczenie ma, jaką formę opodatkowania wybierzesz: czy prowadzisz Księgę Przychodów i Rozchodów, a może Ryczałt od Przychodów Ewidencjonowanych. Jeśli masz dużą firmę, zapewne będzie to pełna księgowość. Programy do prowadzenia ksiąg rachunkowych (np. Symfonia) są bowiem droższe od tych do uproszczonej księgowości.

Druga kwestia dotyczy wybranej formy opodatkowania, a więc czy płacisz podatek od osób fizycznych lub prawnych, czy jest to liniowy, czy może rozliczasz się z fiskusem na zasadach ogólnych, a może ryczałtem lub kartą podatkową.

Znaczenie ma również, jak wielka jest Twoja firma. Im więcej faktur VAT wystawiasz, tym więcej płacisz księgowemu. Wpływ na wypłatę dla Twojego księgowego ma również to, ile osób zatrudniasz. Ponieważ księgowi nie tylko zajmują się rachunkami, ale także kadrami i płacami.

To wszystko to jednak pobieżny zarys… przejdźmy do kilku detali:

Co wie Twoja księgowa, o czym Ty nie wiesz?

Księgowa przede wszystkim jest na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami prawa. Wie więc, że np. od 1 czerwca 2015 osoby niepełnosprawne prowadzące własną działalność, jeśli spóźnią się z opłatą składek na ZUS do 2 tygodni, nie zostaną pozbawione dotacji z PFRON. Tak, Twoja księgowa powinna takie rzeczy wiedzieć. Nawet jeśli nie ma wśród swoich klientów osób niepełnosprawnych. Jej wiedza pozwala więc zaoszczędzić niektórym z nas stresu…

… oraz pieniędzy, ponieważ dobra księgowa służy także radą w kwestiach optymalizacji. Wie, które przepisy prawa można interpretować przychylnie swojemu klientowi. Masz już dosyć podwójnego opodatkowania albo zżera Cię ZUS? Znajdzie na to sposoby w 100 proc. zgodne z prawem. Wystarczy zapytać.

Aby obniżyć płacone podatki, jako przedsiębiorcy uwielbiamy wrzucać co nieco w koszty. Niestety nie wszystko może być kosztem od uzyskania przychodu. Za przykład niech posłużą wydatki reprezentacyjne. O tyle o ile żywność i napoje bezalkoholowe można do nich zaliczyć (oczywiście w określonych okolicznościach), o tyle z alkoholem może być problem, bo nie widnieje on w katalogu wydatków sporządzonym przez Ministerstwo Finansów.

Księgowa pilnuje terminów. W odpowiednim czasie księguje dokumenty, sporządza bilanse, sprawozdania. Dla przykładu: do 10-ego każdego miesiąca opłaca składki ZUS (również do 15-ego, o ile zatrudniasz pracowników), a podatki do 20-ego.

Ułatwia Ci pracę

Delegujesz księgowość odpowiedniej osobie, ponieważ wiesz, że ona się po prostu na tym zna i z pewnością lubi to bardziej od Ciebie. To ona dba o dokumentację finansową Twojej firmy. Uporządkowane księgi pozwalają zajrzeć wstecz i wyczytać z nich perspektywy, jakie rysują się przed firmą. To pozwala reagować na wszelkie zmiany, które mogą mieć negatywny wpływ na kondycję finansową firmy. Księgowa bowiem archiwizuje zestawienia obrotów i sald kont (pełna księgowość), a także zestawienia KPiR oraz VAT itd.

Decydując się na powierzenie ksiąg biurowi rachunkowemu, nie masz potrzeby chodzić do urzędów takich jak ZUS i US, o ile Twoja księgowość jest prawidłowo prowadzona. Za wszelkie kontakty z urzędami odpowiadają księgowi. Wystarczy dać im pełnomocnictwo. Jeśli będziesz jednak zmuszony spotkać się osobiście z fiskusem, oznacza to, że Twoja księgowa się nie spisała. Na szczęście każde biuro rachunkowe podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej.

Księgowa odpowiedzialna jest również za płace, wylicza składki. Wie, jakie obowiązują przy umowie o prace, a jakie przy umowach cywilnoprawnych. To ona odpowiedzialna jest za podliczenie pensji netto i brutto, Tobie pozostawiając jedynie „naciśnięcie guzika”.

Niektórzy księgowi oferują dostęp do specjalnych programów, w których możesz samodzielnie dodawać rachunki czy faktury. Również zdejmują z Ciebie ciężar, odbierając dokumenty czy oferując możliwość wysyłania ich drogą elektroniczną.
*
Za co więc w ostateczności płacisz swojej księgowej? Za jej wiedzę, doświadczenie, kompetencje poparte certyfikatami i szkoleniami, za dobre oprogramowanie, wysokie OC (im wyższe, tym lepsze). Pamiętaj, że to księgowa odpowiada za utrzymanie finansów Twojej firmy na odpowiednim poziomie, a to przecież pozwala jej się rozwijać i przetrwać na rynku. Czyż nie to stanowi sedno prowadzenia własnej działalności?

Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

Inne artykuły

Jak bezboleśnie zmienić biuro księgowe?

biuro rachunkowe luboń

Kiedy nie masz pełnego wglądu w sytuację rozliczeń albo wiedza merytoryczna Twojego księgowego Cię nie zadowala, rozważasz zmianę biura rachunkowego. Jak jednak przejść przez to bezboleśnie? Nie diabeł taki straszny Wielu z nas gubi się w „papierologii”, dlatego nasze księgi powierzamy biurom księgowym. Nie jest to obowiązkowe, ale nie każdy też ma do tego głowę. […]

Czytaj więcej

Debiut giełdowy Medicoin, SigmaPARTNER następna w kolejce!

 „Kości zostały rzucone” Alea iacta est (łac) – to słowa, które Juliusz Cezar miał powiedzieć 10 stycznia 49 p.n.e., gdy wraz ze swoją armią przekroczył rzekę Rubikon. Krok za krokiem realizujemy plan wejścia tokenu TXN na giełdę. Współpracując w ramach konsorcjum nasz partner Międzynarodowy Akcelerator Technologii Telemedycznych jako pierwszy właśnie wszedł na giełdę i 15 […]

Czytaj więcej

samozatrudnienie VS Etat

biuro księgowe poznań samozatrudnienie a etat korzyści

Trawa zawsze wydaje się bardziej zielona na drugiej stronie brzegu -tak mówi stare przysłowie. W dzisiejszych czasach wiele osób zastanawia się, jaka forma zatrudnienia będzie dla nich najkorzystniejsza. Oczywiście podczas prowadzenia działalności gospodarczej nie ma prostych i szybkich odpowiedzi. Nasze biuro księgowe z siedzibą w Luboniu (Poznań) pomoże Państwu poznać korzyści obydwu tych rozwiązań.

Czytaj więcej

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

Zadzwoń do nas +48 500 300 788

Masz Jakiekolwiek pytania?

Napisz do nas