
Gdzie płacić podatki, gdy wysyła się towar za granicę? – O limitach sprzedaży wysyłkowej w e-sklepie
Prowadzisz sklep internetowy i wysyłasz za granicę? Zastanawiasz się, w którym państwie podlega opodatkowaniu Twoja wysyłka? W Polsce, a może tam, dokąd wysyłasz…? Teoretycznie podatki powinno się płacić tam, gdzie są Twoi konsumenci… Ale na logikę, skoro Twoja firma jest zarejestrowana w Polsce, to przecież tutaj płacisz VAT. Ale – jak mówi prawo – tylko do pewnego limitu. I jak tu się nie pogubić? Spokojnie – wszystko tłumaczymy!
Limit sprzedaży wysyłkowej – o co chodzi?
W ramach Wspólnoty Europejskiej po przekroczeniu określonego progu (najczęściej wynosi 35 000 euro rocznie) należy zapłacić VAT w tym kraju, do którego wysłało się zamówienie. Limity mogą lekko zmieniać się co roku, i tak oto w 2018 dla przykładu wynoszą: we Francji 35 000 euro, w Holandii aż 100 000 euro, a w Wielkiej Brytanii nieco ponad 80 000 euro. Rumunia ma najniższy limit, bo ok. 26 000 euro. (O szczegółowe informacje na temat wszystkich krajów unijnych zapytaj swojego księgowego). Jeśli więc np. wysłałeś już do Rumunii towar za więcej niż 26 000 euro, po przekroczeniu tego progu zaczynasz płacić VAT właśnie tam.
Możesz płacić niższy VAT. Legalnie!
Dzięki tej możliwości – jaką nam daje prawo unijnie – nie musisz więc już rejestrować się jako płatnik VAT w każdym z krajów, do którego wysyłasz swój towar. Ale jeśli chcesz – możesz tak zrobić, o ile uznasz, że to Ci się zwyczajnie opłaca. Np. jeśli VAT jest niższy w kraju, do którego wysyłasz najwięcej zamówień, warto zostać w nim płatnikiem tego podatku.
Musisz usiąść i na spokojnie to obliczyć, z pewnością pomoże Ci w tym Twój księgowy. Wtedy wystarczy przed polskim organem podatkowym złożyć stosowne oświadczenie, że wybierasz opodatkowanie w miejscu przeznaczenia Twoich wysyłek i gotowe! Płacisz niższe podatki, prowadząc legalny biznes tutaj w Polsce. Naturalnie wówczas nie wykazujesz w polskiej deklaracji VAT żadnych transakcji.
… Podobnie jak wtedy, gdy przekroczysz limit wysyłek, a jesteś płatnikiem VAT w Polsce.
Kiedy ZAWSZE musisz płacić VAT za granicą?
Mowa tu była cały czas o wysyłkach fizycznych, w których znajduje się namacalny towar. A co jeśli sprzedajesz produkty cyfrowe?
Co ciekawe – zgodnie z zasadą opodatkowania sprzedaży w miejscu zamieszkania konsumenta – nie ma od niej żadnych wyjątków, jeśli sprzedajesz usługi elektroniczne. Oznacza to, że e-booki, aplikacje, utwory muzyczne, subskrypcje oprogramowania itp. – wszystko, co można pobrać przez internet, podlegają opodatkowaniu w kraju konsumenta, czyli nabywcy Twoich usług. Czyli musisz zarejestrować się jako płatnik VAT w każdym kraju, do którego sprzedajesz.
Brzmi przerażająco? Spokojnie, w tym wszystkim pomoże Ci Twój księgowy. Albo już teraz zapytaj nas, chętnie Ci pomożemy, bo wiemy wszystko o prowadzeniu e-sklepów.