
W kwietniu światem wstrząsnął skandal „panama papers” związany z wyciekiem powyżej 11 milionów dokumentów należących do 214 tysięcy firm oraz aż 140 przywódców z krajów całego świata. Dokumenty należące do firmy prawniczej Mossack Fonseca, dotyczyły zatajenia części zysków oraz majątku w rajach podatkowych, poprzez nieuczciwe i nielegalne uchylanie się od płacenia podatków i innych należności. W świetle tych wydarzeń warto omówić różnice pomiędzy optymalizacją podatków i kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, a tego rodzaju nielegalną działalnością.
Wbrew niewielu opiniom wynikających z braku znajomości tematu, optymalizacja podatków nie jest nielegalną próbą ominięcia podatków, czy uchylania się od składek na ubezpieczenie społeczne poprzez wykorzystanie luk w prawie. Optymalizacja podatków wykorzystuje swobodę decyzyjną, jaką ustawodawca pozostawił przedsiębiorcy. Dzięki temu podatnik może sam wybrać i odpowiednio zastosować jaki sposób wpłacania zaliczek, rozliczania podatku dochodowego i to jaka forma amortyzacji oferuje mu największe korzyści.
Inną formą optymalizacji jest korzystanie z różnego rodzaju ulg podatkowych przysługujących przedsiębiorcom spełniającym odpowiednie warunki. Wielu przedsiębiorców nie wykorzystuje w pełni możliwości, jakie są dla nich dostępne i nie korzysta z przysługujących im ulg. Korzystając z usług dobrego biura rachunkowego, jak i doradcy podatkowego, przedsiębiorca zyskuje doświadczonego partnera biznesowego, który umożliwi mu optymalizację podatków.
Ucieczka do „raju”
Jak natomiast działa nielegalne unikanie podatków, jak to, które miało miejsce w skandalu „panama papers”? W dużym uproszczeniu proces ten polega na wykorzystaniu tak zwanych „rajów podatkowych”, których na świecie istnieje około sześćdziesięciu. Spółki zagraniczne zarejestrowane na terytorium takiego „raju podatkowego” korzystają z nieporównywalnie niższych podatków lub są zwolnione z ich płacenia całkowicie, podobnie jak z rocznego składania sprawozdań finansowych. Wymagają również jedynie podstawowego prowadzenia rachunkowości, ale przede wszystkim nie odpowiadają przed i nie współpracują z organami podatkowymi innych krajów, uniemożliwiając w ten sposób śledzenie przepływu pieniędzy.
Firma korzystająca z takiego przekrętu zakłada w „raju podatkowym” spółkę córkę, której „płaci” prawie całość zgromadzonych zysków (przed opodatkowaniem) za różnego rodzaju „usługę”. Może np. „oddać” spółce córce (a w rzeczywistości sobie) prawa autorskie, znaki towarowe i wszystkie własności intelektualne, a potem „płaci jej” 90% zysków za to, że wykorzystuje należącą do niej własność intelektualną w swoim kraju. Zysk firmy nie zostaje więc opodatkowany, bo opuszcza kraj jako „zapłata”.
A jak pieniądze powracają do kraju? To proste. Firma unikająca podatku „pożycza”po prostu od kolejnej swojej spółki córki z „raju podatkowego” te same pieniądze z powrotem do siebie. Pożyczka (użyczona na 0% i bez kosztów) nie zostaje obarczona podatkiem – nie zalicza się do zysków firmy.
Proces unikania podatków, choć często prezentowany jako „kreatywna księgowość” to w rzeczywistości po prostu zwykłe oszustwo. Nie ma nic wspólnego z legalną optymalizacją podatków opartą na znajomości prawa podatkowego i wykorzystaniu w pełni wszystkich możliwości. Dowiedz się więcej o legalnej i skutecznej ofercie optymalizacji kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, odwiedzając nasz cennik.