Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

  Artykuły

  Skorzystaj z bazy wiedzy
  rachunkowej SIGMAPARTNER

  NAJWAŻNIEJSZE TRENDY I WYZWANIA W KSIĘGOWOŚCI W 2021 ROKU

  Aby zapewnić firmie najlepsze wyniki, księgowi powinni śledzić najnowsze nowinki w branży i wiedzieć, co należy zrobić, aby nie pozostać w tyle za konkurencją.  Taka nowinką jest oprogramowanie transakcyjno-księgowe TAXELIT.

  Do tej pory księgowość miała zazwyczaj charakter reaktywny, skupiając się m.in. zapisywaniu i księgowaniu transakcji, które miały miejsce w przeszłości. Obecnie jej rola się znacznie zmienia. Ze względu na czynniki, takie  jak zmieniające się modele biznesowe, nowe przepisy i rosnącą rolę rachunkowości w podejmowaniu decyzji biznesowych, działy księgowości powinny odgrywać ważną rolę w zrozumieniu potencjalnych skutków każdej znaczącej inicjatywy biznesowej. 

  Dobrze zorganizowane operacje księgowe, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii m inne blockchain, mogą dostarczyć dokładnych i cennych informacji finansowych, prowadząc do lepszych decyzji biznesowych a co w znaczącym stopniu może zagwarantować zwiększenie dochodów danego przedsiębiorstwa. 

  Jakie trendy w księgowości warto obserwować w 2021 roku? 

  1. Automatyzacja procesów i wykorzystanie uczenia maszynowego
  2. Aplikacje mobilne
  3. Blockchain

  Nie będę mówił o oprogramowaniu w chmurze. Przetwarzanie danych w chmurze już teraz zajmuje istotne miejsce w rachunkowości. Według badania opracowanego przez fimę Sage, aż 67 procent księgowych preferuje księgowość w chmurze…. i tyle w tym temacie.

  Ważna jest automatyzacja procesów i wykorzystanie uczenia maszynowego.  Automatyzacja zmienia i zmieni dotychczasowy sposób wykonywania pracy w tej branży. Dzięki ogólnodostępnym rozwiązaniom opartym na uczeniu maszynowym i automatyzacji wybranych czynności, “ręczne” praktyki księgowe są coraz rzadziej spotykane, a jeśli jakiś księgowy się z tym nie zgadza… to smutny widzę jego los.

  Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja pozwalają już dziś  na analizowanie dużych ilości danych z dużą prędkością, a także zwiększenie wydajności i generowanie dokładniejszych danych przy niższych kosztach. Znaczenie sztucznej inteligencji w księgowości stale rośnie, ponieważ optymalizuje ona zadania administracyjne i procesy księgowe, które prowadzą do różnych zmian strukturalnych.

  Dzięki automatyzacji

  …i wraz z obecnie rozwijanym ekosystemem transakcyjno-księgowym TAXELIT , czas prowadzenia księgowości może być skrócony nawet do połowy, ponieważ już dziś większość aplikacji księgowych potrafi automatyzować aż 80-90% przeprowadzanych przez firmę transakcji. 

  Według danych (zebranych przez firmę MineralTree), księgowi, którzy automatyzują otrzymywanie i opłacanie faktur, dziś oszczędzają średnio jedną godzinę dziennie.

  NIe jest niczym nowym fakt, że automatyzacja pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Wpływa także pozytywnie na satysfakcję z wykonywanej pracy. Automatyzacja odciążają od najbardziej żmudnych i monotonnych obowiązków, w zamian pozwalając skupić się na bardziej ambitnych i ciekawych zadaniach i taki właśnie powinien być tręd w najbliższej dekadzie – odejście od „prac ręcznych” a skipienie się na doradztwie i analizie.

  Aplikacje mobilne w księgowości 

  Dziś, współczesne systemy księgowe powinny zapewniać dostęp do danych z dowolnego urządzenia a nie jak do niedawna tylko w wersji desktopowej. Przyszłością jest dostęp również z poziomu aplikacji mobilnej. Taka funkcja znacznie ułatwia sprawne zarządzanie księgowością w dowolnym czasie. Mam tu na myśli przede wszystkim wiecznie zagonionego przedsiębiorcę czy sprzedawcę w terenie a i księgowy chętnie skorzystałby z dowolnego urządzenia, które pozwoliłoby na sprawne wykonywanie wszystkich czynności jeśli tylko mógłby pomóc obsługiwanej firmie. W dzisiejszych czasach smartfony i inne urządzenia mobilne w dużej mierze zastępują nam komputery stacjonarne.

  Na odsiecz automatyzacji przychodzi blockchain

  Księgowość to Blockchain.

   

  W 2021 roku branża księgowa powinna skupić się na zrozumieniu technologii blockchain, która już teraz zmienia branżę księgową m inn. poprzez nasz TAXELIT a zatem i obniżenie kosztów prowadzenia ksiąg rachunkowych. TAXELIT na blockchain zapewni również niezbędną dokładność w zakresie transakcji, własności i historii aktywów. Dzięki technologii Blockchain księgowi zyskają bardziej swobodny wgląd w zadania swojej organizacji i dostępne zasoby.

  Według danych (opublikowanych przez Statistę), projekty oparte na łańcuchach blokowych odnotowały w ciągu ostatnich kilku lat gwałtowny wzrost, nabywając inwestycje o wartości 1 mld dolarów a najwięksi giganci w branży księgowej juz od kilku lat zatrudniają pracowników specjalizujących się w technologii Blockchain. Spółka SigmaPARTNER Sp z o. o.  do gigantów w branży księgowej ani informatycznej tym bardziej z całą pewnością nie należy, ale oprogramowanie które tworzymy może mieć gigantyczne zasięgi i zastosowania na rynku e-commerce i oczywiście w księgowości. 

  Nowoczesne technologie mają ogromny wpływ na współczesną księgowość. Chcąc zapewnić firmie albo firmom (w przypadku klientów biur rachunkowych ) jak najlepsze wyniki, księgowi będą musieli zaakceptować nadchodzące zmiany i sprostać nowym wyzwaniom, zapewniając optymalizację i dostosowanie oprogramowania księgowego na którym pracują, do potrzeb swoich i swoich  firm ( firm za których kondycję są niejako współodpowiedzialne). 

   

  Na podstawie datev.pl , finek.pl, MineralTree,

  Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

  Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

  Inne artykuły

  Jak zrobić by sklep sam pracował dla Ciebie? Rozwiń sprzedaż internetową a E-sklep wypróbuj za darmo.

  Poznaj rozwiązania, które rozwiną Twoją sprzedaż internetową Sektor ERP Specjalizujemy się w ksiegowosci ale nasi partnerzy są specjalistami we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań do zarządzania dla mikro, małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Nasze produkty to elastyczne rozwiązania dostosowane do specyficznych potrzeb branżowych. Od lat zajmujemy czołowe miejsca w rankingach producentów oprogramowania dla małych i średnich przedsiębiorstw. […]

  Czytaj więcej

  Udziały w spółce z o. o.

    Co musisz wiedzieć o zbywaniu udziałów w spółce z o.o. Jesteś wspólnikiem w spółce i chcesz się pozbyć udziałów? W części, a może w całości? Masz do tego święte prawo, o ile umowa spółki nie przewidziała inaczej… Zacznijmy jednak od początku, czyli z czym to się je? Związek między kapitałem zakładowym a udziałami Wspólnicy, […]

  Czytaj więcej

  Będzie zerowy podatek dla firm. Kto będzie mógł skorzystać?

  Od 1 stycznia 2021 roku ma wejść w życie tak zwany Podatek Estoński. Estoński CIT ma dotyczyć firm, których obroty nie przekraczają 50 milionów złotych i to rozwiązanie obejmie około 97 % spółek. Firmy nie będą płacić podatku CIT w miesięcznych/kwartalnych zaliczkach ani rozliczać się rocznie, jeśli będą przeznaczać środki na dalsze inwestycje i rozwój […]

  Czytaj więcej

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  Zadzwoń do nas +48 500 300 788

  Masz Jakiekolwiek pytania?

  Napisz do nas