Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

  Artykuły

  Skorzystaj z bazy wiedzy
  rachunkowej SIGMAPARTNER

  NAJWAŻNIEJSZE TRENDY I WYZWANIA W KSIĘGOWOŚCI W 2021 ROKU

  Aby zapewnić firmie najlepsze wyniki, księgowi powinni śledzić najnowsze nowinki w branży i wiedzieć, co należy zrobić, aby nie pozostać w tyle za konkurencją.  Taka nowinką jest oprogramowanie transakcyjno-księgowe TAXELIT.

  Do tej pory księgowość miała zazwyczaj charakter reaktywny, skupiając się m.in. zapisywaniu i księgowaniu transakcji, które miały miejsce w przeszłości. Obecnie jej rola się znacznie zmienia. Ze względu na czynniki, takie  jak zmieniające się modele biznesowe, nowe przepisy i rosnącą rolę rachunkowości w podejmowaniu decyzji biznesowych, działy księgowości powinny odgrywać ważną rolę w zrozumieniu potencjalnych skutków każdej znaczącej inicjatywy biznesowej. 

  Dobrze zorganizowane operacje księgowe, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii m inne blockchain, mogą dostarczyć dokładnych i cennych informacji finansowych, prowadząc do lepszych decyzji biznesowych a co w znaczącym stopniu może zagwarantować zwiększenie dochodów danego przedsiębiorstwa. 

  Jakie trendy w księgowości warto obserwować w 2021 roku? 

  1. Automatyzacja procesów i wykorzystanie uczenia maszynowego
  2. Aplikacje mobilne
  3. Blockchain

  Nie będę mówił o oprogramowaniu w chmurze. Przetwarzanie danych w chmurze już teraz zajmuje istotne miejsce w rachunkowości. Według badania opracowanego przez fimę Sage, aż 67 procent księgowych preferuje księgowość w chmurze…. i tyle w tym temacie.

  Ważna jest automatyzacja procesów i wykorzystanie uczenia maszynowego.  Automatyzacja zmienia i zmieni dotychczasowy sposób wykonywania pracy w tej branży. Dzięki ogólnodostępnym rozwiązaniom opartym na uczeniu maszynowym i automatyzacji wybranych czynności, “ręczne” praktyki księgowe są coraz rzadziej spotykane, a jeśli jakiś księgowy się z tym nie zgadza… to smutny widzę jego los.

  Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja pozwalają już dziś  na analizowanie dużych ilości danych z dużą prędkością, a także zwiększenie wydajności i generowanie dokładniejszych danych przy niższych kosztach. Znaczenie sztucznej inteligencji w księgowości stale rośnie, ponieważ optymalizuje ona zadania administracyjne i procesy księgowe, które prowadzą do różnych zmian strukturalnych.

  Dzięki automatyzacji

  …i wraz z obecnie rozwijanym ekosystemem transakcyjno-księgowym TAXELIT , czas prowadzenia księgowości może być skrócony nawet do połowy, ponieważ już dziś większość aplikacji księgowych potrafi automatyzować aż 80-90% przeprowadzanych przez firmę transakcji. 

  Według danych (zebranych przez firmę MineralTree), księgowi, którzy automatyzują otrzymywanie i opłacanie faktur, dziś oszczędzają średnio jedną godzinę dziennie.

  NIe jest niczym nowym fakt, że automatyzacja pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Wpływa także pozytywnie na satysfakcję z wykonywanej pracy. Automatyzacja odciążają od najbardziej żmudnych i monotonnych obowiązków, w zamian pozwalając skupić się na bardziej ambitnych i ciekawych zadaniach i taki właśnie powinien być tręd w najbliższej dekadzie – odejście od „prac ręcznych” a skipienie się na doradztwie i analizie.

  Aplikacje mobilne w księgowości 

  Dziś, współczesne systemy księgowe powinny zapewniać dostęp do danych z dowolnego urządzenia a nie jak do niedawna tylko w wersji desktopowej. Przyszłością jest dostęp również z poziomu aplikacji mobilnej. Taka funkcja znacznie ułatwia sprawne zarządzanie księgowością w dowolnym czasie. Mam tu na myśli przede wszystkim wiecznie zagonionego przedsiębiorcę czy sprzedawcę w terenie a i księgowy chętnie skorzystałby z dowolnego urządzenia, które pozwoliłoby na sprawne wykonywanie wszystkich czynności jeśli tylko mógłby pomóc obsługiwanej firmie. W dzisiejszych czasach smartfony i inne urządzenia mobilne w dużej mierze zastępują nam komputery stacjonarne.

  Na odsiecz automatyzacji przychodzi blockchain

  Księgowość to Blockchain.

   

  W 2021 roku branża księgowa powinna skupić się na zrozumieniu technologii blockchain, która już teraz zmienia branżę księgową m inn. poprzez nasz TAXELIT a zatem i obniżenie kosztów prowadzenia ksiąg rachunkowych. TAXELIT na blockchain zapewni również niezbędną dokładność w zakresie transakcji, własności i historii aktywów. Dzięki technologii Blockchain księgowi zyskają bardziej swobodny wgląd w zadania swojej organizacji i dostępne zasoby.

  Według danych (opublikowanych przez Statistę), projekty oparte na łańcuchach blokowych odnotowały w ciągu ostatnich kilku lat gwałtowny wzrost, nabywając inwestycje o wartości 1 mld dolarów a najwięksi giganci w branży księgowej juz od kilku lat zatrudniają pracowników specjalizujących się w technologii Blockchain. Spółka SigmaPARTNER Sp z o. o.  do gigantów w branży księgowej ani informatycznej tym bardziej z całą pewnością nie należy, ale oprogramowanie które tworzymy może mieć gigantyczne zasięgi i zastosowania na rynku e-commerce i oczywiście w księgowości. 

  Nowoczesne technologie mają ogromny wpływ na współczesną księgowość. Chcąc zapewnić firmie albo firmom (w przypadku klientów biur rachunkowych ) jak najlepsze wyniki, księgowi będą musieli zaakceptować nadchodzące zmiany i sprostać nowym wyzwaniom, zapewniając optymalizację i dostosowanie oprogramowania księgowego na którym pracują, do potrzeb swoich i swoich  firm ( firm za których kondycję są niejako współodpowiedzialne). 

   

  Na podstawie datev.pl , finek.pl, MineralTree,

  Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

  Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

  Inne artykuły

  Kiedy warto zmienić biuro rachunkowe?

  Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z dużą liczbą obowiązków, a jej rozwój kosztuje czas i energię. Na szczęście nie każdy przedsiębiorca musi być również ekspertem w dziedzinie prawa podatkowego i wybrane biuro księgowe może w jego imieniu prowadzić rachunki jego firmy. O tym, czym się kierować wybierając dobre biuro rachunkowe, pisaliśmy w naszych poprzednich wpisach. […]

  Czytaj więcej

  Powołaliśmy konsorcjum. Ustalono zasady wzajemnej współpracy.

  Bardzo się cieszymy i pragniemy poinformować,  że SigmaPARTNER Sp. z o. o.  i  akcelerator International Accelerator Of Telemedicine Technologies Spółka z o. o  powołały w dniu 27.10.2019 r konsorcjum. Dla naszego oprogramowania TAXELIT i tokenu TXN są to nowe przestrzenie do rozwoju i nowe możliwości, dzięki którym poszerzają się perspektywy dalszych działań. Należy tu wspomnieć, iż dla […]

  Czytaj więcej

  To nie jest tanie państwo. Podatki w Polsce na tle innych krajów europejskich

  usługi rachunkowe poznań obraz do artykułu

  Polska podobno okazała się zieloną wyspą w wyniku kryzysu gospodarczego. Ale dla wielu z tych, którzy szukają szczęścia poza krajem – to tylko mrzonka, niespełniony sen polskich polityków. Dawniej Polacy uciekali z kraju z powodów politycznych, teraz – gospodarczych. Mimo kryzysu ludzie dalej wyjeżdżają za pracą na zachód Europy. Bo tam żyje się po prostu […]

  Czytaj więcej

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  Zadzwoń do nas +48 500 300 788

  Masz Jakiekolwiek pytania?

  Napisz do nas