Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

  Artykuły

  Skorzystaj z bazy wiedzy
  rachunkowej SIGMAPARTNER

  Nasze oprogramowanie TAXELIT i nasz TXN- wprowadzenie

   

  Nasze oprogramowanie TAXELIT oraz token TXN.

  Wiele z osób, które inwestują w kryptowaluty, spotkało się z tym problemem. Mianowice, musiały one rozliczyć się z dochodu uzyskanego z obrotu cyfrowymi walutami. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest taka prosta, jak mogłaby się wydawać. Problem dotyczy zarówno kwestii prawnych jak i jakości kadr biur księgowych (nie wspominając o urzędach). Sytuacji nie ułatwia ogromna złożoność transakcji przeprowadzanych na wielu giełdach. Pomoc w rozwiązaniu tej kwestii chce zaoferować Taxelit.

  Niejasne przepisy

  O istnieniu wyżej opisanego problemu przekonali się już inwestorzy w Polsce. W 2018 r. Ministerstwo Finansów ogłosiło swoją interpretację przepisów dot. rozliczania się z zysku uzyskanego przy obrocie kryptowalutami. Okazało się, że zwolennicy cyfrowych walut muszą zapłacić nie tylko podatek dochodowy, ale dodatkową daninę w postaci PCC. W gronie bitcoinowej spółczesności wywołało to tak duże poruszenie, że w efekcie zorganizowała ona protest pod budynkiem resortu. Efekt? Ministerstwo wycofało się z pomysłu dot. PCC. Wkrótce zwolnienie kryptowalut z tego podatku ma zostać na stałe wpisane do polskiego prawa.

  Decyzja fiskusa zmniejszyła problem, ale całkowicie go nie usunęła. Rozliczanie się z podatku dochodowego w związku z grą na kryptowalutowych giełdach jest wciąż karkołomnym zadaniem. Sprawy nie ułatwiają ani urzędnicy w lokalnych urzędach skarbowych (najczęściej nie wiedzą, czym jest bitcoin), a nierzadko też same biura księgowe, które także nie znają dobrze tematu cyfrowych walut (z kolei te zaznajomione z nim życzą sobie za swoje usługi spore kwoty). W sieci nie trudno dziś znaleźć skargi sfrustrowanych użytkowników, którzy byli wręcz odsyłani z kwitkiem z urzędów czy biur księgowych, ponieważ nikt nie potrafił im pomóc. A chcieli tylko uczciwie zapłacić podatek…

  Jest problem, potrzebne rozwiązanie

  Problem komplikuje też fakt, że nierzadko na giełdach traderzy posługują się botami. Sama specyfika gry na kryptowalutowych platformach powoduje, że nawet dziennie możemy na nich wykonać dziesiątki transakcji. Jak potem, pod koniec roku rozliczeniowego, dojść z tym wszystkim do ładu? Jeśli w grze na giełdzie stosujemy zautomatyzowane rozwiązania, zaś sama specyfika rynku generuje w konsekwencji szczegółową, ale zarazem trudną do rozliczenia podatku, historie transakcji, potrzebna byłaby aplikacja, która automatyzuje proces wyliczania dochodu i także podatku.

  Oczywiście tego typu narzędzia już istnieją. Niestety najczęściej są nieskuteczne i niedopracowane. W rezultacie nie gwarantują dokładnych i dobrych wyliczeń podatku. W rezultacie uczciwy trader, który chce rozliczyć się z fiskusem, może przy wnikliwej kontroli urzędu zostać oskarżony o podanie nieprawidłowych informacji. Efektem może być np. mandat.

  Ponadto dziś na rynku nie funkcjonuje sprawdzone oprogramowanie, które umożliwiałoby w łatwy i szybki sposób rozliczanie licznych transakcji z giełd kryptowalut czy nawet forexa. Mamy na myśli zwłaszcza automatyczne narzędzie, które byłyby do tego kompatybilne z oprogramowaniem, którym już posługują się biura rachunkowe. Gdy jednak pojawia się nisza, nie trzeba długo czekać, na kogoś, kto chce ją wypełnić. I w tym miejsce pojawia się szansa dla projektu takiego jak Taxelit.

  Taxelit

  Taxelit jest naszym produktem. Stanowi własność SigmaPARTNER Sp z o. o, o którym pisały już niektóre media. W założeniu ma służyć do łatwego rozliczania transakcji kryptowalutowych. Istotną zaletą programu będzie możliwość zintegrowania go z istniejącym już na rynku softem dla biur księgowych. W efekcie księgowi nie będą zmuszeni rezygnować ze swoich programów, do których są już przyzwyczajeni, a jednocześnie wzbogacą swoją ofertę o profesjonale rozliczanie kryptowalutowych transakcji.

  Z pozoru można pomyśleć, że Taxelit nie będzie się znacząco różnić od dotychczasowych rozwiązań w księgowości internetowej, ale w rzeczywistości jest inaczej. W programie dostępny będzie np. moduł taxcoin, który pojawi się na rynku jak pierwszy do końca tego roku. Umożliwi rozliczanie zysków z kryptowalut ze wszystkich giełd (np. Binance, Coinbase, Huobi czy polskich Coxi oraz Bitbay).

  Wśród innych modłów, które mają wzbogacić ofertę Taxelit, znajdą się też m.in.:

  PROGRAM DO WYSTAWIANIA FAKTUR

  Dzięki zastosowanej w nim pełnej integracji z pozostałymi modułami przepływ danych jest natychmiastowy i niczym nieograniczony, co usprawnia obsługę rozliczeń handlowych oraz procesy księgowe.

  CUSTOMER RELATIONSHIP MANAGEMENT CRM

  To z kolei system, który posłuży w zarządzaniu relacjami z klientami Twojej firmy. Ma zawierać historię wszelkich relacji z klientelą tj. zakupów, sprzedaży, płatności czy kontaktów.

  KSIĘGA PODATKOWA

  Ta część oprogramowania pozwala na obsługę księgową firm oraz rozliczenia z Urzędem Skarbowym na podstawie Księgi Przychodów i Rozchodów oraz ewidencjonowanie VAT w celu obliczenia podatku od towarów i usług oraz prawidłowego wyliczenia deklaracji VAT.

  KSIĘGA HANDLOWA

  Ten moduł pozwali biurom rachunkowym na obsługę firm w formie pełnej księgowości zgodnie z Ustawą o Rachunkowości. Ponadto pozwala zautomatyzować proces księgowania, ewidencjonowania VAT-u oraz umożliwia wydruki i przesyłanie elektronicznych deklaracji.

  KADRY I PŁACE

  Z kolei ten element pozwala na prowadzenie pełnej obsługi kadrowo-płacowej. Zapewnia pracę zgodną z przepisami, nalicza i drukuje deklaracje podatkowe, wylicza składki ubezpieczenia i deklaracje oraz zapewnia obsługę korekt list płac.

  O pozostałych modułach można przeczytać na stronie projektu TAXELIT.COM

  Docelowo cały Taxelit będzie oparty o rozwiązania chmurowe i swój własny blockchain, który ma za zadania zabezpieczać dane użytkowników przed niepowołanym dostępem oraz edycją. To sprawia, że budowany przez firmę ekosystem będzie jednym z najbezpieczniejszych tego typu na rynku usług księgowych. W czasach troski o bezpieczeństwo danych wrażliwych to szczególnie ważna zaleta.

  Głównym elementem całości będzie token Taxcoin (TAXCOIN Token, TXN ) – wydany jako zgodny ze standardem ERC-20, tak jak inne tokeny kryptograficzne emitowane na blockchainie systemu Ethereum. Ma działać jako jednostka płatności i rozliczeniowa w ekosystemie projektu. Ponadto ma pełnić funkcję wypłaty giveaway-i. Wejdź na stronę projektu: TAXCOIN.IO

  Księgowość XXI w.

  Taxcoin jest odpowiedzią na wymogi współczesnego rynku księgowości. Dlaczego? Po pierwsze, pozwala w prosty sposób rozliczać kryptowalutowe transakcje, które – jak wiele wskazuje – będą stawały się coraz popularniejsze. Drugim kluczowym elementem, który może zawarzyć na sukcesie programu, jest fakt, że automatyzuje on wiele aspektów działania firmy pod kątem rachunkowości. Wpisuje to Taxcoin we współczesne trendy i wprowadza niejako jego użytkowników w świat na miarę XXI w.

  Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

  Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

  Inne artykuły

  Czy można polubić ZUS i US?

  biuro rachunkowe luboń

  Czy można polubić ZUS i US? Obawiasz się kontaktów z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych albo Urzędem Skarbowym? Jeśli tylko to Cię powstrzymuje od założenia własnej firmy, to zupełnie niepotrzebnie! Grunt to dobre biuro księgowe W starych dobrych czasach podatnik mógł uzyskać informacje na temat podatków w Urzędzie Skarbowym. Dobre rady się skończyły, w urzędach – tak […]

  Czytaj więcej

  Google AdWords – Rozliczanie usługi reklamowej firmy Google

  Zakładanie spółek w Anglii

  Google, znany przeciętnemu użytkownikowi głównie jako popularna wyszukiwarka internetowa, to również narzędzie pracy dla wielu firm. Ten elektroniczny pośrednik łączy klientów poszukujących danych produktów i usług z przedsiębiorcami, którzy są w stanie je dostarczyć. Google AdWords pozwala wyświetlać linki do strony reklamującego się w nim przedsiębiorcy gdy użytkownik wpisze w wyszukiwarce odpowiednie tak zwane frazy […]

  Czytaj więcej

  Zamiany w ustawach podatkowych – propozycje

  Zamiany w ustawach podatkowych

  Nowe propozycje zmian w ustawach podatkowych Ministerstwo Finansów spodziewa się dodatkowych 27,5 mld zł w  10 lat. Głównym celem proponowanych zmian do ustawy o CIT i PIT jest uszczelnienie systemu podatkowego. Jest nim również reakcja na konkretne przykłady agresywnej optymalizacji podatkowej. Cele resortu MF Resort chciałby, aby zmiany ustawy o podatku dochodowym zarówno od osób fizycznych, […]

  Czytaj więcej

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  Zadzwoń do nas +48 500 300 788

  Masz Jakiekolwiek pytania?

  Napisz do nas