Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

Artykuły

Skorzystaj z bazy wiedzy
rachunkowej SIGMAPARTNER

Nowe propozycje zmian w ustawach podatkowych

Nowe propozycje zmian w ustawach podatkowych – Ministerstwo Finansów spodziewa się dodatkowych 27,5 mld zł w  10 lat

Głównym celem proponowanych zmian do ustawy o CIT i PIT jest uszczelnienie systemu podatkowego i reakcja na konkretne przykłady agresywnej optymalizacji podatkowej.
Resort chciałby, aby zmiany ustawy o podatku dochodowym  zarówno od osób fizycznych, jak i osób prawnych, a także ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zostały wprowadzone już z początkiem 2018 roku.
Celem proponowanych przez MF zmian do ustawy o CIT i PIT jest uszczelnienie systemu podatkowego oraz podjęcie kroków przeciwko konkretnym przykładom agresywnej optymalizacji podatkowej.
Jako pięć głównych obszarów, w których często wyciekają wpływy z podatków dochodowych podaje:
•    kreowanie sztucznych strat kapitałowych,
•    nadmierne odsetki od pożyczek od podmiotów powiązanych,
•    koszty usług niematerialnych jako sposób na transfer zysku,
•    nadużywanie Podatkowych Grup Kapitałowych (PGK),
•    tzw. CFC, czyli kontrolowane spółki zagraniczne, które tracą pasywne zyski.
W nowelizacji mają być wprowadzone mechanizmy ograniczające wysokość kosztów usług niematerialnych, które są transferowane za granicę. Na dodatek zmieni się funkcjonowanie Podatkowych Grup Kapitałowych (PGK), tak żeby za ich pośrednictwem niemożliwym było dokonywanie agresywnych optymalizacji, to znaczy by podatnicy mający wpływy z tego samego rdzenia kapitałowego, (z różnych spółek należących do tego samego właściciela), były w stanie rozliczać swoje zyski i straty tylko wewnątrz grupy.

W podatku CIT będzie można łączyć jedynie dochody z danego źródła przychodów. Znaczy to, że mają być oddzielane systemowo możliwość rozliczania strat ze źródeł kapitałowych z zyskami ze źródeł operacyjnych. Nie zmieni się opodatkowanie tych źródeł, ale uniemożliwiona ma być możliwość kompensowania sobie strat kapitałowych z zyskiem operacyjnym, które są niejednokrotnie kreowane sztucznie.

Będą modyfikowane przepisy dotyczące tak zwanej cienkiej kapitalizacji (odsetki od pożyczek od podmiotów powiązanych) oraz przepisy dotyczących kontrolowanej spółki zagranicznej.

W nowelizacji która jest szykowana w ministerstwie mają być wprowadzone mechanizmy ograniczające wysokość kosztów usług niematerialnych, które są transferowane za granicę. Przepisy mają ograniczać wysokość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów określonych usług niematerialnych takich jak doradcze, prawne, badanie rynku, czy opłaty z tytułu zarządzania. Mają być wprowadzone przepisy limitujące wysokość kosztów usług niematerialnych. Ograniczenie to jednak nie ma zastosowania do kosztów usług nie przekraczających 1,2 mln zł i nie dotyczy opłat i należności zaliczonych do kosztów wytworzenia danego towaru bądź usługii.

Planowane jest wprowadzenie ułatwień dla działalności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. „Poziom środka trwałego zostanie podniesiony z 3,5 tys. zł do 5 tys. zł, co umożliwi jednorazowe zaliczenie takich środków w koszty uzyskania przychodu.

Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

Inne artykuły

Jak oszczędzić czas przy wystawianiu faktur i sprawdzaniu zapłat oraz ograniczyć dojazdy do księgowej?

…Jeśli więc chcesz oszczędzać czas i wygodnie, za jednym kliknięciem wystawić faktury, wysyłać je i windykować nie zapłacone w terminie, to koniecznie przeczytaj ten krótki artykuł. Czy korzystasz już z jakiegoś programu do wystawiania faktur? Zapewne, tak. …I zapewne doceniasz wygodę pracy online. …W sumie to nie ważne czy masz taki program i czy korzystasz […]

Czytaj więcej

Bezpieczeństwo przechowywania danych

Jak chronić dane firmowe na komputerze, telefoni czy tablecie? Czy usługa przechowywania danych w chmurze jest bezpieczna ? Zakładamy, że chyba każdy użytkownik komputera doświadczył w swoim życiu utraty danych. Jeżeli komuś się to nie przytrafiło, to ma dużo szczęścia, jednak bardzo prawdopodobne jest, że może ono go opuścić. Utrata danych to poważnym problemem, tym […]

Czytaj więcej

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

Zadzwoń do nas +48 500 300 788

Masz Jakiekolwiek pytania?

Napisz do nas