Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

Artykuły

Skorzystaj z bazy wiedzy
rachunkowej SIGMAPARTNER

Nowe propozycje zmian w ustawach podatkowych

Nowe propozycje zmian w ustawach podatkowych – Ministerstwo Finansów spodziewa się dodatkowych 27,5 mld zł w  10 lat

Głównym celem proponowanych zmian do ustawy o CIT i PIT jest uszczelnienie systemu podatkowego i reakcja na konkretne przykłady agresywnej optymalizacji podatkowej.
Resort chciałby, aby zmiany ustawy o podatku dochodowym  zarówno od osób fizycznych, jak i osób prawnych, a także ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zostały wprowadzone już z początkiem 2018 roku.
Celem proponowanych przez MF zmian do ustawy o CIT i PIT jest uszczelnienie systemu podatkowego oraz podjęcie kroków przeciwko konkretnym przykładom agresywnej optymalizacji podatkowej.
Jako pięć głównych obszarów, w których często wyciekają wpływy z podatków dochodowych podaje:
•    kreowanie sztucznych strat kapitałowych,
•    nadmierne odsetki od pożyczek od podmiotów powiązanych,
•    koszty usług niematerialnych jako sposób na transfer zysku,
•    nadużywanie Podatkowych Grup Kapitałowych (PGK),
•    tzw. CFC, czyli kontrolowane spółki zagraniczne, które tracą pasywne zyski.
W nowelizacji mają być wprowadzone mechanizmy ograniczające wysokość kosztów usług niematerialnych, które są transferowane za granicę. Na dodatek zmieni się funkcjonowanie Podatkowych Grup Kapitałowych (PGK), tak żeby za ich pośrednictwem niemożliwym było dokonywanie agresywnych optymalizacji, to znaczy by podatnicy mający wpływy z tego samego rdzenia kapitałowego, (z różnych spółek należących do tego samego właściciela), były w stanie rozliczać swoje zyski i straty tylko wewnątrz grupy.

W podatku CIT będzie można łączyć jedynie dochody z danego źródła przychodów. Znaczy to, że mają być oddzielane systemowo możliwość rozliczania strat ze źródeł kapitałowych z zyskami ze źródeł operacyjnych. Nie zmieni się opodatkowanie tych źródeł, ale uniemożliwiona ma być możliwość kompensowania sobie strat kapitałowych z zyskiem operacyjnym, które są niejednokrotnie kreowane sztucznie.

Będą modyfikowane przepisy dotyczące tak zwanej cienkiej kapitalizacji (odsetki od pożyczek od podmiotów powiązanych) oraz przepisy dotyczących kontrolowanej spółki zagranicznej.

W nowelizacji która jest szykowana w ministerstwie mają być wprowadzone mechanizmy ograniczające wysokość kosztów usług niematerialnych, które są transferowane za granicę. Przepisy mają ograniczać wysokość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów określonych usług niematerialnych takich jak doradcze, prawne, badanie rynku, czy opłaty z tytułu zarządzania. Mają być wprowadzone przepisy limitujące wysokość kosztów usług niematerialnych. Ograniczenie to jednak nie ma zastosowania do kosztów usług nie przekraczających 1,2 mln zł i nie dotyczy opłat i należności zaliczonych do kosztów wytworzenia danego towaru bądź usługii.

Planowane jest wprowadzenie ułatwień dla działalności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. „Poziom środka trwałego zostanie podniesiony z 3,5 tys. zł do 5 tys. zł, co umożliwi jednorazowe zaliczenie takich środków w koszty uzyskania przychodu.

Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

Inne artykuły

Kryptowaluty, a podatki – czy da się dobrze zarobić na kryptowalutach?

Kryptowaluty ostatnio niezwykle elektryzują szerszą publikę. Padł kolejny rekord wartości bitcoina, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób pragnie dołączyć do gry w wydobywanie tej kryptowaluty i handel nią. Czy jednak w świetle przepisów podatkowych to się rzeczywiście opłaca? Dlaczego bitcoin jest taki sexy? W 2018 roku bitcoin będzie obchodził 10 urodziny. Ale to nie […]

Czytaj więcej

Podatek przychodowy

Podatek CIT jest w ogromnym stopniu unikany – według raportów MF aż 67% spółek decyduje się go nie odprowadzać  „wykazując straty”. W związku z powyższym można by się zastanowić jaki system podatkowy zapewniłby stałe, większe wpływy do budżetu ale nie poprzez przymus odczytywany przez przedsiębiorców jako nadmierne obciążenie ale jako podatek przyjazny (taki nie istnieje) […]

Czytaj więcej
Zadzwoń do nas +48 500 300 788

Masz Jakiekolwiek pytania?

Napisz do nas