Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

Artykuły

Skorzystaj z bazy wiedzy
rachunkowej SIGMAPARTNER

Zamiany w ustawach podatkowych – propozycje

Zamiany w ustawach podatkowych

Nowe propozycje zmian w ustawach podatkowych

Ministerstwo Finansów spodziewa się dodatkowych 27,5 mld zł w  10 lat. Głównym celem proponowanych zmian do ustawy o CIT i PIT jest uszczelnienie systemu podatkowego. Jest nim również reakcja na konkretne przykłady agresywnej optymalizacji podatkowej.

Cele resortu MF

Resort chciałby, aby zmiany ustawy o podatku dochodowym zarówno od osób fizycznych, jak i osób prawnych, a także ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zostały wprowadzone już z początkiem 2018 roku. Celem proponowanych przez MF zmian do ustawy o CIT i PIT jest uszczelnienie systemu podatkowego. Jest nim także podjęcie kroków przeciwko konkretnym przykładom agresywnej optymalizacji podatkowej.

Skąd uciekają wpływy z podatków dochodowych

Jako pięć głównych obszarów, w których często wyciekają wpływy z podatków dochodowych podaje:
•    kreowanie sztucznych strat kapitałowych,
•    nadmierne odsetki od pożyczek od podmiotów powiązanych,
•    koszty usług niematerialnych jako sposób na transfer zysku,
•    nadużywanie Podatkowych Grup Kapitałowych (PGK),
•    tzw. CFC, czyli kontrolowane spółki zagraniczne, które tracą pasywne zyski.
W nowelizacji mają być wprowadzone mechanizmy ograniczające wysokość kosztów usług niematerialnych, które są transferowane za granicę. Na dodatek zmieni się funkcjonowanie Podatkowych Grup Kapitałowych (PGK). Zmiana ma być zrobiona tak, by żeby za ich pośrednictwem niemożliwym było dokonywanie agresywnych optymalizacji. To znaczy, by podatnicy mający wpływy z tego samego rdzenia kapitałowego, (z różnych spółek należących do tego samego właściciela), były w stanie rozliczać swoje zyski i straty tylko wewnątrz grupy.

Zmiany w podatku CIT

W podatku CIT,/a> będzie można łączyć jedynie dochody z danego źródła przychodów. Znaczy to, że mają być oddzielane systemowo możliwość rozliczania strat ze źródeł kapitałowych z zyskami ze źródeł operacyjnych. Nie zmieni się opodatkowanie tych źródeł. Niemniej jednak, uniemożliwiona ma być możliwość kompensowania sobie strat kapitałowych z zyskiem operacyjnym, które są niejednokrotnie kreowane sztucznie.
Będą również modyfikowane przepisy dotyczące tak zwanej cienkiej kapitalizacji (odsetki od pożyczek od podmiotów powiązanych) oraz przepisy dotyczących kontrolowanej spółki zagranicznej.

Inne pomysły na nowelizację

W nowelizacji, która jest szykowana w ministerstwie mają być wprowadzone mechanizmy ograniczające wysokość kosztów usług niematerialnych. Kosztów, które są transferowane za granicę. Przepisy mają ograniczać wysokość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów określonych usług niematerialnych. Usług takich jak doradcze, prawne, badanie rynku, jak również opłaty z tytułu zarządzania. Mają być wprowadzone przepisy limitujące wysokość kosztów usług niematerialnych. Ograniczenie to jednak nie ma zastosowania do kosztów usług nie przekraczających 1,2 mln zł. Nie dotyczy to opłat i należności zaliczonych do kosztów wytworzenia danego towaru bądź usługi.

Ułatwienia podatkowe

Planowane jest wprowadzenie ułatwień dla działalności mikro, małych, jak również i dla średnich przedsiębiorstw. „Poziom środka trwałego zostanie podniesiony z 3,5 tys. zł do 5 tys. zł, co umożliwi jednorazowe zaliczenie takich środków w koszty uzyskania przychodu.

Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

Inne artykuły

Jakie rodzaje faktur można wystawiać w programie ERPXT?

W Comarch ERP iFaktury który udostępniamy klientom pozwala na gromadzenie danych zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych i aktualnie obowiązującym Rozporządzeniem w sprawie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. W przypadku wprowadzania dokumentów w części handlowej lub Rejestry VAT zostają one automatycznie zaksięgowane przez program. Poniżej ogólna charakterystyka związana z wystawianiem faktur oraz […]

Czytaj więcej

Spółka cywilna od podstaw – cechy spółki cywilnej

Z prawnego punktu widzenia spół­ka cywilna nie jest podmiotem pra­wa – nie ma więc zdolności prawnej ani zdolności do czynności prawnych, ale zwykłą umową, a przepisy dotyczące spółki cywilnej znajdziemy w Kodeksie cywilnym. Spółka cywilna powstaje z chwilą zawarcia jej umowy przez wspólników (Nie więcej niż 2-3 wspólników), a wszystkie ustalenia zaczynają obowiązywać z chwilą podpisania […]

Czytaj więcej

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

Zadzwoń do nas +48 500 300 788

Masz Jakiekolwiek pytania?

Napisz do nas