Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

  Artykuły

  Skorzystaj z bazy wiedzy
  rachunkowej SIGMAPARTNER

  Zamiany w ustawach podatkowych – propozycje

  Zamiany w ustawach podatkowych

  Nowe propozycje zmian w ustawach podatkowych

  Ministerstwo Finansów spodziewa się dodatkowych 27,5 mld zł w  10 lat. Głównym celem proponowanych zmian do ustawy o CIT i PIT jest uszczelnienie systemu podatkowego. Jest nim również reakcja na konkretne przykłady agresywnej optymalizacji podatkowej.

  Cele resortu MF

  Resort chciałby, aby zmiany ustawy o podatku dochodowym zarówno od osób fizycznych, jak i osób prawnych, a także ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zostały wprowadzone już z początkiem 2018 roku. Celem proponowanych przez MF zmian do ustawy o CIT i PIT jest uszczelnienie systemu podatkowego. Jest nim także podjęcie kroków przeciwko konkretnym przykładom agresywnej optymalizacji podatkowej.

  Skąd uciekają wpływy z podatków dochodowych

  Jako pięć głównych obszarów, w których często wyciekają wpływy z podatków dochodowych podaje:
  •    kreowanie sztucznych strat kapitałowych,
  •    nadmierne odsetki od pożyczek od podmiotów powiązanych,
  •    koszty usług niematerialnych jako sposób na transfer zysku,
  •    nadużywanie Podatkowych Grup Kapitałowych (PGK),
  •    tzw. CFC, czyli kontrolowane spółki zagraniczne, które tracą pasywne zyski.
  W nowelizacji mają być wprowadzone mechanizmy ograniczające wysokość kosztów usług niematerialnych, które są transferowane za granicę. Na dodatek zmieni się funkcjonowanie Podatkowych Grup Kapitałowych (PGK). Zmiana ma być zrobiona tak, by żeby za ich pośrednictwem niemożliwym było dokonywanie agresywnych optymalizacji. To znaczy, by podatnicy mający wpływy z tego samego rdzenia kapitałowego, (z różnych spółek należących do tego samego właściciela), były w stanie rozliczać swoje zyski i straty tylko wewnątrz grupy.

  Zmiany w podatku CIT

  W podatku CIT,/a> będzie można łączyć jedynie dochody z danego źródła przychodów. Znaczy to, że mają być oddzielane systemowo możliwość rozliczania strat ze źródeł kapitałowych z zyskami ze źródeł operacyjnych. Nie zmieni się opodatkowanie tych źródeł. Niemniej jednak, uniemożliwiona ma być możliwość kompensowania sobie strat kapitałowych z zyskiem operacyjnym, które są niejednokrotnie kreowane sztucznie.
  Będą również modyfikowane przepisy dotyczące tak zwanej cienkiej kapitalizacji (odsetki od pożyczek od podmiotów powiązanych) oraz przepisy dotyczących kontrolowanej spółki zagranicznej.

  Inne pomysły na nowelizację

  W nowelizacji, która jest szykowana w ministerstwie mają być wprowadzone mechanizmy ograniczające wysokość kosztów usług niematerialnych. Kosztów, które są transferowane za granicę. Przepisy mają ograniczać wysokość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów określonych usług niematerialnych. Usług takich jak doradcze, prawne, badanie rynku, jak również opłaty z tytułu zarządzania. Mają być wprowadzone przepisy limitujące wysokość kosztów usług niematerialnych. Ograniczenie to jednak nie ma zastosowania do kosztów usług nie przekraczających 1,2 mln zł. Nie dotyczy to opłat i należności zaliczonych do kosztów wytworzenia danego towaru bądź usługi.

  Ułatwienia podatkowe

  Planowane jest wprowadzenie ułatwień dla działalności mikro, małych, jak również i dla średnich przedsiębiorstw. „Poziom środka trwałego zostanie podniesiony z 3,5 tys. zł do 5 tys. zł, co umożliwi jednorazowe zaliczenie takich środków w koszty uzyskania przychodu.

  Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

  Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

  Inne artykuły

  Powołaliśmy konsorcjum. Ustalono zasady wzajemnej współpracy.

  Bardzo się cieszymy i pragniemy poinformować,  że SigmaPARTNER Sp. z o. o.  i  akcelerator International Accelerator Of Telemedicine Technologies Spółka z o. o  powołały w dniu 27.10.2019 r konsorcjum. Dla naszego oprogramowania TAXELIT i tokenu TXN są to nowe przestrzenie do rozwoju i nowe możliwości, dzięki którym poszerzają się perspektywy dalszych działań. Należy tu wspomnieć, iż dla […]

  Czytaj więcej

  FC Transfery – ruch towaru między magazynami Amazon cz II

  O rejestracji i obsłudze VATów, pisaliśmy  we wcześniejszym artykule, ale zakładając, że Jesteś zarejestrowany do VAT, możesz korzystać z PAN EU, które to umożliwia sprzedawcom dostarczanie zapasów do lokalnego centrum realizacji zamówień dla Amazon, aby zapewnić odpowiednią logistykę; automatyczne wysyłanie produktów sprzedawców przez europejską sieć realizacji zgodnie z przewidywanym lokalnym zapotrzebowaniem klientów. Produkt zostanie dostarczony […]

  Czytaj więcej

  Zamiany w ustawach podatkowych – propozycje

  Zamiany w ustawach podatkowych

  Nowe propozycje zmian w ustawach podatkowych Ministerstwo Finansów spodziewa się dodatkowych 27,5 mld zł w  10 lat. Głównym celem proponowanych zmian do ustawy o CIT i PIT jest uszczelnienie systemu podatkowego. Jest nim również reakcja na konkretne przykłady agresywnej optymalizacji podatkowej. Cele resortu MF Resort chciałby, aby zmiany ustawy o podatku dochodowym zarówno od osób fizycznych, […]

  Czytaj więcej

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  Zadzwoń do nas +48 500 300 788

  Masz Jakiekolwiek pytania?

  Napisz do nas