
Obniżenie kapitału zakładowego wymaga dopełnienia wielu formalności, na szczęście na cały proces firma ma około pół roku. O tym, o czym trzeba pamiętać przy obniżaniu kapitału – krok po kroku – dowiesz się z tego tekstu.
Kiedy następuje potrzeba obniżenia kapitału zakładowego spółki?
Istnieją jedynie 2 możliwości:
Gdy wspólnik zdecyduje się opuścić spółkę, jego udziały zostają umorzone. Oznacza to, że przestają istnieć, ale tylko w spółce, jako część kapitału zakładowego. Fizycznie bowiem wracają do kieszeni właściciela, czyli właśnie odchodzącego wspólnika.
W sytuacji, gdy nad firmą krążą wierzyciele jak sępy nad padliną, istnieje możliwość uwolnienia części zamrożonych pieniędzy, czyli kapitału zakładowego. Wtedy zwykle wyjmuje się część tych pieniędzy i spłaca długi.
Jakich formalności należy dopełnić przy obniżaniu kapitału zakładowego?
Powyższe 2 opcje mogą zaistnieć wyłącznie wtedy, gdy kapitał zakładowy spółki wynosi więcej niż 5 000 zł. Poniżej tego progu zejść nie można, co wynika z przepisów. Nie ma więc mowy o obniżaniu kapitału zakładowego, gdy nie przekracza 5 000 zł.
Jeśli w spółce pozostają wszyscy wspólnicy, ale sytuacja wymaga obniżenia kapitału zakładowego, to ich udziały obniżane są po równo – kluczem jest ta sama kwota lub identyczny procent, o ile udziały mają różną wartość.
Kolejna ważna rzecz to fakt, że zmiana kapitału zakładowego spółki pociąga za sobą zmianę umowy spółki, w którym przecież jest mowa o jego wysokości. Uchwałę o zmianie umowy musi przegłosować zgromadzenie wspólników 2/3 głosów.
Uchwała ma stać się częścią protokołu sporządzonego u notariusza.
Następnie o obniżeniu kapitału zakładowego należy poinformować w Monitorze Sądowym.
Następny krok, jaki trzeba wykonać, to powiadomić o obniżeniu kapitału zakładowego wierzycieli, aby mogli wnieść ewentualny sprzeciw. Wierzyciele na podjęcie decyzji mają 3 miesiące. Kiedy wierzyciel nie zgadza się na obniżenie kapitału, spółka musi go spłacić albo zabezpieczyć wierzytelność.
W przeciągu 6 miesięcy należy zgłosić uchwałę do sądu rejestrowego, inaczej przestaje być ważna. Obok uchwały w zgłoszeniu powinno znaleźć się również oświadczenie członków zarządu, że wierzyciele zostali zaspokojeni lub zabezpieczeni, a także ewentualny sprzeciw wierzycieli. Oficjalnie nowy obniżony kapitał staje się faktem, gdy zmiana w umowie spółki zostaje wpisana do KRS.
Dużo tego? To jeszcze nie koniec. Finalny krok to zgłoszenie zmiany umowy spółki do urzędu skarbowego. Firma ma na to 2 tygodnie od momentu wpisu do rejestru sądowego. Poza odpisem zmienionej umowy spółki trzeba również wskazać właściwy dla spółki sąd rejestrowy – tylko wtedy zgłoszenie jest kompletne.
I to by było wszystko! Jeśli jest coś, o co chcesz zapytać, śmiało kontaktuj się z nami. Jesteśmy tu dla Ciebie!