
Na początek szokująca może dla niektórych przedsiębiorców prawda: Biura rachunkowe nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania swoich klientów. Mówiąc jeszcze inaczej: powierzenie księgowości specjalistom nie zwalnia z odpowiedzialności podatkowej za skutki popełnionych przez nich błędów.Przedsiębiorca ryzykuje zajęcie całego swojego majątku, jeżeli z powodu nieuregulowanych danin dojdzie do egzekucji.
Jeśli jednak przedsiębiorca powierzy prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu, może ono zapłacić odszkodowanie za swoją niestaranność. Pomimo że, biuro rachunkowe zwolnione jest z jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki swojej nieprawidłowości, to sobą zlecająca prowadzenie księgowości może domagać się od niego wypłaty odszkodowania za szkody poniesione w wyniku wadliwego prowadzenia księgowości. Takiego roszczenia dochodzi się na drodze cywilnej, a podstawą wniesienia powództwa stanowi art. 471 Kodeksu cywilnego.
Biura rachunkowe zobligowane są do obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaną działalnością.
Za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe karani są ich sprawcy. Dłużnik może się jednak uwolnić od odpowiedzialności, jeśli wykaże, że wykonał zobowiązanie, albo że niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania nastąpiło nie z jego winy.
Jak sprawca odpowiada także osoba zajmująca się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi, osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, której odrębne przepisy przyznają zdolność prawną. Kompetencje tej osoby mogą wynikać z przepisu prawa, decyzji właściwego organu, umowy lub faktycznego wykonywania czynności.
Ukaranym za nadużycia skarbowe może więc być np. właściciel biura rachunkowego, któremu przedsiębiorca zlecił prowadzenie księgowości. Zakres odpowiedzialności zależy jednak od treści umowy łączącej obie strony. Istotne są również okoliczności danej sprawy. Trudno bowiem, aby właściciel biura rachunkowego ponosił np. odpowiedzialność za nieprawidłowe wyliczenie zobowiązania podatkowego, gdy nie otrzymuje od klienta wszystkich dokumentów.
Na takiej samej zasadzie za wykroczenie skarbowe może odpowiedzieć księgowy-przedsiębiorca, który podpisał ze swoimi klientami umowy cywilnoprawne o prowadzenie ksiąg rachunkowych. Fiskus może wszcząć postępowanie karne skarbowe na podstawie art. 9 § 3 Kodeksu karnego skarbowego przeciwko księgowemu niezależnie od wszczynania postępowania przeciwko jemu klientowi.
Podatnik zobligowany jest do przekazania zawiadomienia o prowadzeniu księgi podatkowej przez biuro rachunkowe. W ciągu tygodnia od zawarcia umowy z biurem powinien powiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego podając tym samym: nazwę i adres biura, adres prowadzenia oraz przechowywania księgi i innych dokumentów związanych z jej prowadzeniem. Druk na którym składa się takie zgłoszenie (UPL 1) Klienci naszego biura otrzymują już wypełniony druk do wysyłki pocztą lub mogą go zanieść osobiście.