Rozliczanie samochodu w firmie to częsty temat pytań kierowany do nas przez przedsiębiorców – zarówno początkujących, jak i tych doświadczonych. Czy bardziej opłaca się zakup i eksploatacja nowego samochodu firmowego, czy wykorzystywanie własnego samochodu prywatnego do prowadzenia działalności gospodarczej?
Jeżeli prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z eksploatacją samochodu, przedsiębiorca może zadecydować, w jaki sposób chce taki pojazd rozliczyć. Posiada ku temu różne możliwości, a wybór tej właściwej zależy głównie od indywidualnej sytuacji danej firmy, oraz tego, jak często taki samochód zostaje wykorzystywany w celach związanych z prowadzeniem firmy.
Środek Trwały
Zaliczając samochód jako środek trwały w firmie, przedsiębiorca wprowadza go do majątku firmy, co oznacza, że deklaruje on, że dany pojazd będzie użytkowany tylko i wyłącznie na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie umożliwia odliczenie 100% VAT od zakupu, tankowania i eksploatacji pojazdu. Wiąże się ono jednak z dużą ilością formalności w tym zgłoszeniu samochodu do Urzędu Skarbowego, założeniem tak zwanej kilometrówki i prowadzeniem ewidencji odbytych tras i spisywania licznika po każdym z kursów i wprowadzeniem regulaminu użytkowania samochodu w firmie.
Mieszany, nie wstrząśnięty
Dla tych, którzy nie chcą tylu formalności, a chcą jednocześnie eksploatować samochód firmowy do celów prywatnych, istnieje inne rozwiązanie. Odliczając jedynie 50% VAT od zakupu, eksploatacji i paliwa, przedsiębiorca nie będzie musiał rejestrować samochodu w Urzędzie Skarbowym i prowadzić ewidencji jak w przypadku samochodu będącego środkiem trwałym.
Samochód prywatny w Firmie
Przedsiębiorca może również skorzystać z rozliczenia eksploatacji samochodu prywatnego, jeżeli korzysta z niego czasem w celach firmowych. Może do tego posłużyć się nawet samochodem zakupionym przed założeniem firmy, gdyż mowa tutaj jedynie o jego eksploatacji, a nie zakupie. Koszty te, dokumentuje się dzięki fakturom zarówno za zakup benzyny czy inne koszty o ile powiązane są one z działalnością gospodarczą. Ta opcja wymaga również prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu potocznie nazywanego kilometrówką. Zapisuje w niej trasy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i na ich podstawie wylicza się powstały na koniec miesiąca koszt. Posługując się samochodem prywatnym do celów firmowych, przedsiębiorca filmowy może również odpisać kwotę netto od zakupu np. opon zimowych i podobnych kosztów, gdyż są one powiązane z prawidłową eksploatacją samochodu w firmie.
Masz pytania dotyczące samochodu w Twojej firmie? Zastanawiasz się jakie rozwiązanie będzie najsprawniej optymalizować koszta i najlepiej dopasuje się do modelu Twojej działalności gospodarczej? Skontaktuj się z nami bądź skorzystaj z opcji darmowej porady, a pomożemy Ci odnaleźć optymalne rozwiązanie dla Twojej firmy.