Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

Artykuły

Skorzystaj z bazy wiedzy
rachunkowej SIGMAPARTNER

Optymalizacja podatkowa -kilka legalnych rozwiązań.

Nikt nie ma konstytucyjnego obowiązku płacić wyższych podatków od tych, do których jest zobowiązany. To prawda z którą nikt nie polemizuje i niech to będzie myśl przewodnia tego artykułu.

Nie polecamy samemu ( domowym sposobem, czyli na przykład na podstawie jakiś informacji z internetu ) robić optymalizacji podatkowej. Lepiej jest skorzystać z fachowego doradztwa niż szukać odpowiedzi i diagnozy w internecie.

Co można zrobić jeśli zarobiliśmy jakieś pieniądze? 

Odpowiedź: nic nie da się już z tym zrobić. Optymalizować podatki zgodnie z prawem należy jeszcze wtedy za nim pieniądze nie pojawią czyli za nim je zarobimy, w przeciwnym przypadku  jest już za późno i wszelkie działania są nie zgodne z prawem.

Kiedy mamy na myśli jednoosobową działalność gospodarcza to najlepszym sposobem jest sprawdzić czy nie możemy jako przedsiębiorca skorzystać z uproszczonej formy opodatkowania takiej jak podatek ryczałtowy albo karta podatkowa. Taką formę opodatkowania można zmienić na przełomie roku. Jest wiele branż które mogą skorzystać legalnie z takich możliwości.

Dobrym rozwiązaniem jest też założeniem spółki z o.o które jeśli nie przekracza 1’200 000 Euro przychodu to ich dochody są położone  9-cio procentowym CIT a w przyszłym roku być może 0 % CIT na wzór spółek Estońskich. Pojawia się tutaj problem kiedy wspólnicy zarabiają po np. 30 tys zł miesięcznie- wówczas naprawdę nie ma jak tego wyciągnąć ze spółki nie płacąc podatku PIT. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest spółka z o. o.  spółka komandytowa.

Spółka z o. o.  jest świetnym rozwiązaniem jeśli chcemy pieniądze ze spółki reinwestować, ale jesli chcemy prowadzić kilka różnych biznesów to wówczas najlepiej założyć spółkę holdingową. W takiej sytuacji zakładamy spółkę matkę, która ma spółki córki i wówczas ona nie płaci dywidendy od tych spółek córek. Istotnym w takim przypadku jest fakt nie posiadania udziałów osobistych w tych spółkach bo wówczas możemy operować pieniędzmi w tych spółkach jak w jednym organizmie bez płacenia podatku od dywidendy. To istotne jesli chcemy realizować kolejne inwestycje i rozwijać swoje biznesy które formalnie są od siebie rozdzielone.

Ciekawym rozwiązaniem jest Alternatywna Spółka Inwestycyjna – to coś w rodzaju funduszu. Od tego roku spółki takie mają zwolnienie z podatku ze sprzedaży udziałów w innych spółkach…Jednak ksiegowość takiej spółki to koszt kilkuset tys. zł rocznie więc dość drogo, dlatego to temat na zupełnie inny artykuł. Wspomnę tylko że taka Alternatywna Spółka Inwestycyjna jest świetnym rozwiązaniem m inn dla startupów.

Bardzo istotną rzeczą jest oddzielenie majątku spółki od naszego własnego majątku po to by w razie gdyby nam coś nie wyszło to nasz osobisty majątek pozostanie bezpieczny i nienaruszony ( bo mamy na przykład dom, samochód, oszczędności i nic złego nam sie z tym stać nie może). Działania oddzielenia majątku firmy od naszego można podzielić na kilka etapów. 

Na po oczątku swojej działalności, ( mam na mysli przede wszystkim osoby, które nie prowadziły wcześniej firmy i dopiero zaczynają wchodzić jako osoby zupełnie zielone na rynek jako przedsiębiorca) proponujemy rozważyć jednoosobowa działalność gospodarczą. JDG jest najlepszym wyborem z różnych względów, chociażby takich, że gdyby nam sie nie powiódł nasz pomysł na biznes, to możemy łatwo zamknąć JDG co w przypadku spółki jest trochę trudniejsze. Po za tym można skorzystać  z tzw. małego ZUS, który jest śmiesznie niski w porównaniu np. do opłat księgowych za pełną księgowość wymagana przy spółkach z  ograniczona odpowiedzialnością. Kiedy mamy sprawdzony model biznesowy to dopiero wówczas powinniśmy pomyśleć o spółce z o o. i oddzieleniu majątku firmowego od spółki. 

Jak już wiemy że biznes jak to mówią „nam sie kręci” i jest przewidywalny ( w takim sensie, że możemy planować inwestycje, mamy bezpieczne przychody i znamy koszty stałe to jaki jest drugi etap działań optymalizacji?

Bardzo dobrze jest wówczas oddzielić majątek firmowy od swojego majątku objętego ryzykiem. Można założyć dwie spółki z o. o.  i do jednej przenosimy np samochody, hale produkcyjne , maszyny itp, a do drugiej działalność operacyjna gdzie memy kontrachentów i pracowników umowy zobowiązania. Następnie podnajmujemy z jednej do drugiej spółki majątek. Wówczas jeśli podwinie nam się noga i zagrożona zostaje działalność spółki to majątek drugiej firmy jest nadal bezpieczny. Do dobry przykład do zastosowania np. w spółce transportowej gdzie w jednej firmie są ciągniki i naczepy a w drugiej pracownicy i klienci.

Można też trzymać majątek na swojej jednoosobowej działalności i wynajmować go spółce np nieruchomości (hale, magazyny, biuro, samochody urządzenia, maszyny budowlane).

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też spółka z o. o. sp. komandytowa wtedy spółka z o. o. jest komplementariuszem. Podnajmując spółce rożne rzeczy również unikamy podwójnego opodatkowania.

Te proste rozwiązania polecamy juz przy pewnej skali działalności po to by nie ryzykować majątkiem przy jakiejś przydarzającej się tragedii.

Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

Inne artykuły

Jak wykonać raport kasowy?

Instrukcja sporządzenia Raportu kasowego Wszystkie operacje gotówkowe muszą być przeprowadzone przez Raport kasowy i potwierdzone oryginalnymi dokumentami. Podstawowymi dokumentami w RK jest: dla wpłat gotówki do kasy jest druk KP (kasa przyjmie) dla wypłat gotówki z kasy jest druk KW (kasa wyda) Powyższe druki są drukami ścisłego zarachowania co oznacza że muszą być ponumerowane i […]

Czytaj więcej

Odpowiedzialność biura rachunkowego za błędy w rozliczeniach

Na początek szokująca może dla niektórych przedsiębiorców prawda: Biura rachunkowe nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania swoich klientów.  Mówiąc jeszcze inaczej: powierzenie księgowości specjalistom nie zwalnia z odpowiedzialności podatkowej za skutki popełnionych przez nich błędów.Przedsiębiorca ryzykuje zajęcie całego swojego majątku, jeżeli z powodu nieuregulowanych danin dojdzie do egzekucji. Jeśli jednak przedsiębiorca powierzy prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu, […]

Czytaj więcej

Księgowość w spółce z o.o. – kto ją prowadzi?

Podczas zakładania firmy pojawia się pytanie: kto będzie czuwał nad jej stanem finansowym? Księgowość w spółce z o.o. wydaje się wyzwaniem, ale jej prowadzenie daje szerszy wgląd w sytuację finansową firmy, niż ma to miejsce w wypadku choćby jednoosobowej działalności gospodarczej. Dzięki znajomości sytuacji finansowej firmy można przewidzieć wszelkie wzloty, a przede wszystkim potencjalne upadki […]

Czytaj więcej

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

Zadzwoń do nas +48 500 300 788

Masz Jakiekolwiek pytania?

Napisz do nas