Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

  Artykuły

  Skorzystaj z bazy wiedzy
  rachunkowej SIGMAPARTNER

  Po 1 lipca e-commerce VAT, czyli nowe obowiązki dla sklepów internetowych i dropshippingu

  Po 1 lipca 2021 roku będą obowiązywać nowe obowiązki VAT-owskie dla sklepów internetowych, platform sprzedażowych oraz portali aukcyjnych, działających na terenie Unii Europejskiej.
  Wiele wskazuje na to, że czeka nas wzrost cen towarów kupowanych poza UE i być może także kosztów obsługi logistycznej.
  To jednak zdecydowanie pozytywna informacja dla Polskich sprzedawców, którzy dziś konkurują z ofertami sklepów internetowych działających w modelu dropshippingu z Chin, czy ofert na platformach marketplace, gdzie nie są wystawiane faktury do zakupu. Coraz atrakcyjniejsze powinny stać się produkty „made in Poland.
  Nowy pakiet e-commerce przewiduje jednolity dla wszystkich państw członkowskich próg obrotu, do którego możliwe będzie rozliczanie VAT w państwie dostawcy i według obowiązującej w nim stawki. Wprowadza też punktu kompleksowej obsługi towarów importowanych IOSS (Import One Stop Shop), dzięki któremu firmy nie będą już musiały rejestrować się jako podatnik VAT w każdym kraju Unii Europejskiej, w którym prowadzą działalność sprzedażową. Wystarczy, że zrobią to raz w IOSS.
  Rejestracja w IOSS trwa już od 1 kwietnia 2021 roku – IOSS to punkt kompleksowej obsługi towarów importowanych, który ma ułatwiać pobieranie, deklarację i opłacanie podatku VAT sprzedawcom, którzy sprzedają importowane towary klientom w UE.
  Pakiet e-commerce ma ułatwić działanie firmom wysyłającym towary z Polski do konsumentów w innych krajach Europy. Dzięki nowym procedurom przedsiębiorcy handlujący w Internecie unikną kosztów i formalności, które dotychczas były wymagane w tego rodzaju transakcjach.
  Niekoniecznie na wszystkie zakupy zostanie nałożona danina  gdyż coraz więcej produktów wysyłana jest do klienta końcowego z różnych centrów logistycznych z Europy, nie tylko bezpośrednio z Chin.
  A co z dropshipping który jest dość powszechną praktyką sprzedawców na Allegro ?
  Otóż sprzedający spoza Unii Europejskiej ( nie mylić z przedsiębiorcami działającymi na zasadach dropshipping- czyli pośrednikami) będą się rozliczać na nowych zasadach – podatek VAT z tytułu tych transakcji rozliczać będą platformy, w tym właśnie Allegro. Oznacza to, że od sprzedawcy od tych transakcji pobrany będzie podatek VAT ponieważ mamy tu klasyczną sytuację gdzie towar wysyłany od sprzedawców z Chin i dostarczany do kupujących jest bezpośrednio z magazynów rozlokowanych w krajach UE, na przykład w Niemczech.
  Zmiany dla sklepów internetowych – jak będzie rozliczana sprzedaż wysyłkowa?
  Zmiany wprowadzane przez nowelizację ustawy o VAT mają również objąć przedsiębiorców prowadzących sklepy internetowe w zakresie sprzedaży wysyłkowej towarów na rzecz konsumentów z UE.
  Było tak: 
  Każde państwo członkowskie ma ustalony limit sprzedaży wysyłkowej, po którego przekroczeniu następował obowiązek rejestracji do VAT w kraju, w którym został przekroczony limit. Wiąże się to z rejestracją do VAT w danym kraju, składania w nim deklaracji VAT i tym samym prowadzeniem ewidencji VAT zgodnie z wymogami określonymi w danym państwie członkowskim.
  Ma być tak?
  Przedsiębiorca będzie miał wybór, czy chce:
  → dokonywać rozliczenia sprzedaży jako krajowej do limitu 10 tys. euro i po jego przekroczeniu dokonać rejestracji do VAT w kraju, gdzie znajdują się nabywcy – konsumenci;
  → skorzystać z procedury OSS, która polega na raportowaniu wszystkich transakcji wysyłkowych dokonywanych w UE w ramach jednej deklaracji VAT. W procedurze tej nie będzie konieczna rejestracja do VAT w każdym kraju członkowskim, w którym dokonywana jest sprzedaż.
  Skutki pozostałych zmian nowelizacji
  • Drobne zakupy dokonywane na zagranicznych portalach zakupowych (najczęściej chińskich) nie będą od 1 lipca zwolnione z podatku VAT.
  • Platformy sprzedaży w sieci, portale aukcyjne czy portale społecznościowe, na których odbywa się sprzedaż, mogą być zobowiązane nowymi przepisami do rozliczania VAT za sprzedawców korzystających z usług serwisu.
  • Zniesienie zwolnienia z VAT dla importu towarów w tzw. małych przesyłkach o wartości do 22 EUR we wszystkich państwach członkowskich.
  • Platformy sprzedażowe zostaną obarczone obowiązkiem poboru i zapłaty VAT od określonych transakcji realizowanych za ich pośrednictwem.
  Podsumowując rozwiązania które znajdą się w pakiecie e-commerce sytuacja wygląda następująco:
  W projekcie ustawy zmieniającej ustawę o VAT pojawiają się nowe pojęcia i definicje. Oto główne obszary zmian:
  1. Nowa definicja wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO) i sprzedaży na odległość towarów importowanych z państw trzecich (SOTI).
  2. Rozszerzenie małego punktu obsługi kompleksowej (MOSS), która obecnie jest stosowana dla usług telekomunikacyjnych, nadawczych i świadczonych drogą elektroniczną. Po zmianie procedura MOSS ma obejmować również:
  o wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość,
  o niektóre usługi świadczone na rzecz konsumentów, dla których miejscem świadczenia jest kraj konsumenta,
  o niektóre dostawy towarów dokonywane przez platformy handlowe.
  Po zmianie nie będzie to już MOSS (Mini One Stop Shop) tylko OSS (One Stop Shop).
  3. Sprzedaż towarów importowanych z państw trzecich o wartości przesyłki nieprzekraczającej 150 euro w procedurze IOSS (Import One Stop Shop). Zwolnienie z podatku VAT od importu będzie możliwe pod warunkiem, że podatek zostanie rozliczony w IOSS. Innym warunkiem zwolnienia będzie dokonanie zgłoszenia celnego np. przez firmę kurierską lub operatora pocztowego.
  4. Nie będzie już obowiązywało zwolnienie od podatku VAT importowego dla przesyłek o wartości nieprzekraczającej 22 euro. Brak takiego zwolnienia będzie obejmował całą UE.
  5. Platformy handlowe objęte zostaną obowiązkiem poboru podatku VAT od transakcji dokonywanych przez konsumentów za ich pośrednictwem. Ta nowa forma rozliczania transakcji będzie dokonywana w procedurze IOSS.

  Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

  Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

  Inne artykuły

  Czy cudzoziemiec może założyć spółkę w Polsce?

  Zakładanie firmy przez cudzoziemca

  Coraz częściej zdarza się, że do Polski przybywają mieszkańcy innych krajów i wielu z nich myśli o założeniu działalności gospodarczej. Przez ostatnie lata, zwłaszcza od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Polska stała się krajem bardzo atrakcyjnym dla cudzoziemców przybywających zza wschodniej granicy. W przypadku Białorusinów, Ukraińców czy Rosjan dodatkowym czynnikiem sprzyjającym zakładaniu działalności gospodarczej […]

  Czytaj więcej

  Kryptowaluty, a podatki – czy da się dobrze zarobić na kryptowalutach?

  Kryptowaluty ostatnio niezwykle elektryzują szerszą publikę. Padł kolejny rekord wartości bitcoina, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób pragnie dołączyć do gry w wydobywanie tej kryptowaluty i handel nią. Czy jednak w świetle przepisów podatkowych to się rzeczywiście opłaca? Dlaczego bitcoin jest taki sexy? W 2018 roku bitcoin będzie obchodził 10 urodziny. Ale to nie […]

  Czytaj więcej

  Jak oszczędzić czas przy wystawianiu faktur i sprawdzaniu zapłat oraz ograniczyć dojazdy do księgowej?

  …Jeśli więc chcesz oszczędzać czas i wygodnie, za jednym kliknięciem wystawić faktury, wysyłać je i windykować nie zapłacone w terminie, to koniecznie przeczytaj ten krótki artykuł. Czy korzystasz już z jakiegoś programu do wystawiania faktur? Zapewne, tak. …I zapewne doceniasz wygodę pracy online. …W sumie to nie ważne czy masz taki program i czy korzystasz […]

  Czytaj więcej

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  Zadzwoń do nas +48 500 300 788

  Masz Jakiekolwiek pytania?

  Napisz do nas