Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

Artykuły

Skorzystaj z bazy wiedzy
rachunkowej SIGMAPARTNER

Podatek przychodowy

podatek przychodowy

Podatek przychodowy CIT

Podatek przychodowy CIT jest w ogromnym stopniu unikany – według raportów MF aż 67% spółek decyduje się go nie odprowadzać „wykazując straty”. W związku z powyższym można by się zastanowić jaki system podatkowy zapewniłby stałe, większe wpływy do budżetu. Nie poprzez przymus odczytywany przez przedsiębiorców jako nadmierne obciążenie, ale jako podatek przyjazny (taki nie istnieje) który przedsiębiorca chętniej zapłaci (taka opcja istnieje).

Rozwiązaniem może być promowany przez Roberta Gwiazdowskiego sposób odprowadzania podatku CIT. Sposób jakim jest tzw. podatek przychodowy, czyli najzwyczajniejszy podatek od wartości netto na fakturze VAT. W odróżnieniu od tradycyjnego podatku CIT, proponowany odpowiednik jest prosty. Nie wymaga określania przez przedsiębiorcę  co jest, a co nie jest kosztem uzyskania przychodu.

Jakie korzyści są czerpane z takiego sposobu odprowadzania podatków?

Przede wszystkim, jak już zostało wspomniane, przedsiębiorca nie musi irracjonalnie regulować. Nie musi kreować kosztów skupiając się na tym, czy są one kosztem uzyskania przychodów. Zyskuje w ten sposób swobodę  zarządzania kapitałem. Może racjonalnie decydować o tym na co przekazać środki bez jakiegokolwiek zastanawiania się, czy urząd uzna to za wkład pieniężny który ma się zwrócić.

Oprócz wygody biznesmen jest w stanie zaoszczędzić także jakąś kwotę lub część kwoty, która zostałaby przeznaczona na obsługę księgową. Do tego na obsługę prawną przy transakcjach które z teorii powinny zabezpieczać przed bezwzględnym Urzędem Skarbowym.

Jakie korzyści, jakie zalety są partycypowane / przewidywane w takim układzie dla tegoż właśnie Urzędu Skarbowego?

Proste: po stronie urzędu mamy jednoznaczny oraz nieskomplikowany mechanizm liczenia podatku. W związku z tym i niższe koszty funkcjonowania takiego urzędu związane z zatrudnieniem osób do tego powołanych.

A mówimy tutaj o wzorze, który przedstawia się w ten sposób:
stopa podatkowa (propozycja 0,4%) * 1 wartość na fakturze = wartość podatku

Taka formuła ma też zalety dla Urzędu skarbowego ze względu na prostotę. Takie działanie potrafi wykonać uczeń szkoły podstawowej.

Jakie są podnoszone przykłady ryzyka?

Skoro w tej metodzie mówimy o tym, aby podatek przychodowy wynosił maksymalnie półtora procenta to taka właśnie struktura podatku sprawi, że organizacje gospodarcze nie będą się łączyły w struktury pionowe. Nie będą tego robić by wystawiać sobie faktury, by wyeliminować szczeble, które wystawiają faktury i które byłyby opodatkowane tym podatkiem. Skoro wymiar tego podatku będzie w granicach półtora procenta, to cała operacja ze względu na skomplikowanie struktury operacyjnej będzie wątpliwa. Dodając niejednoznaczność zarządczą i zbyt duży organizm, oczywiście w znacznej większości przypadków zniechęci do takiego działania.

Obecnie przedsiębiorcy by wyrzucić na zewnątrz czynności operacyjne, produkcyjne, czy wytwórcze ale przede wszystkim wszelkie czynności wewnętrzne firmy korzystają z opcji outsourcingu. Innymi słowy wypychają wiele działań na zewnątrz firmy. Oszczędności, wynikające z takiego rozwiązania, czyli powierzenia wykonania części procesów niosą ze sobą oszczędności rzędu 15, 20, a nawet czasem 30 proc. Dlatego podatek 1 proc. albo 1,5 proc. nie będzie miał tutaj większego znaczenia przy tej generalnej filozofii, o której mówimy.

Kolejnym argumentem, o którym się mówi jest obawa przed wyższą ceną wytwarzania produktów Polsce, w porównaniu do tych z Zachodu. Mowa jest o hipotetycznym podniesieniu ceny o około 1,5% ceny produktu w zestawieniu ze zdecydowanie wyższym kosztem wytworzenia ich w innych krajach. Oczywiście poza krajami Azji. Dla przykładu: biorąc pod uwagę produkt o cenie 20zł to podatek wyniósłby około 30 gr. Rozważając na przykład samochodów to jest to wręcz niezauważalna różnica.

Na co należy zwrócić uwagę rozpatrując takie rozwiązanie?

Po pierwsze:

  • podatek znacznie upraszcza sposób naliczania
  • obniża koszty wewnętrzne przedsiębiorcy
  • niweluje ryzyko prawne wynikające z niezrozumienia lub złej interpretacji a często złej woli urzędów.
  • obniża koszty kontroli ( tak dla US jak i dla przedsiębiorcy)
  • prosty mechanizm liczenia podatku i bardzo łatwe możliwości kontrolne a przez to US działa taniej.
  • powoduje racjonalne zarządzanie kosztami rzeczywiście poniesionymi, a nie rachunkowości podatkowej
  • W skali państwa wyrównujemy szanse polskich przedsiębiorstw, w rywalizacji z przedsiębiorstwami o kapitale zagranicznym lub strukturze zagranicznej, które nie płacą podatku CIT, czyli podatku dochodowego.

Nie trzeba tworzyć kolejnej policji. Nie trzeba tworzyć specjalnego podatku dla niektórych branż, oczywiście przede wszystkim których MF nie lubi (no bo i tak rykoszetem oberwie się wszystkim) to rozwiązanie jest proste i nie będzie służyło wszystkim prócz spekulującym z zagranicznym kapitałem czyli spekulujący na kosztach transgranicznych.

autor. Piotr T-Kurnik na podstawie WEI i artykułu Roberta Gwiazdowskiego

Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

Inne artykuły

O co chodzi w kryptowalutach?

Kryptowaluty, takie jak bitcoin, etherum i setki innych, to waluty wirtualne. Powstają dzięki kryptografii, a więc szyfrowaniu. Nie emitują ich żadne banki centralne. To by tłumaczyło tylko ich osobliwą nazwę. O co jednak w tym wszystkim chodzi? Czym się różnią od pieniądza tradycyjnego i dlaczego coraz więcej osób zaczyna w nie inwestować? Brak zaufania do […]

Czytaj więcej

Obowiązki biura rachunkowego

Zatrudnienie księgowego na stałe to bardzo wygodna sytuacja, nie mniej jednak kosztowna inwestycja. I czy właściwie inwestycja ? Co jest lepsze? Zatrudnienie księgowego, zlecenie usługi do biura rachunkowego, czy samodzielne prowadzenie księgowości? Jak wybrać biuro księgowe, które najlepiej spełni oczekiwanie Twojej firmy? Korzystając z usług biura rachunkowego, zyskujemy profesjonalną obsługę i doradztwo zawsze wtedy, kiedy […]

Czytaj więcej

Co zrobić, gdy wykryjesz błąd na wystawionej fakturze?

jak wystawić fakturę korygującą doradca podatkowy poznań

Błędy zdarzają się każdemu. W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej istnieje wiele okazji gdzie nietrudno o pomyłkę. Gdy przedsiębiorca wykryje błąd na wystawionej fakturze, powinien bez zwłoki poprawić go, wystawiając odpowiednią korektę. Gdy takie błędne faktury wyjdą na jaw w trakcie kontroli skarbowej, mogą sprawić przedsiębiorcy niemałe kłopoty, dlatego zawsze warto wykryte błędy naprawić jak najszybciej. […]

Czytaj więcej

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

Zadzwoń do nas +48 500 300 788

Masz Jakiekolwiek pytania?

Napisz do nas