Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

  Artykuły

  Skorzystaj z bazy wiedzy
  rachunkowej SIGMAPARTNER

  RETURNY i REFUNDY na AMAZON cz III

  Czy tzw. RETURNY i REFUNDY na AMAZON  mogą być trudne dla księgowego?

  Z poprzednich artykułów dowiedzieliśmy się co to są INBOUNDY, FC_TRANSFER i SALE. Z tego artykułu dowiemy się co to są zwroty, czyli tak zwane RETURNY i REFUNDY.

  By wytłumaczyć co to są ZWROTY i REFUNDACJE Amazona dla przykładu będziemy mieć do czynienia z kilkoma scenariuszami. Na początek najważniejsze: należy zaakceptować fakt że Amazon zbudował swoją przewagę m innymi przez to że bardzo ułatwia kupującym zwroty towarów (mówimy o zwrotach w modelu sprzedaży przez FBA) W przypadku FBA to amazon zarządza zwrotami a my jako sprzedawcy nie wiele mamy do powiedzenia. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że Klient zgłasza chęć zwrotu do Amazon – w większość przypadków, praktycznie natychmiastowo dostanie zwrot środków, co w naszym raporcie oznaczone jest REFUND. Czyli inaczej mówiąc wolno Ci Tomku w swoim domku.

  Skoro mamy podlinkowane zamówienie którego zwrot dotyczy (jako REFUND),  pamiętajmy, że klient dostaje zwrot całości wydanych pieniędzy, natomiast do nas nie trafia już całość – otóż należność zostaje pomniejszona o wydany wcześniej koszt obsługi FBA i tzw. return processing fee,  które stanowi 10% wcześniej pobranej prowizji przez Amazon. W związku z powyższym w systemie księgowym zrobić należy korektę do FV ale z wycofanym skutkiem magazynowym gdyż produkt do nas nie wrócił. Proste? No OK, Jak widać zwroty produktów wysyłanych z własnych magazynów realizujemy po swojemu, tutaj jednak tak nie można bo Amazon dba o klienta po swojemu. OK mamy zwrot, kwotę pomniejszoną o 10% i ten sam towar nadal na magazynie. Co dalej ? …dalej należy sprawdzić, czy mamy RETURN do tej samej transakcji (czyli zwrot produktu) Ważne: jeśli go tam nie będzie to trzeba zbadać dlaczego tak się stało?

  Gdzie jeszcze szukać RETURNÓW do tej samej transakcji?

  Jeśli nie ma RETURNU to wówczas warto pogrzebać w Reimbursement Report, zlokalizowanym w Raports –> Fulfilment by Amazon –> Reimbursement . Jeśli Amazon przyznał klientowi zwrot, a nam odszkodowanie to powinniśmy tam znaleźć wszystkie tak zwane „odszkodowania”, które otrzymaliśmy od Amazon.
  Dlaczego taka polityka? Amazonowi nie opłaca się opłacać wysyłki zwrotnej z produktem od klienta do jednego z ich magazynów szczególnie kiedy magazyn jest w innym kraju.

  Odszkodowanie Amazon – algorytm tej wyceny odszkodowania jest dość złożony i nie jest znany sprzedawcom, ale dodamy, że kwota jaką otrzymcie od Amazon jest akceptowalna i nie będziecie stratni. Przyznana przez Amazon kwota odszkodowania jest szacowaną wartością naszego towaru, i np. średnią cenę produktów w danej kategorii. W każdym razie da się przeżyć taki sposób na rozliczenie za zwrot.
  Kiedy otrzymamy odszkodowanie to możemy dzięki temu zniszczyć produkt z naszego magazynu. Co to znaczy zniszczyć? To znaczy, że wywołujemy skutek magazynowy, robimy RW na ten produkt i najlepiej protokół zniszczenia z opisanym powodem i np. ID odszkodowania z Amazon. Proste.

  Są też takie scenariusze, że produkt wrócił od klienta uszkodzony i z powodu uszkodzeń produkt nie nadaje się do ponownej sprzedaży i odpowiedzialności za to nie ponosi Amazon – w takiej sytuacji pytanie czy macie ubezpieczone produkty? Jak nie, robimy zlecenie zniszczenia produktu przez Amazon i tak jak powyżej RW i protokół zniszczenia. Proste? No proste
  Kolejny scenariusz jest taki: produkt uległ uszkodzeniu już w magazynie Amazon i jest widoczny na ich magazynie z zapisem „WAREHOUSE DAMAGE”… i tak przez jakiś czas aż pewnego dnia zostanie zniszczony. Powinniśmy otrzymać odszkodowanie od Amazon. Cytuacja jak poprzednio. Proste? Ok
  …no to teraz wisienka na torcie: czyli sytuacja, w której klient odsyła produkt (czyli widzimy “RETURN”) niestety odesłanie produktu nastapiło do magazynu w innym kraju a nie do tego skąd była pierwotna wysyłka. Więc tak: produkt był wysłany z Polskiego magazynu do NIemieckiego i na Polskim magazynie utworzyliśmy pierwotną FV sprzedaży, ale skoro został zwrócony do magazynu w Niemczech, to w takiej sytuacji sugerujemyby wystawić korektę do tej faktury wprowadzajac datę magazynową spójną z datą “RETURN”, ale jednocześnie zrobić MMkę (przesunięcie między magazynowe) tego produktu z magazynu polskiego do magazynu niemieckiego. MMka to tylko dokument wewnętrzny ale aby mieć porzadek na magazynach dopiszmy, że dotyczyła takiego i takiego zwrotu.
  Zalecamy kontrolowanie ilości, które dotarły w zbiorczej wysyłce do Amazon – jest to baza do wyliczania zgodności stanów magazynowych – jeżeli Amazon doliczył się mniejszej ilości sztuk niż wysłaliśmy, to możemy zrobić dwie rzeczy: przyjąć to za pewnik i tak skorygować nasze WZtki i PZtki, albo trzeba prosić Amazon o ponowne zweryfikowanie wysyłki. Jesli Amazon dolicza się większej ilość sztuk niż wysyłaliśmy- w takiej sytuacji zalecamy analizę Daily Inventory Report gdyż może okazać się że wysłana ilość została skorygowana parę dni po dostawie.

  Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

  Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

  Inne artykuły

  Jakie zalety ma sprzedaż na AMAZON ?

  Wśród niewątpliwie wielu zalet prowadzenia sprzedaży na Amazon Nasza księgowość amazonnz tych najważniejszych wymienia: -możliwość dotarcia do 340 milionów klientów na całym świecie, po za tym: – możliwość sprzedaży za pośrednictwem magazynów Amazon, – bezpieczne transakcje płatnicze, – przydatne narzędzia sprzedażowo-logistyczne, – dostęp do raportów i danych zamówień, – możliwość promocji swoich ofert. – konkurencyjne koszty biznesu na arenie międzynarodowej Wszyscy wiedzą, […]

  Czytaj więcej

  System księgowy i CRM najlepiej dopasowany do efektywnego zarządzania firmą.

  Czym jest Comarch ERP Optima? Comarch ERP Optima to najpopularniejszy w Polsce program stworzony dla małych i średnich firm z każdej branży. Dzięki wbudowanym rozwiązaniom jest najchętniej wybieranym oprogramowaniem wśród biur rachunkowych i doradców podatkowych. Zaufało jemu już ponad 60 000 Klientów. Jakie są zalety Comarch ERP Optima? -Największy plus to zdecydowanie bardziej efektywne zarządzanie […]

  Czytaj więcej

  Bitcoin (BTC) robi od pewnego czasu oszałamiającą karierę !

  Bitcoin (BTC) robi od pewnego czasu oszałamiającą karierę. Internauci szukają o nim informacji nierzadko częściej, niż newsów związanych z niektórymi celebrytami. Słyszy się o nim w rozmowach w komunikacji publicznej czy w pubach. Śpiewał o nim topowy raper Eminem, żartowali na jego temat bohaterowie serialu kryminalnego „CSI”, swoje płyty sprzedawali za BTC muzycy zespołu Mastodon […]

  Czytaj więcej

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  Zadzwoń do nas +48 500 300 788

  Masz Jakiekolwiek pytania?

  Napisz do nas