Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

Artykuły

Skorzystaj z bazy wiedzy
rachunkowej SIGMAPARTNER

samozatrudnienie VS Etat

biuro księgowe poznań samozatrudnienie a etat korzyści

biuro księgowe poznań samozatrudnienie a etat korzyści

Trawa zawsze wydaje się bardziej zielona na drugiej stronie brzegu -tak mówi stare przysłowie. W dzisiejszych czasach wiele osób zastanawia się, jaka forma zatrudnienia będzie dla nich najkorzystniejsza. Oczywiście podczas prowadzenia działalności gospodarczej nie ma prostych i szybkich odpowiedzi. Nasze biuro księgowe z siedzibą w Luboniu (Poznań) pomoże Państwu poznać korzyści obydwu tych rozwiązań.

Samozatrudnienie to druga najpopularniejsza po umowie zlecenie forma zatrudnienia w Polsce, jak wynika z danych GUS. Popularność tą można przypisać temu, że pracodawcy ponoszą dzięki niej mniejsze koszta, a pracownicy otrzymują w efekcie więcej pieniędzy do własnej kieszeni.

Pracując na etacie, zazwyczaj można liczyć na terminową pensję, stałe godziny pracy, płatne nadgodziny, opłacenie składek emerytalno-rentowych, opiekę zdrowotną oraz płatny urlop. Jednocześnie osoby pracujące na pełen etat mają mniejsze koszty uzyskania przychodu, a Pracodawca zatrudniający danego pracownika na etat płaci znacznie wyższy koszt, tak więc mniej pieniędzy trafia koniec końców do pracownika, który jako wynagrodzenie otrzymuje kwotę netto mniejszą od osoby na samozatrudnieniu.

Przechodząc na samozatrudnienie, można odkryć wiele innych korzyści, nie tylko wyższą płacę. Otwierając własną działalność gospodarczą, można współpracować z wieloma klientami jednocześnie – co w przypadku wielu różnych zawodów może okazać się znacznie korzystniejsze, niż stała współpraca z pojedynczym klientem.

Samozatrudnienie wiąże się jednak również z koniecznością prowadzenia księgowości i opłacania podatków, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Otwiera to jednocześnie drogę do optymalizacji podatkowej i takich możliwości jak zakładanie spółek w Anglii czy odliczanie VAT od kupowanych towarów i usług. Samozatrudnienie pozwoli też na rozliczanie kosztów transportu, elektroniki itp.

W pierwszych 2 latach prowadzenia działalności gospodarczej można również czerpać korzyści z tak zwanego „małego ZUS-u”, czyli preferencyjnej, niższej składki z ZUS. Uprawnione są do tego te osoby, które otwierają własną działalność gospodarczą, a które nie prowadziły takowej w przeciągu pięciu ostatnich lat.

Po dwóch latach, gdy samo-zatrudnionego przestanie obejmować preferencyjna składka ZUS, sytuacja może się zmienić. Nawet wtedy istnieją nowe rozwiązania jak, chociażby możliwość przeniesienia spółki do Anglii oferująca nowe korzyści przedsiębiorcy. Finalnie, dużo w kwestii takiego wyboru zależy zawsze od indywidualnej sytuacji i zawodu danej osoby. Dobre biuro księgowe może pomóc Ci ocenić, jaka forma zatrudnienia będzie dla ciebie najkorzystniejsza, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki i kwoty wchodzące w grę.

Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

Inne artykuły

Kradzież majątku firmowego – jak rozliczyć?

biuro rachunkowe poznań cennik

Prowadzenie działalności obarczone jest różnego rodzaju ryzykiem, w większości wypadków przedsiębiorca ryzykuje podejmując odważne decyzje finansowe, bądź marketingowe. Nie należy jednak zapominać, o zwykłym ryzyku jakie wiąże się z posiadaniem majątku firmowego. Istnieją scenariusze wydarzeń o których czasem nawet strach myśleć, jednak odpowiedzialny przedsiębiorca powinien być przygotowany na każdą ewentualność, która może mieć miejsce podczas […]

Czytaj więcej

Spółka komandytowa

Spółka komandytowa jest jedną ze spółek prawa handlowego, zaliczaną do grupy spółek osobowych – obok spółki jawnej, partnerskiej oraz spółki komandytowo – akcyjnej. Sposoby powstania spółki komandytowej są identyczne,  jak w przypadku innych spółek osobowych. Może ona powstać albo poprzez zawarcie umowy założycielskiej i dokonanie odpowiednich czynności rejestracyjnych, Spółka komandytowa powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców […]

Czytaj więcej

Jak chronić dane firmowe na komputerze, telefonie czy tablecie?

Czy usługa przechowywania danych w chmurze jest bezpieczna ? Zakładamy, że chyba każdy użytkownik komputera doświadczył w swoim życiu utraty danych. Jeżeli komuś się to nie przytrafiło, to ma dużo szczęścia, jednak bardzo prawdopodobne jest, że może ono go opuścić. Utrata danych to poważnym problemem, tym bardziej, że w większości przypadków są one utracone nieodwracalnie, […]

Czytaj więcej

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

Zadzwoń do nas +48 500 300 788

Masz Jakiekolwiek pytania?

Napisz do nas