Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

Artykuły

Skorzystaj z bazy wiedzy
rachunkowej SIGMAPARTNER

samozatrudnienie VS Etat

biuro księgowe poznań samozatrudnienie a etat korzyści

biuro księgowe poznań samozatrudnienie a etat korzyści

Trawa zawsze wydaje się bardziej zielona na drugiej stronie brzegu -tak mówi stare przysłowie. W dzisiejszych czasach wiele osób zastanawia się, jaka forma zatrudnienia będzie dla nich najkorzystniejsza. Oczywiście podczas prowadzenia działalności gospodarczej nie ma prostych i szybkich odpowiedzi. Nasze biuro księgowe z siedzibą w Luboniu (Poznań) pomoże Państwu poznać korzyści obydwu tych rozwiązań.

Samozatrudnienie to druga najpopularniejsza po umowie zlecenie forma zatrudnienia w Polsce, jak wynika z danych GUS. Popularność tą można przypisać temu, że pracodawcy ponoszą dzięki niej mniejsze koszta, a pracownicy otrzymują w efekcie więcej pieniędzy do własnej kieszeni.

Pracując na etacie, zazwyczaj można liczyć na terminową pensję, stałe godziny pracy, płatne nadgodziny, opłacenie składek emerytalno-rentowych, opiekę zdrowotną oraz płatny urlop. Jednocześnie osoby pracujące na pełen etat mają mniejsze koszty uzyskania przychodu, a Pracodawca zatrudniający danego pracownika na etat płaci znacznie wyższy koszt, tak więc mniej pieniędzy trafia koniec końców do pracownika, który jako wynagrodzenie otrzymuje kwotę netto mniejszą od osoby na samozatrudnieniu.

Przechodząc na samozatrudnienie, można odkryć wiele innych korzyści, nie tylko wyższą płacę. Otwierając własną działalność gospodarczą, można współpracować z wieloma klientami jednocześnie – co w przypadku wielu różnych zawodów może okazać się znacznie korzystniejsze, niż stała współpraca z pojedynczym klientem.

Samozatrudnienie wiąże się jednak również z koniecznością prowadzenia księgowości i opłacania podatków, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Otwiera to jednocześnie drogę do optymalizacji podatkowej i takich możliwości jak zakładanie spółek w Anglii czy odliczanie VAT od kupowanych towarów i usług. Samozatrudnienie pozwoli też na rozliczanie kosztów transportu, elektroniki itp.

W pierwszych 2 latach prowadzenia działalności gospodarczej można również czerpać korzyści z tak zwanego „małego ZUS-u”, czyli preferencyjnej, niższej składki z ZUS. Uprawnione są do tego te osoby, które otwierają własną działalność gospodarczą, a które nie prowadziły takowej w przeciągu pięciu ostatnich lat.

Po dwóch latach, gdy samo-zatrudnionego przestanie obejmować preferencyjna składka ZUS, sytuacja może się zmienić. Nawet wtedy istnieją nowe rozwiązania jak, chociażby możliwość przeniesienia spółki do Anglii oferująca nowe korzyści przedsiębiorcy. Finalnie, dużo w kwestii takiego wyboru zależy zawsze od indywidualnej sytuacji i zawodu danej osoby. Dobre biuro księgowe może pomóc Ci ocenić, jaka forma zatrudnienia będzie dla ciebie najkorzystniejsza, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki i kwoty wchodzące w grę.

Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

Inne artykuły

Kasy fiskalne online

  Z dniem 1-go maja weszła w życie nowelizacja ustawy ustawy o VAT dotycząca kas fiskalnych. Zgodnie z założeniami tego projektu kasy fiskalne online będą musieli stosować podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, która została uznana za szczególnie narażoną na nadużycia określoną w ustawie o VAT branżach. Wymieniane są branże takie jak usługi budowlane, fryzjerskie, gastronomiczne, […]

Czytaj więcej

ZUS odmawia rent i zabiera zasiłki chorobowe, jednocześnie hojnie rozdaje nagrody swoim pracownikom

biuro księgowe luboń

Średnia obciążenia składkami na ubezpieczenie społeczne dla Polski wynosi 30% kosztów pracy, dla krajów OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) – 23. Jasno z tego wynika, że obywatele innych rozwiniętych państw płacą mniej niż my, dużo mniej. Warto pamiętać, że pieniądze wpływające do ZUS nie pochodzą jednak wyłącznie z tytułu oskładkowania naszych pensji. Instytucja ta […]

Czytaj więcej

Co ma kurs euro do podatków w Polsce?

Wydawałoby się, że niewiele, przecież w naszym kraju płacimy polskimi złotówkami, nie tylko podatki zresztą. A jednak! Jeszcze rok temu, również na początku października, kurs euro był nieco wyższy. Dla polskich przedsiębiorców oznaczało to wyższe limity określonych podatków czy amortyzacji środków trwałych. Od stycznia 2019 sytuacja ulegnie zmianie… Choć wahania w kursie euro wydają się […]

Czytaj więcej

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

Zadzwoń do nas +48 500 300 788

Masz Jakiekolwiek pytania?

Napisz do nas