Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

  Artykuły

  Skorzystaj z bazy wiedzy
  rachunkowej SIGMAPARTNER

  samozatrudnienie VS Etat

  biuro księgowe poznań samozatrudnienie a etat korzyści

  biuro księgowe poznań samozatrudnienie a etat korzyści

  Trawa zawsze wydaje się bardziej zielona na drugiej stronie brzegu -tak mówi stare przysłowie. W dzisiejszych czasach wiele osób zastanawia się, jaka forma zatrudnienia będzie dla nich najkorzystniejsza. Oczywiście podczas prowadzenia działalności gospodarczej nie ma prostych i szybkich odpowiedzi. Nasze biuro księgowe z siedzibą w Luboniu (Poznań) pomoże Państwu poznać korzyści obydwu tych rozwiązań.

  Samozatrudnienie to druga najpopularniejsza po umowie zlecenie forma zatrudnienia w Polsce, jak wynika z danych GUS. Popularność tą można przypisać temu, że pracodawcy ponoszą dzięki niej mniejsze koszta, a pracownicy otrzymują w efekcie więcej pieniędzy do własnej kieszeni.

  Pracując na etacie, zazwyczaj można liczyć na terminową pensję, stałe godziny pracy, płatne nadgodziny, opłacenie składek emerytalno-rentowych, opiekę zdrowotną oraz płatny urlop. Jednocześnie osoby pracujące na pełen etat mają mniejsze koszty uzyskania przychodu, a Pracodawca zatrudniający danego pracownika na etat płaci znacznie wyższy koszt, tak więc mniej pieniędzy trafia koniec końców do pracownika, który jako wynagrodzenie otrzymuje kwotę netto mniejszą od osoby na samozatrudnieniu.

  Przechodząc na samozatrudnienie, można odkryć wiele innych korzyści, nie tylko wyższą płacę. Otwierając własną działalność gospodarczą, można współpracować z wieloma klientami jednocześnie – co w przypadku wielu różnych zawodów może okazać się znacznie korzystniejsze, niż stała współpraca z pojedynczym klientem.

  Samozatrudnienie wiąże się jednak również z koniecznością prowadzenia księgowości i opłacania podatków, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Otwiera to jednocześnie drogę do optymalizacji podatkowej i takich możliwości jak zakładanie spółek w Anglii czy odliczanie VAT od kupowanych towarów i usług. Samozatrudnienie pozwoli też na rozliczanie kosztów transportu, elektroniki itp.

  W pierwszych 2 latach prowadzenia działalności gospodarczej można również czerpać korzyści z tak zwanego „małego ZUS-u”, czyli preferencyjnej, niższej składki z ZUS. Uprawnione są do tego te osoby, które otwierają własną działalność gospodarczą, a które nie prowadziły takowej w przeciągu pięciu ostatnich lat.

  Po dwóch latach, gdy samo-zatrudnionego przestanie obejmować preferencyjna składka ZUS, sytuacja może się zmienić. Nawet wtedy istnieją nowe rozwiązania jak, chociażby możliwość przeniesienia spółki do Anglii oferująca nowe korzyści przedsiębiorcy. Finalnie, dużo w kwestii takiego wyboru zależy zawsze od indywidualnej sytuacji i zawodu danej osoby. Dobre biuro księgowe może pomóc Ci ocenić, jaka forma zatrudnienia będzie dla ciebie najkorzystniejsza, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki i kwoty wchodzące w grę.

  Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

  Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

  Inne artykuły

  Jakie prace związane są z zamknięciem roku w Sp. z o. o. ?

  Artykuł ten miał być zupełnie o czymś innym. Pomyślałem sobie jednak, że skoro mamy zbliżający się koniec kwartału warto by było napisać coś na temat przygotowań do zamknięcia roku i prac jakie są z tym związane, a temat odpowiedzialności w spółce zarówno właścicieli jak i członków Zarządu zostanie poruszony innym razem. Ktoś może pomyśleć, że […]

  Czytaj więcej

  Rozliczanie z Amazon faktur własnych i kontrahentów

  Ponieważ faktura Vat na Amazon musi spełniać wszystkie wymagane standardy to jest ona bardzo szczegółowo a nawet można powiedzieć że przesłane dokumenty sprzedaży są rygorystycznie przeglądane i weryfikowane. Chodzi tutaj o faktury, które sprzedawcy otrzymują od dostawców  – to istotne gdyż taka faktura jest dokumentem niezbędnym w razie ewentualnych reklamacji dotyczących jakości sprzedawanych produktów, czy […]

  Czytaj więcej

  Księgowość w spółce z o.o. – kto ją prowadzi?

  Podczas zakładania firmy pojawia się pytanie: kto będzie czuwał nad jej stanem finansowym? Księgowość w spółce z o.o. wydaje się wyzwaniem, ale jej prowadzenie daje szerszy wgląd w sytuację finansową firmy, niż ma to miejsce w wypadku choćby jednoosobowej działalności gospodarczej. Dzięki znajomości sytuacji finansowej firmy można przewidzieć wszelkie wzloty, a przede wszystkim potencjalne upadki […]

  Czytaj więcej

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  Zadzwoń do nas +48 500 300 788

  Masz Jakiekolwiek pytania?

  Napisz do nas