Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

  Artykuły

  Skorzystaj z bazy wiedzy
  rachunkowej SIGMAPARTNER

  Urlop macierzyński – Kiedy i komu przysługuje

  Zakładanie spółek w Anglii

  Prawo do urpregnant-silhouette_23-2147510643lopu ustanawiają przepisy Kodeksu pracy, a zatem przysługuje pracownikom. Oznacza to, że urlop macierzyński dotyczy jedynie osób zatrudnionych na umowę o pracę. Prawa do urlopu nie uzyskają osoby wykonujące pracą w oparciu o umowy o dzieło lub umowy zlecenia.

  O prawie do urlopu zatrudnionej matki decyduje urodzenie dziecka. Formalnie wystarczy dostarczyć pracodawcy zaświadczenie ze szpitala. Żadne odręcznie pisane wnioski nie będą do tego potrzebne. Urlop macierzyński liczy się od dnia narodzin dziecka. Pracodawca nie ma prawa rozwiązać umowy z podwładną będącą na urlopie macierzyńskim (ogłoszenie upadłości przez firmę, w której zatrudniona jest młoda matka to jedyny wyjątek).

  Na podstawie zaświadczenia lekarskiego z urlopu macierzyńskiego można skorzystać na dwa tygodnie przed przewidywaną datą porodu. Ta decyzja leży po stronie kobiety, a nie pracodawcy. Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe matek przebywających na urlopie macierzyńskim opłaca państwo (ZUS).

  Długość urlopu macierzyńskiego

  • Urodzenie jednego dziecka – 20 tygodni
  • Urodzenie dwojga dzieci (jeden poród) – 31 tygodni
  • Urodzenie trojga dzieci (jeden poród) – 33 tygodnie
  • Urodzenie czworga dzieci (jeden poród) – 35 tygodni
  • Urodzenie pięciorga i więcej dzieci (jeden poród) – 37 tygodni
  • Adopcja dziecka w wieku do 7 roku życia – 20 tygodni

  W przypadku, gdy dziecko urodzi się martwe lub gdy zgon nastąpi przed upływem 8 tygodnia życia, urlop macierzyński wynosi 8 tygodni + 7 dni od dnia zgonu.

  Dodatkowy urlop macierzyński

  Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego młoda matka ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który możliwy jest również do podzielenia pomiędzy dwóch rodziców.

  Urodzenie jednego dziecka -6 tygodni
  Urodzenie dwojga i więcej dzieci (jeden poród) –  8 tygodni

  Matka lub ojciec korzystający z dodatkowego urlopu macierzyńskiego może wykonywać pracę u swojego pracodawcy w ograniczonym czasie pracy nie przekraczającym połowie pełnego czasu pracy na stanowisku.

  Urlop rodzicielski

  Przysługuje po dodatkowym urlopie macierzyńskim. Wynosi 26 tygodni bez względu na liczbę dzieci urodzonych w pojedynczym porodzie lub adoptowanych. Dzięki niemu w sumie rodzice będą mogli pozostać z dzieckiem w domu przez 52 tygodnie.

  Umowa o pracę na czas nieokreślony
  Kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę znajdują się w najlepszej sytuacji. Przysługuje im zarówno urlop, jak i zasiłek. W zależności od długości urlopu wysokość wynagrodzenia otrzymywanego przez matkę może być różna. W przypadku pełnego 52 tygodniowego urlopu, wynagrodzenie wyniesie 80% pensji. Półroczny urlop zwiększy tą kwotę do 100%. Jeżeli jednak w czasie półrocznego urlopu macierzyńskiego, matka zadecyduje o jego przedłużeniu, przez pozostałe 6 miesięcy otrzyma 60% wynagrodzenia.

  Umowa o pracę na czas określony
  W tym wypadku urlop nie może przekroczyć ostatniego dnia zawartego w umowie, gdyż przestaje on tego dnia być pracownikiem. Zasiłek macierzyński przysługuje jej nadal przez 52 tygodnie.

  Umowa zlecenie i umowa o dzieło
  Urlop macierzyński nie przysługuje kobietom zatrudnionym w według takiej umowy. Zasiłek macierzyński przysługuje jednak wszystkim paniom, które dobrowolnie odprowadzały składkę chorobową do ZUS do dnia porodu.

  Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

  Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

  Inne artykuły

  Sprzedaż internetowa – poznaj rozwiązania, które ją ułatwią

  sprzedaż internetowa

  Sprzedaż internetowa i sektor ERP w naszym biurze Sprzedaż internetowa prowadzona przez naszych klientów wymaga wdrożenia wielu, nie raz innowacyjnych funkcjonalności. W związku z tym, że specjalizujemy się we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań do zarządzania dla klientów mikro, małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw, to jesteśmy w stanie je dostarczyć. Produkty, które promujemy to elastyczne rozwiązania dostosowane do […]

  Czytaj więcej

  Jak automatycznie wystawiać faktury i prowadzić obsługę rozliczeń handlowych?

  ZOSTAŃ NASZYM KLIENTEM ! System ifaktury jak w powyższej reklamie otrzymasz za darmo ! …A może interesuje Cię moduł HANDEL Z MAGAZYNEM umożliwiający obsługę transakcji handlowych ? ERP Optima Faktury to moduł przeznaczony dla firm usługowych, który w prosty sposób umożliwia obsługę transakcji handlowych. Dzięki pełnej integracji z pozostałymi modułami przepływ danych w programie jest […]

  Czytaj więcej

  Umowa najmu lokalu

  Umowa najmu, jest umową regulowaną przepisami kodeksu cywilnego, w której wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania na czas określony bądź nieokreślony, natomiast najemca zobowiązuje się płacić w zamian czynsz w określonej wysokości. Czynsz najmu dla przedsiębiorcy jest kosztem, bowiem Wydatki z tytułu czynszu najmu lokalu czy samochodu osobowego używanego dla potrzeb działalności gospodarczej kwalifikuje […]

  Czytaj więcej

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  Zadzwoń do nas +48 500 300 788

  Masz Jakiekolwiek pytania?

  Napisz do nas