Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

  Artykuły

  Skorzystaj z bazy wiedzy
  rachunkowej SIGMAPARTNER

  Urlop macierzyński – Kiedy i komu przysługuje

  Zakładanie spółek w Anglii

  Prawo do urpregnant-silhouette_23-2147510643lopu ustanawiają przepisy Kodeksu pracy, a zatem przysługuje pracownikom. Oznacza to, że urlop macierzyński dotyczy jedynie osób zatrudnionych na umowę o pracę. Prawa do urlopu nie uzyskają osoby wykonujące pracą w oparciu o umowy o dzieło lub umowy zlecenia.

  O prawie do urlopu zatrudnionej matki decyduje urodzenie dziecka. Formalnie wystarczy dostarczyć pracodawcy zaświadczenie ze szpitala. Żadne odręcznie pisane wnioski nie będą do tego potrzebne. Urlop macierzyński liczy się od dnia narodzin dziecka. Pracodawca nie ma prawa rozwiązać umowy z podwładną będącą na urlopie macierzyńskim (ogłoszenie upadłości przez firmę, w której zatrudniona jest młoda matka to jedyny wyjątek).

  Na podstawie zaświadczenia lekarskiego z urlopu macierzyńskiego można skorzystać na dwa tygodnie przed przewidywaną datą porodu. Ta decyzja leży po stronie kobiety, a nie pracodawcy. Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe matek przebywających na urlopie macierzyńskim opłaca państwo (ZUS).

  Długość urlopu macierzyńskiego

  • Urodzenie jednego dziecka – 20 tygodni
  • Urodzenie dwojga dzieci (jeden poród) – 31 tygodni
  • Urodzenie trojga dzieci (jeden poród) – 33 tygodnie
  • Urodzenie czworga dzieci (jeden poród) – 35 tygodni
  • Urodzenie pięciorga i więcej dzieci (jeden poród) – 37 tygodni
  • Adopcja dziecka w wieku do 7 roku życia – 20 tygodni

  W przypadku, gdy dziecko urodzi się martwe lub gdy zgon nastąpi przed upływem 8 tygodnia życia, urlop macierzyński wynosi 8 tygodni + 7 dni od dnia zgonu.

  Dodatkowy urlop macierzyński

  Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego młoda matka ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który możliwy jest również do podzielenia pomiędzy dwóch rodziców.

  Urodzenie jednego dziecka -6 tygodni
  Urodzenie dwojga i więcej dzieci (jeden poród) –  8 tygodni

  Matka lub ojciec korzystający z dodatkowego urlopu macierzyńskiego może wykonywać pracę u swojego pracodawcy w ograniczonym czasie pracy nie przekraczającym połowie pełnego czasu pracy na stanowisku.

  Urlop rodzicielski

  Przysługuje po dodatkowym urlopie macierzyńskim. Wynosi 26 tygodni bez względu na liczbę dzieci urodzonych w pojedynczym porodzie lub adoptowanych. Dzięki niemu w sumie rodzice będą mogli pozostać z dzieckiem w domu przez 52 tygodnie.

  Umowa o pracę na czas nieokreślony
  Kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę znajdują się w najlepszej sytuacji. Przysługuje im zarówno urlop, jak i zasiłek. W zależności od długości urlopu wysokość wynagrodzenia otrzymywanego przez matkę może być różna. W przypadku pełnego 52 tygodniowego urlopu, wynagrodzenie wyniesie 80% pensji. Półroczny urlop zwiększy tą kwotę do 100%. Jeżeli jednak w czasie półrocznego urlopu macierzyńskiego, matka zadecyduje o jego przedłużeniu, przez pozostałe 6 miesięcy otrzyma 60% wynagrodzenia.

  Umowa o pracę na czas określony
  W tym wypadku urlop nie może przekroczyć ostatniego dnia zawartego w umowie, gdyż przestaje on tego dnia być pracownikiem. Zasiłek macierzyński przysługuje jej nadal przez 52 tygodnie.

  Umowa zlecenie i umowa o dzieło
  Urlop macierzyński nie przysługuje kobietom zatrudnionym w według takiej umowy. Zasiłek macierzyński przysługuje jednak wszystkim paniom, które dobrowolnie odprowadzały składkę chorobową do ZUS do dnia porodu.

  Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

  Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

  Inne artykuły

  Na czy polega różnica pomiędzy optymalizacją a unikaniem podatków

  optymalizacja podatków a offshore scam

  W kwietniu światem wstrząsnął skandal „panama papers” związany z wyciekiem powyżej 11 milionów dokumentów należących do 214 tysięcy firm oraz aż 140 przywódców z krajów całego świata. Dokumenty należące do firmy prawniczej Mossack Fonseca, dotyczyły zatajenia części zysków oraz majątku w rajach podatkowych, poprzez nieuczciwe i nielegalne uchylanie się od płacenia podatków i innych należności. […]

  Czytaj więcej

  Spółka Cywilna z małżonkiem

  Spółka Cywilna małżonków

  Spółka Cywilna jest prosta do założenia i prowadzenia, a w dodatku, należy do jednej z najtańszych form działalności gospodarczej. Z tego względu jest ona częstym wyborem wśród początkujących przedsiębiorców. Wspólnicy takiej spółki muszą wspólnie określić jej cel gospodarczy i wnieść do niej swoje wkłady finansowe. Za zobowiązania finansowe spółki solidarnie odpowiadają oni własnym majątkiem. Nierzadko, […]

  Czytaj więcej

  Wstęp do ICO

  Tradycyjne rynki finansowe wraz ze swoim rozwojem napotkały na spory problem – zbytniej regulacji. Wprowadzenie spółki na giełdę i emisja jej akcji jest dziś mocno karkołomnym zadaniem. Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że reakcją na takie działania regulatorów była niejako oddolna liberalizacja procesów. Zaszła ona do tego na rynku technologii blockchain. Omówimy dziś fenomen […]

  Czytaj więcej

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  Zadzwoń do nas +48 500 300 788

  Masz Jakiekolwiek pytania?

  Napisz do nas