
Zarząd sukcesyjny – nowa, potrzebna ustawa
25 listopada weszła w życie ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, która jest bardzo ważna dla wielu polskich przedsiębiorców. Śmierć właściciela nie będzie już zatem oznaczać konieczności likwidacji jednoosobowej działalności gospodarczej. Nowa ustawa umożliwia powołanie tak zwanego zarządcy sukcesyjnego, który przejmie prowadzenie firmy po śmierci właściciela. Można go ustanowić za życia przedsiębiorcy, jak i po jego śmierci, ale w tym drugim przypadku mamy na to tylko dwa miesiące.
Kto może być zarządcą?
Zarządcą może być każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i nie ma orzeczonego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Ustawa wymaga aby powołanie zarządcy zostało zgłoszone do rejestru CEIDG. Powołanie powinno zostać stwierdzone pismem, pod rygorem nieważności.
Co to jest zarząd sukcesyjny?
Zarząd sukcesyjny to tymczasowy zarząd przedsiębiorstwem po śmierci jego właściciela, czyli prowadzenie “przedsiębiorstwa w spadku” przez zarządcę sukcesyjnego. Może trwać nie dłużej niż dwa lata, tylko i wyłącznie w szczególnych przypadkach może zostać on przedłużony do pięciu lat. Należy pamiętać o tym, że powołanie zarządu nie jest obowiązkowe, zależy to tylko i wyłącznie od woli właściciela. Do przedsiębiorstwa, które zachowuje ciągłość działania po śmierci właściciela do dnia podziału spadku należy stosować dotychczasową nazwę firmy z dopiskiem “przedsiębiorstwo w spadku”. Zarządca może natychmiast przejąć prowadzenie bieżącej działalności firmy. Jeżeli będzie on prowadził działalność przez co najmniej dwa lata i w ciągu 6 miesięcy zgłosi ten fakt do urzędu skarbowego, dziedziczenie jednoosobowej działalności jest zwolnione od podatku od spadków i darowizn.
Do czego jest zobowiązany zarządca sukcesyjny
Jest on między innymi zobowiązany do kontynuowania umów o pracę z osobami, które pracowały za życia właściciela. Umowy o pracę trwają do dnia, w którym kończy się zarządzanie sukcesyjne firmy. Zarządca jest również płatnikiem składek z tytułu ubezpieczenia społecznego oraz wysyła deklaracje podatkowe do urzędu. Jest również odpowiedzialny za wszystkie zobowiązania, które są związane z prowadzeniem „przedsiębiorstwa w spadku”. Przedsiębiorstwo takie kontynuuje dotychczasowe zasady opodatkowania jest podatnikiem PIT i VAT. Dzięki powołaniu zarządcy sukcesyjnego nie wygasną umowy cywilnoprawne zawarte w ramach prowadzonej działalności.
Zarząd sukcesyjny, rozwiązaniem na lata?
Zarząd sukcesyjny to rozwiązanie tymczasowe. Ustawa reguluje funkcjonowanie firmy pomiędzy śmiercią przedsiębiorcy, a podziałem spadku. W tym czasie powinny zostać zakończone formalności spadkowe i podjęta decyzja o dalszej wizji przedsiębiorstwa. Natomiast po ustaniu zarządu sukcesyjnego, jeżeli spadkobiercy chcą dalej prowadzić firmę niezbędne będzie rozpoczęcie działalności gospodarczej na własny rachunek.