Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

  Artykuły

  Skorzystaj z bazy wiedzy
  rachunkowej SIGMAPARTNER

  Zatrudnianie pracowników (również cudzoziemców)

  zatrudnianie pracowników

  Zatrudnianie pracowników

  Jeśli jesteś właścicielem działalności gospodarczej, która zaczęła przynosić coraz większe dochody, być może przyszedł czas na to, aby zatrudnić nowych pracowników. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób to zrobić – nie martw się – nasze biuro księgowe to cały proces dokładnie opisze! Przybliżymy wszystkie niezbędne informacje i zasady – zarówno w przypadku pracowników polskich, jak i cudzoziemców.

  Nie bez znaczenia jest forma i miejsce zamieszczenia ogłoszenie o pracę. Aby szybko znaleźć kandydata o odpowiednich kwalifikacjach i z wymaganym doświadczeniem trzeba dobrze zastanowić się gdzie umieścić ogłoszenie rekrutacyjne. W dzisiejszych czasach, to w zasadzie internet przejął rolę podstawowego nośnika. Oczywiście pozostają nam jeszcze gazety, czy urzędy pracy i tu w zależności od potrzeb trzeba wybrać odpowiednie miejsce poszukiwań odpowiedniego pracownika. Warto zastanowić się nad usługami firm zawodowo rekrutujących posiadających odpowiednie zasoby i doświadczenie tzw. firm HR – Human Resources.

  Zatrudnianie pracowników – formy

  Ze względu na charakter oferowanej pracy, pracodawca ma do wyboru kilka form zatrudnienia pracownika. Oto najczęściej z nich stosowane:

  • Umowę o pracę – jest to najbardziej powszechna forma zatrudnienia, reguluje ona prawa i obowiązki obydwóch stron.
  • Umowy cywilnoprawne, do których zaliczmy:
   • Umowa o dzieło
   • Umowa zlecenie
   • Kontrakt menadżerski
   • Umowa agencyjna

  Tego rodzaju umowy dla pracodawcy wiążą się z mniejszymi kosztami i dają stronom dużo swobody, dlatego też cieszą się dużą popularnością.

  • Samozatrudnienie – osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (pracownik) nawiązuje współpracę ze zlecającym (pracodawcą). Osoba wykonująca zlecenia nie jest chroniona przez Kodeks Pracy, wzajemne relacje regulują zapisy w Kodeksie Cywilnym.

  Po podpisaniu umowy z danym pracownikiem między innymi trzeba założyć mu specjalną teczkę akt osobowych, w której będziesz przechowywał wszystkie najważniejsze dokumenty pochodzące z procesu rekrutacji oraz wynikające z przebiegu pracy. Akta osobowe powinny składać się z trzech części:

  Część A – tu znajdują się dokumenty zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie, czyli między innymi: cv, kwestionariusz osobowy, świadectwa pracy, świadectwa ukończonych szkół, zaświadczenia o odbytych kursach, certyfikaty, zaświadczenie lekarskie.

  Część B – zawiera dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia. Tutaj należy wpiąć przede wszystkim umowę o pracę, zakres obowiązków (jeżeli został podpisany), regulamin pracy, odbyte szkolenie BHP, oświadczenie odnośnie formy wypłaty wynagrodzenia i wszystkie inne niezbędne dokumenty i zaświadczenie dokumentujące zdarzenia, które mają miejsce w trakcie trwania zatrudnienia pracownika.

  Część C – gromadzi dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia danej osoby, czyli rozwiązanie lub wypowiedzenie umowy o pracę, kopia wystawionego świadectwa pracy, umowa o zakazie konkurencji (jeśli została podpisana).

  [UWAGA] Zatrudnianie pracowników wiąże się z koniecznością utworzenia akt osobowych. Powinny być one przechowywane w bezpiecznym miejscu, ponieważ, pracodawca musi je przechowywać przez okres 50 lat od ustania stosunku pracy.

  Co z zatrudnieniem cudzoziemców?

  W przypadku cudzoziemców proces zatrudniania może być nieco bardziej rozbudowany. W większości przypadków bowiem, po znalezieniu odpowiedniego kandydata do pracy, który nie ma polskiego obywatelstwa, musi on uzyskać zezwolenie na wykonywanie pracy. Wniosek o wydanie tego dokumentu składa się wojewodzie terenu, na którym znajduje się firma.

  Zazwyczaj zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemca wydawane jest na czas określony jednak nie dłuższy niż 3 lata z możliwością przedłużenia. Istnieją jednak odstępstwa od tej reguły, np. w przypadku wyjazdu obcokrajowca na delegację (zezwolenie na czas delegacji). Możliwe jest to także w sytuacji gdy, obcokrajowiec pełni funkcję w zarządzie osoby prawnej zatrudniającej więcej niż 25 osób (maksymalny czas zezwolenia to 5 lat).

  Zatrudnianie pracowników z zagranicy może mieć również zastosowane tak zwany trybu uproszczonego, przy którym nie trzeba uzyskiwać informacji od starosty. Istnieje wykaz zawodów i wykonywanych prac, do których nie ma takiej konieczności.

  Wniosek o wydanie pozwolenia na pracę dla cudzoziemców

  Złożenie wniosku o wydanie lub przedłużenie zezwolenia wiąże się z uiszczeniem opłat, które zasilają budżet państwa:

  • 50 złotych – za pozwolenie na pracę poniżej 3 miesięcy,
  • 100 złotych – za pozwolenie powyżej 3 miesięcy,
  • 200 złotych – w przypadku realizacji usługi eksportowej (delegowanie na terytorium RP).

  Bardzo ważną kwestią, o której należy pamiętać jest fakt, że umowa o pracę podpisana z obcokrajowcem, musi zostać sporządzona na piśmie i w języku dla niego zrozumiałym, aby mógł bez problemu zapoznać się z widniejącymi w niej zapisami.

  W niektórych przypadkach jednak obcokrajowiec nie musi starać się o zezwolenie. Zatrudnienie wówczas jest możliwe ze względu na państwo pochodzenia lub status danej osoby. Poniżej kilka przykładów:

  • ma status uchodźcy nadany w Polsce,
  • udzielono mu ochronę uzupełniającą,
  • posiada zezwolenie na osiedlenie się w Polsce, ochronę czasową lub pobyt tolerowany,
  • jest obywatelem państw UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
  • jest obywatelem Federacji Rosyjskiej, Gruzji, Białorusi, Ukrainy, Armenii, Republiki Mołdowy.

  Zatrudnienie obcokrajowca bez aktualnej wizy oraz bez zezwolenia na pracę grozi nałożeniem kary w wysokości co najmniej 3 tysiące złotych na pracodawcę oraz ukaraniem obcokrajowca grzywną, która wynosi tysiąc złotych.

  Jeśli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące zatrudnienia pracowników w swojej firmie, skontaktuj się z nami. Nasze biuro rachunkowe wyjaśni wszystkie problematyczne kwestie.

  Chcesz wiedzieć więcej na temat poruszony w artykule?

  Napisz do nas! Eksperci z biura rachunkowego SigmaPARTNER odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

  Inne artykuły

  5 powodów, dla których warto wybrać SigmaPARTNER jako twoje biuro księgowe

  biuro rachunkowe luboń

  Rocznie w Polsce zamyka się kilkaset tysięcy firm. Ile z nich upada jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku swojej działalności? Polacy stają się coraz bardziej przedsiębiorczy i coraz częściej decydują się na prowadzenie własnego biznesu. Częstokroć posiłkując się kredytem, otwierają wymarzone firmy, lecz szybko napotykają trudne przeszkody (które takimi są jedynie w ich głowach). Wielu z […]

  Czytaj więcej

  Kryptowaluty vs waluty fiat: czy bitcoin jest lepszy od złotówki?

  Kryptowaluty – czym różnią się od standardowych walut takich jak dolar, euro, złoty? Zarysowujemy kilka kluczowych różnic, z których płynie jasny przekaz. Jaki? Przeczytaj, by się dowiedzieć! Waluty fiat i kryptowaluty – charakterystyka Złoty, euro czy dolar to nic innego jak waluty fiat, czyli pieniądze fiducjarne. Stanowią legalny środek płatniczy emitowany przez banki narodowe i […]

  Czytaj więcej

  Kiedy warto zmienić biuro rachunkowe?

  Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z dużą liczbą obowiązków, a jej rozwój kosztuje czas i energię. Na szczęście nie każdy przedsiębiorca musi być również ekspertem w dziedzinie prawa podatkowego i wybrane biuro księgowe może w jego imieniu prowadzić rachunki jego firmy. O tym, czym się kierować wybierając dobre biuro rachunkowe, pisaliśmy w naszych poprzednich wpisach. […]

  Czytaj więcej

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  Zadzwoń do nas +48 500 300 788

  Masz Jakiekolwiek pytania?

  Napisz do nas