Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

  Spółka cywilna

  Spółka cywilna to prosta – choć nietypowa forma prowadzenia działalności gospodarczej. Nie posiada własnej osobowości prawnej. W przeciwieństwie do spółek osobowych nie stanowi ona również jednostki organizacyjnej posiadającej podmiotowość prawną. Podmiotami prawnymi spółki cywilnej pozostają jej wspólnicy. Spółka cywilna może być przyrównana do mostu, łączącego brzegi (wspólników) – nie jest sama w sobie niezależną formą działalności, nie może być założona jako działalność jednoosobowa, a jedynie pomiędzy dwoma (bądź większą ilością) osób.

  Czy Spółka Cywilna wymaga rejestracji w KRS?

  Nie. To wspólnicy spółki będący osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą podlegają wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

  Rozliczenie spółki cywilnej: kto odpowiada za zobowiązania spółki?

  Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, a więc nie posiada własnego mienia. Wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki solidarnie. Odpowiedzialność dotyczy zarówno majątku wspólnego, jak i majątku osobistego każdego ze wspólników. Należy również dodać, że odpowiedzialność za długi jednego wspólnika w spółce cywilnej ponoszą pozostali wspólnicy.

  Co przemawia za założeniem spółki cywilnej?

  Spółka Cywilna jest prosta i tania do założenia i prowadzenia. Można ją założyć szybko i bez wielu formalności. Współtworzące ją strony posiadają dużą dowolność co do postanowień umowy spółki. Muszą wspólnie określić jej cel gospodarczy i wnieść do niej swoje wkłady finansowe, ale spółka nie ma określonego wymaganego kapitału zakładowego.

  Spółka Cywilna to specyficzny model działalności gospodarczej, w której dużo zależy od relacji pomiędzy wspólnikami i ryzyka, jakie bierze na siebie spółka. Dla jednych przedsiębiorców będzie ona korzystnym rozwiązaniem, a dla innych będzie się wiązała z dużym ryzykiem. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z niezależnym biurem rachunkowym. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy założenie wspólnie spółki cywilnej będzie pasować do Twojego modelu działalności gospodarczej lub jeżeli interesują Cię rozliczenia w spółce cywilnej, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem księgowym i darmowymi artykułami dotyczącymi tej formy działalności gospodarczej, jakie znajdą Państwo poniżej.

  Spółka Cywilna z małżonkiem

  Spółka Cywilna małżonków

  Spółka Cywilna jest prosta do założenia i prowadzenia, a w dodatku, należy do jednej z najtańszych form działalności gospodarczej. Z tego względu jest ona częstym wyborem wśród początkujących przedsiębiorców. Wspólnicy takiej spółki muszą wspólnie określić jej cel gospodarczy i wnieść do niej swoje wkłady finansowe. Za zobowiązania finansowe spółki solidarnie odpowiadają oni własnym majątkiem. Nierzadko, […]

  Czytaj więcej

  Spółka cywilna od podstaw – cechy spółki cywilnej

  Z prawnego punktu widzenia spół­ka cywilna nie jest podmiotem pra­wa – nie ma więc zdolności prawnej ani zdolności do czynności prawnych, ale zwykłą umową, a przepisy dotyczące spółki cywilnej znajdziemy w Kodeksie cywilnym. Spółka cywilna powstaje z chwilą zawarcia jej umowy przez wspólników (Nie więcej niż 2-3 wspólników), a wszystkie ustalenia zaczynają obowiązywać z chwilą podpisania […]

  Czytaj więcej

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  Zadzwoń do nas +48 500 300 788

  Masz Jakiekolwiek pytania?

  Napisz do nas