Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

  Księgowość dla spółki komandytowej

  Sigmapartner

  Księgowość dla spółki komandytowej

  Spółka komandytowa nie jest dobrze znana w Polsce, zwłaszcza jeżeli porównamy ją do powszechnie rozpoznawalnej spółki z o.o. Jednak ten rodzaj prowadzenia działalności gospodarczej w ostatnich latach zyskuje sobie wśród przedsiębiorców uznanie i zainteresowanie. Dzieje się tak zapewne za sprawą tego, że dzięki oferowanym wymiernym korzyściom podatkowym. Jako biuro księgowe z wieloletnim doświadczeniem opisujemy korzyści jakie ma spółka komandytowa w porównaniu do spółki z o.o..

  O jakich korzyściach mowa?

  Dobrze znana spółka z o.o. zostaje opodatkowana podwójnie: podatek CIT w wysokości 19% płaci gdy uzyskuje dochód, a następnie wspólnicy, przy wypłacie zysku zapłacą ponownie 19% podatek. Spółka komandytowa natomiast opodatkowana jest jedynie raz. Wynika to z tego, że spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku od osób fizycznych PIT, ani podatku dochodowego od osób prawnych – CIT. Wspólnicy spółki którzy są podatnikami, mogą wybrać podatek liniowy 19% dotyczący dochodu z udziału w sp. k. Taki wybór jest sugerowany, gdy wybieramy księgowość dla spółki komandytowej.

  Czym jest spółka komandytowa?

  Spółka komandytowa należy do grupy spółek osobowych do której należą między innymi spółki jawne i spółki partnerskie. Nie posiada ona osobowości prawnej, a zamiast tego jest określona jako podmiotowość prawna – przez Kodeks spółek handlowych. Sp. k. może we własnym imieniu nabywać własność, nieruchomości. Może także zaciągać zobowiązania, oraz posiada zdolności procesowe, co oznacza że może być pozywana, jak i pozywać.

  Jak założyć spółkę komandytową?

  Spółkę komandytową może założyć przynajmniej dwóch wspólników spośród których, jeden będzie Komplementariuszem, a drugi Komandytariuszem – są to odrębne funkcje, których nie może objąć pojedynczy przedsiębiorca. Wspólnikiem spółki komandytowej może być osoba fizyczna, ale również osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, posiadające jednocześnie zdolność prawną. Spółka powstaje w momencie gdy zostanie wpisana do KRSu. Jej umowa – zawarta w postaci aktu notarialnego – powinna zawierać informacje dotyczące: siedziby spółki, przedmiotu jej działalności, wartości i oznaczenia wkładów wnoszonych przez każdego ze wspólników, jak i sumy komandytowej, czyli zakresu odpowiedzialności Komandytariusza wobec osób trzecich. Nazwa spółki komandytowej musi zawierać nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy, nie może jednak zawierać nazwiska komandytariusza.

  Komplementariusz i Komandytariusz

  Komplementariusz – wspólnik aktywny, reprezentujący spółkę i prowadzący jej sprawy, który odpowiada bez ograniczenia za zobowiązania spółki. Nieograniczona odpowiedzialność oznacza, że komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki komandytowej całym swoim majątkiem. Rozwiązaniem tej sytuacji to najczęściej utworzenie przez wspólników spółki z o.o z minimalnym wkładem o wysokości 5000 zł, która będzie pełnić rolę komplementariusza – zabezpieczając w ten sposób majątek osobisty wspólników przed ryzykiem.
  Komandytariusz – wspólnik pasywny. Nie posiada funkcji reprezentacyjnej i nie prowadzi jej spraw. Wedle ustawy posiada on ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, które równe są jedynie do sumy wniesionego przez niego wkładu.

  Interesują Państwa usługi księgowe takie jak profesjonalna księgowość dla spółki komandytowej? A może mają Państwo pytania dotyczące tego rodzaju działalności gospodarczej i zastanawiają się Państwo czy ta forma działalności będzie odpowiednia dla was – zapraszamy do kontaktu – biuro rachunkowe Luboń SigmaPARTNER odpowie na wszystkie wasze pytania i pomoże Państwu wybrać najbardziej korzystną formę działalności gospodarczej.

  Napisz do nas

  Interesuje Cię prowadzenie księgowości spółki z o.o. ? Planujesz przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę? A może miesięczne rozliczenie działalności gospodarczej zajmuje Ci za dużo czasu?

  Eksperci z biura rachunkowego Sigmapartner odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  Zadzwoń do nas +48 500 300 788

  Masz Jakiekolwiek pytania?

  Napisz do nas