Darmowa porada

Wpisz poniżej swoje pytanie, aby otrzymać darmową poradę.

  Oświadczam, że zapoznałem/am się z polityką prywatności.

  Księgowość w spółce cywilnej

  Sigmapartner

  Księgowość w spółce cywilnej – podstawowe różnice

  Spółka cywilna nie stanowi samodzielnego podmiotu prawa, tak jak to jest w przypadku spółek osobowych, a zamiast tego regulowana jest przez prawo zobowiązań — określone w art. 860-875 Kodeksu cywilnego. Krótko mówiąc, to nie spółka cywilna posiada osobowość prawną — podmiotami prawa pozostają jej wspólnicy. Może być ich dwóch, bądź więcej, a spółka jest wyłącznie łączącą ich umową. Wspólnicy takiej spółki uzyskują odrębne wpisy do CEIDG, indywidualnie rozliczają się z ZUS-em i osobno rozliczają podatek dochodowy. Spółka cywilna uzyskuje jednak swój własny NIP i REGON. Wspólnicy zgłaszają ją do VAT. W imieniu spółki zatrudniają pracowników. Biorą też faktury zakupowe i wystawiają faktury razem w imieniu spółki.

  Umowa Spółki Cywilnej

  Umowa spółki cywilnej zawarta pomiędzy wspólnikami powinna określać w sposób jasny i czytelny dane wszystkich wspólników. Ponadto musi określać wspólny cel gospodarczy każdego z nich, wysokość wniesionych wkładów, nazwę spółki oraz informację o tym, kto jest odpowiedzialny za podejmowanie decyzji w spółce. W umowie niezbędna jest także informacja kto reprezentować ją będzie wobec osób trzecich. W zależności od indywidualnych potrzeb i sytuacji prawnych umowa może zawierać również inne informacje, w których zawarciu również może pomóc nasze biuro księgowe.

  Koszt założenia spółki cywilnej

  Spółka cywilna należy do najtańszych form działalności gospodarczej, w związku z czym kwestia taka jak księgowość w spółce cywilnej jest niezwykle istotna. Każdy ze wspólników spółki musi posiadać własny wpis w ewidencji działalności gospodarczej. Od 2009 roku jego uzyskanie jest bezpłatne. Rejestracja spółki cywilnej do VAT kosztuje 170 zł. PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 0,5% wartości umowy spółki. Zgłoszenie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej wiąże się również z opłatą ZUS (w przeciwieństwie do Sp z o. o. gdzie ZUS płacony jest tylko za jej pracowników). Dodatkowe koszty mogą pojawić się w przypadku rejestracji samochodów na spółkę. Może też to mieć miejsce w przypadku dokonania wpisu do rejestru agentów ubezpieczeniowych, czy też rejestracji szczególnej formy działalności. Zakładając spółkę cywilną z pomocą biura rachunkowego SigmaPARTNER, uzyskasz wszystkie szczegółowe informacje o kosztach założenia takiej formy działalności gospodarczej.

  Księgowość spółki cywilnej

  W przeciwieństwie do innych spółek prawa handlowego, księgowość w spółce cywilnej nie musi od razu prowadzić czegoś takiego jak pełna księgowość. Staje się ona konieczna dopiero po przekroczeniu przez spółkę ustalonego pułapu przychodów (netto). Przychody te oczywiście wynikają ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych firmy. Gdy nie każdy wspólnik jest osobą fizyczną lub gdy spółka chce wcześniej skorzystać z korzyści wynikających z prowadzenia pełnej księgowości, spółka cywilna może przejść na pełną księgowość jeszcze przed przekroczeniem takiego limitu przychodów. Pełna księgowość to najdokładniejsza, ale jednocześnie najbardziej skomplikowana forma księgowości w spółce. W związku z tym wielu przedsiębiorców decyduje się na outsourcing usług finansowo-księgowych do zewnętrznej firmy takiej jak biuro rachunkowe.

  Napisz do nas

  Interesuje Cię prowadzenie księgowości spółki z o.o. ? Planujesz przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę? A może miesięczne rozliczenie działalności gospodarczej zajmuje Ci za dużo czasu?

  Eksperci z biura rachunkowego Sigmapartner odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią Ci cennik usług.

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  Zadzwoń do nas +48 500 300 788

  Masz Jakiekolwiek pytania?

  Napisz do nas