części do wózków widłowych
Usługi dla biznesuUsługi specjalistyczne

Części do wózków widłowych – tanie vs. droższe

Wymiana części do wózków widłowych

Wiele biznesów wykorzystuje w swojej działalności wózki widłowe. Dlatego tak istotne jest utrzymanie maszyn w jak najlepszym stanie technicznym. Do tego zachodzi konieczność regularnej wymiany zużytych części. Pojawia się jednak dylemat, czy wykorzystywać tańsze części do wózków widłowych. Alternatywą są markowe części Linde, które są jednak droższe.

Markowe, ale droższe

Droższe części do wózków Linde oferują zazwyczaj pierwotni producenci (OEM). Oznacza to, że zaprojektowano je specjalnie dla danego modelu wózka widłowego. Gwarantuje to więc ich idealne dopasowanie i funkcjonalność. Oryginalne elementy z zasady oferują wyższą jakość wykonania. Mają do tego dłuższą żywotność. Mogą również wpływać na lepszą wydajność całej maszyny. Przez to inwestycja w droższe Linde części może okazać się bardziej opłacalna. Wysokiej jakości komponenty rzadziej ulegają awariom. Przekłada się to na mniejsze ryzyko przestojów w pracy. Co za tym idzie, koszty operacyjne związane z naprawami są niższe. Oszczędności widać jednak najczęściej w dłuższej perspektywie.

Tańsze, ale czy lepsze?

Niższą ceną kuszą tańsze części do wózków Hyster. Najczęściej pochodzą one od niezależnych producentów. Są one dostępne w szerokim zakresie. To z kolei pozwala na niedrogie naprawy. Jednak niższa cena często wiąże się z kompromisem w zakresie jakości. Tanie zamienniki mogą nie być tak trwałe jak oryginalne części zamienne Clark. To oznacza, że mogą wymagać częstszej wymiany. Częste naprawy spowodują z kolei częste przestoje w pracy.

Jak wybrać właściwe części do wózków widłowych?

Wybór odpowiednich części do wózków widłowych Mitsubishi jest zależny od wielu czynników. Należy ustalić w jakim zakresie wykorzystuje się wózki widłowe w konkretnej działalności gospodarczej. Często wózki pracują w intensywnym trybie. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem będą bardziej trwałe części. Tańsze zamienniki mogą spełnić swoją rolę w przypadku mniej intensywnej eksploatacji. Szczególnie jeśli wózki przenoszą jedynie lekkie wypełniacze powietrzne w magazynie. Konieczne jest więc dokładne wyliczenie potencjalnych oszczędności. Również z uwzględnieniem kosztownych przestojów w pracy.

Istotne jest również, aby brać pod uwagę bezpieczeństwo pracy. Wózki widłowe posiadające niskiej jakości Linde części zamienne, mogą stanowić zagrożenie. Awarie narażają zarówno operatorów, jak i otoczenie. Dlatego należy inwestować w części od renomowanych dostawców. Tylko to bowiem gwarantuje otrzymanie części zgodnych z normami bezpieczeństwa.