opakowania ekologiczne do żywności

Opakowania ekologiczne do żywności – czy to możliwe?

Jakość produktów spożywczych jest bardzo ważnym aspektem dla każdego człowieka. Równie istotne są też opakowania do żywności. Świadomi konsumenci idą jednak o krok dalej. Dla nich liczy się sposób produkcji. Dlatego opakowania ekologiczne do żywności coraz częściej goszczą na półkach sklepowych. Nadal jednak wiele produktów musi być pakowanych w worki foliowe. Nie pojawiła się jeszcze tak uniwersalna alternatywa dla tworzyw sztucznych. Niejeden producent opakowań do żywności zdaje sobie sprawę ze skali problemu. Dba więc o to, aby foliowe opakowania również nie szkodziły środowisku. Folia także może być ekologiczna. Pod warunkiem odpowiedniej produkcji i utylizacji. Podobnie jak powietrzne wypełniacze do paczek.

Tradycyjne opakowania foliowe są wygodne w użyciu, a do tego tanie. Stanowią jednak ogromne obciążenie dla środowiska. Do tego trudno znaleźć dla nich odpowiednią alternatywę. Typowe opakowanie typu doy pack zazwyczaj powstaje z polietylenu. Jest to surowiec pochodzenia naftowego, a przez to nie ulega biodegradacji przez setki lat. Mikroplastik znajduje się w przewodach pokarmowych organizmów żywych. Jest to jedna z konsekwencji nieodpowiedniej gospodarki odpadami. Przemysł opakowaniowy dostrzega te problemy. Tak powstały ekologiczne opakowania do żywności.

Ekologiczna folia

Ekologiczna folia wcale nie musi być folią z tworzyw sztucznych. Opakowania bio w większości powstają z materiałów odnawialnych. Skrobia kukurydziana, celuloza czy nawet wytłoki z trzciny cukrowej nadają się do tego celu idealnie. Te biodegradowalne materiały rozkładają się w naturalnych warunkach. W ciągu zaledwie kilku miesięcy takie worki do pakowania znikają, nie powodując zanieczyszczeń. To znacząco redukuje ich wpływ na środowisko.

Sam materiał na opakowania, to nie wszystko. Równie istotne jest właściwe podejście do ich produkcji. Konieczne jest oszczędzanie energii i zasobów naturalnych. Nowoczesne metody to umożliwiają. Odpowiedzialni producenci inwestują w produkcję bezodpadową. Wielu korzysta także z fotowoltaiki, dzięki czemu fabryki są w większości samowystarczalne. Wiele opakowań projektuje się tak, aby były wielokrotnego użytku. Ogranicza się więc potrzebę dużej produkcji nowych opakowań.

Niestety nowe rozwiązania mają też wady. Bio worki są droższe niż klasyczna folia. Producenci muszą bowiem nieustannie inwestować w ekologiczną produkcję. To przenosi się na koszt końcowego produktu. Poza produkcją muszą zadbać o właściwą utylizację opakowań.